تحصیل داروسازی در مجارستان

تحصیل در رشته داروسازی و کلیه رشته‌های پیرا پزشکی در ایران کمی سخت و هزینه‌بر است. به همین علت علاقه مندان به تحصیل در این رشته‌ها، برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها از نظر هزینه و آموزش در سراسر جهان تلاش می‌کنند. تحصیل داروسازی در مجارستان از مزایای زیاد مانند امکان تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه پایین تحصیل و زندگی و داشتن برترین دانشگاه‌ها در زمینه تخصص‌های دارویی برخوردار است.

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل داروسازی در مجارستان را دارند، می‌توانند با ارائه مدرک دیپلم خود در دانشگاه‌های داروسازی این کشور پذیرفته شوند. در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل، درباره شرایط تحصیل داروسازی در مجارستان صحبت کنیم.

وضعیت و شرایط تحصیل در مجارستان

شرایط برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل داروسازی در مجارستان، علاوه بر ارائه مدرک دیپلم شرکت در دوره‌های پیش یک ساله پزشکی است. مباحث آموزش‌ها در دانشگاه‌های داروسازی این کشور و کیفیت آن‌ها، کاملا مطابق و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند.

با توجه به اینکه یکی از پر درآمد‌ترین مشاغل در دنیا، شغل داروسازی است کشور‌های زیادی نظیر مجارستان اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته می‌کنند. دانشگاه‌های کشور مجارستان علاوه بر سطح و رتبه بالای علمی، از نظر هزینه تحصیل و زندگی نیز نسبت به دانشگاه‌های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های اروپایی مقرون به صرفه‌تر هستند.

چرا تحصیل داروسازی در این کشور اهمیت زیادی دارد؟

دلیل اهمیت رشته داروسازی در مجارستان و همه کشور‌های جهان، فعالیت این رشته در حوزه درمانی و آرایشی و بهداشتی است. به همین علت بازار کار این رشته، رونق زیادی در حوزه آرایشی و بهداشتی دارد و درآمد زیادی برای بخش‌ها و گرایش‌های مختلف به وجود می آورد. در واقع فارغ التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند در زمینه‌ها و گرایش‌های مختلف رشته داروسازی در مجارستان فعالیت کنند.

در کشور‌های مختلف، شرایط، هزینه‌های تحصیل و حتی طول مدت تحصیل در رشته داروسازی متفاوت است. دانشگاه‌های مجارستان بسیار قدیمی هستند تحصیل داروسازی در این کشور‌ها، 5 سال زمان لازم دارد.

دانشگاه‌های مطرح و برتر مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان و دانشگاه‌های این کشور موقعیت بسیار خوبی است. مدرک فارغ التحصیلان این دانشگاه، مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران است. برخی از این دانشگاه‌ها شامل دانشگاه علوم پزشکی سگد، دانشگاه علوم پزشکی پچ، دانشگاه علوم پزشکی دبرسن و دانشگاه سملوایز هستند. برخی از شرایط لازم برای تحصیل در این دانشگاه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و یا مدرک دیپلم پیش دانشگاهی
 • شرکت در دوره یک ساله پیش پزشکی و کسب نمره قبولی
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه مجارستان

دانشجویانی که در دوره پیش پزشکی شرکت می‌کنند نیازی به ارائه مدرک دیپلم زبان ندارند اما داشتن این مدرک به عنوان یک امتیاز مثبت برای دانشجویان به شمار می‌آید. این دوره‌ها در آخر فصل تابستان و یا نیمه فصل زمستان شروع می‌شوند.

با توجه به نرخ بیکاری بسیار پایین در کشور مجارستان که حدود 6 درصد است، همه دانشجویان و یا فارغ التحصیلان به صورت قطع به یقین استخدام می‌شوند. در جدول زیر، لیست بهترین دانشگاه‌های داروسازی که فارغ التحصیلان آن‌ها شانس استخدام در مشاغل پر درآمد‌تر را دارند ذکر شده‌اند:

لیست دانشگاه‌ها شهر دانشگاه رتبه علمی دانشگاه در سطح ملی
Eötvös Loránd Tudományegyetem Budapest 1
Debreceni Egyetem Debrecen 2
Szegedi Tudományegyetem Szeged 3
Pécsi Tudományegyetem Pécs 4
Szent István Egyetem Pécs 5

 

8 مورد از فواید و مزایای تحصیل در مجارستان

پرطرفدار بودن کشور مجارستان برای تحصیل در رشته داروسازی بی دلیل نیست و تحصیل در این دانشگاه‌ها مزایا و فواید زیر را برای دانشجویان به همراه دارد:

 • هزینه کمتر و مقرون به صرفه تر تحصیل داروسازی در مجارستان نسبت به سایر کشور‌های اروپایی
 • ارائه آموزش‌های دانشگاه به زبان انگلیسی
 • عضویت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مجارستان در سازمان بهداشت جهانی
 • امکان اخذ بورسیه از همه کشور‌های اطراف کشور مجارستان
 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و همچنین امکان اشتغال در کشور‌های اروپایی، آمریکا، کانادا و انگلستان
 • امکان اشتغال به کار بعد از فارغ التحصیلی در سراسر قاره اروپا
 • امکان خرید و مالکیت ملک به نام دانشجو و یا اعضای خانواده او
 • امکان کسب مدرک دکترای حرفه ای در حین و یا بعد از تحصیل

تحصیل در کشور مجارستان چند سال طول می‌کشد؟

تحصیل داروسازی در مجارستان، در صورت تمایل به اخذ مدرک دکترای داروسازی 5 سال طول می‌کشد. اما این کسب مدرک، می‌تواند در دوره یک ساله پیش پزشکی و یا دوره چهار ساله دانشگاه تمام شود. دانشجویان باید بعد از گذراندن دوره یک ساله پیش پزشکی، در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون وارد دانشگاه در رشته داروسازی می‌شوند.

فارغ التحصیلان می‌توانند، بعد از اتمام درس در حوزه‌ها و گرایش‌های مختلفی که داروسازی در آن‌ها کاربرد دارد مشغول به کار شوند. این حوزه‌ها شامل، صنعت، درمان، تجارت، آرایشی و بهداشتی هستند. همچنین امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای اقامتی و یا کاری بعد از اتمام درس وجود دارد.

تحصیل داروسازی در مجارستان
تحصیل داروسازی در مجارستان

شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان

تحصیل در این رشته در سه بخش است. در دوره پیش پزشکی، مفاهیم پایه برای آمادگی بیشتر دانشجویان با مطالعات دارویی به آن‌ها آموزش داده می‌شود. در دو سال اول دانشگاه، دانشجویان باید به یادگیری مفاهیم تئوری، عملی و بالینی بپردازند. از سال سوم به بعد نیز تمرکز بر فعالیت‌های عملی است.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی، نسبت به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بسیار کمتر و مناسب‌تر است. میزان شهریه لازم هر ترم برای تحصیل داروسازی در مجارستان از 5000 یورو تا 7700 یورو متغیر است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

اولین مدرک لازم برای اخذ ویزای  تحصیلی در مجارستان، ارائه دیپلم پیش دانشگاهی است. هزینه لازم برای زندگی در دانشگاه‌های پزشکی مجارستان نیز، بسیار کم و به مبلغ 500 یورو ماهیانه است. سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان عبارتند از:

 • اخذ نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه: زمانی که پذیرش از طرف دانشگاه قطعی شود، نامه پذیرش در ایمیلی برای فرد ارسال می‌شود.
 • ارائه کپی برابر اصل گذرنامه: گذرنامه باید دارای اعتبار حداقل یک ساله باشد.
 • پرداخت شهریه دانشگاه: باید شهریه یک ترم از قبل پرداخت شود.
 • ارائه گواهی مبنی بر توانگری مالی: این گواهینامه از سمت بانک و برای حسابی به ارزش حداقل 7000 یورو صادر می‌شود.
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه: این گواهی را باید دفاتر رسمی پلیس+ 10 صادر کنند. گواهی‌ها باید به صورت ترجمه شده باشند.
 • ارائه اجاره نامه محل اقامت دانشجو: این اجاره نامه باید برای حداقل 4 ماه اقامت در منزل، هتل و یا خوابگاه باشد.

تحصیل داروسازی در مجارستان، بهترین فرصت برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی جهان است. هزینه بسیار پایین تحصیل، امکان تحصیل به زبان بین المللی انگلیسی و همچنین مورد تایید بودن مدرک دانشگاه‌های مجارستان از طرف سازمان بهداشت جهانی از جمله مزایای تحصیل در این کشور است. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی مشاور شما در زمینه اخذ ویزا و مهاجرت به همه کشور‌ها است. برای دریافت مشاوره‌های بیشتر می‌توانید به شعبه‌های موسسه اصطهباناتی در سراسر ایران مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *