تحصیل داروسازی در کانادا

یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت که امروزه بین داوطلبان رواج زیادی پیدا کرده‌ است، تحصیل داروسازی در کانادا است. هر سال داوطلبان بین المللی زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل و زندگی به این کشور مهاجرت می‌کنند. کشور کانادا دارای سیستم آموزشی پیشرفته و مدرنی در سطح جهان است که از سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. دانشگاه‌های کشور کانادا، از استاندارد ترین متد‌های آموزش و کورس‌های تحصیلی استفاده می‌کنند.

داوطلبان برای کسب مدرک داروسازی و سایر مدارک در دوره‌های تحصیلی مختلف می‌توانند در دانشگاه‌های مختلف این کشور مشغول به تحصیل شوند. متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در رشته داروسازی در کشور کانادا باید شرایط و مدارک مورد نظر را در نظر بگیرند. در مقاله پیش‌رو تیم ترجمه موسسه حقوقی اصطهباناتی اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به کانادا و دیگر کشورها ارائه کرده است. همچنین شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا را نیز مورد بحث قرار دادیم.

شرایط تحصیل داروسازی در کشور کانادا

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا واجد شرایط خاصی است که باید دارا باشید. برای مثال، حتما باید دارای مدرک لیسانس داروسازی باشید. سپس برای تحصیلات تکمیلی اقدام نمایید. اما اگر می‌خواهید از همان ابتدا در مقطع کارشناسی داروسازی تحصیل کنید، ملزم به قبولی در یک آزمون وروذی هستید. این آزمون تحت عنوان Pharmacy Examining Board of Canada ارائه می‌شود. این آزمون به زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار می‌شود.

پس قبولی در این آزمون و اخذ پذیرش دانشگاه از این رشته، ابتدا باید در دوره‌ای عمومی در مقطع لیسانس شرکت کنید. البته در دوره‌هایی دیگر نیز می‌توانید شرکت کنید که به نوعی معادل فوق‌ دیپلم هستند. این دوره‌ها شامل دروسی تخصصی نظیر شیمی، زیست، زبان و ریاضی هستند. حداقل نمره‌ای که برای پاس کردن این دروس لازم دارید، 75 است.

پس از دریافت نمره قبولی در این آزمون، می‌توانید برای شرکت در آزمونی تخصصی‌تر آماده شوید. این آزمون PCAT یا Pharmacy College Admission‌ نام نام دارد. این آزمون در واقع سرنوشت شما برای ادامه تحصیل در کانادا یا خداحافظی با این رشته است. آزمون PCAT شامل 232 سوال چهارگزینه‌ای است. پس از پاسخ به این سوال‌ها باید یک متن تحلیلی به زبان انگلیسی بنویسید. برای تکمیل اطلاعات و مطالعه بیشتر، حتما به سایت پیرسون سر بزنید.

اهمیت رشته داروسازی در کانادا

کشور کانادا موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های پیشرفته زیادی برای تحصیل رشته داروسازی دارد. به همین دلیل امکان پیشرفت و ارتقا زیادی در این کشور وجود دارد. در کشور کانادا ملیت‌های زیادی زندگی می‌کنند و به کشور چند ملیتی معروف است. سطح کیفیت آموزش و زندگی در این کشور از سایر کشور‌ها در درجه بالاتر و استانداردتری در سطح جهان قرار دارد.

علاوه بر کیفیت خوب زندگی و سیستم آموزشی، هزینه زندگی و تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان بسیار پایین‌تر است. از جمله در مقایسه با کشور انگلستان و آمریکا مقدار هزینه‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

در پی تمام نکات گفته شده، گرفتن اقامت دائم یا همان PR در کانادا و ادامه زندگی در این کشور از جمله نکات بسیار مهمی است که اکثر مهاجران به آن توجه ویژه‌ای دارند. تحصیل داروسازی در این کشور این امکان را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد.

از جمله مزایای تحصیل و زندگی در کانادا

 • اقامت خانوادگی
 • امکان کار حین تحصیل برای جبران هزینه‌های تحصیلی
 • وجود انواع فرصت‌های بورسیه تحصیلی
 •  امکان اخذ وام دانشجویی

دانشگاه‌های داروسازی در کانادا

در کانادا فقط 10 دانشگاه معتبر وجود دارد که مدرک معتبر در اختیار فارغ التحصیلان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های بسیار زیادی این رشته را ارائه و تدریس می‌کنند؛ ولی فقط مدرک 10 دانشگاه این کشور مورد قبول انجمن داروسازی در کانادا است. پس برای تحصیل داروسازی در کانادا، باید مطالعه و تحقیق زیادی انجام دهید تا بتوانید بهترین گزینه برای تحصیل را انتخاب کنید. البته اگر قصد بازگشت به ایران را دارید زیاد تفاوتی در انتخاب دانشگاه نمی‌کند.

در ادامه به 10 دانشگاه معتبری که رشته‌ی داروسازی را در کانادا ارائه می‌کنند، اشاره کردیم:

 • دانشگاه مموریال نئوفاندلند
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه دالهوس
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

تحصیل داروسازی در کانادا

انتخاب بهترین دوره‌ها برای تحصیل داروسازی

رشته‌های داروسازی و پزشکی در کشور کانادا مورد توجه بسیاری قرار دارند. به همین دلیل جزو حساس ترین رشته ها در این کشور به حساب می‌آیند. مراکز بهداشتی درمانی و داروخانه‌های کانادا معمولا افراد حرفه‌ای و با‌سواد را استخدام می‌کنند. این موضوع رابطه ی مستقیمی با فارغ التحصیلی افراد از دانشگاه‌های معتبر دارد.

بهترین دوره‌های داروسازی در کانادا که می‌توانید در آن شرکت کنید:

 • دوره‌ی تکنسین داروسازی در کالج هومبر
 • دوره‌ی کارشناسی داروسازی
 • دوره‌ی فیزیولوژی و داروسازی دانشگاه ساسکاچوان
 • دوره‌ی کارشناسی داروسازی در دانشگاه ساسکاچوان
 • دوره‌ی تکنسین داروسازی در کالج سنتنیال

دوره‌های تکمیلی رشته داروسازی

اکثر دانشجویان پس از اتمام دوره‌های تحصیلی خود در یک دوره تکمیلی شرکت می‌کنند. این دوره ها به افزایش دانش و تجربه افراد کمک شایانی می‌کند. این دوره‌های تکمیلی شامل موارد زیادی است اما از مهم‌ترین آنها می‌شود به این موارد اشاره کرد:

 • دوره‌های یک ساله کار در بیمارستان
 • دوره‌های یک ساله کار در صنعت داروسازی
 • دوره‌های تکمیلی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دوره دکترای تخصصی داروسازی
 • دوره‌های بیماری شناسی مانند دیابت و آسم
 • دوره‌های تکمیلی و تخصصی در زمینه های مربوط به سالمندان

تکمیل تحصیلات داروسازی در کانادا

پس از گذراندن دوره‌های داروسازی در کانادا باید به فکر تبدیل شدن به یک داروساز حرفه‌ای و متخصص باشید. این مساله پروسه طولانی‌ای را طالب است. شما باید برای گذراندن این پروسه، 4 مرحله را بگذرانید. شما با گذراندن این 4 مرحله آینده شغلی خود را تضمین می‌کنید.

در حقیقت بدون عبور از این مرحله‌ها، امکان تبدیل شدن به یک داروساز حرفه‌ای و مستقل برای داوطلبان وجود نخواهد داشت. در غیر این صورت باید به عنوان دستیار در رده‌های شغلی دیگر مشغول به فعالیت شوید.

پروسه 4 مرحله‌ای این دوره

 1. دریافت مدرک کارشناسی یا دکترای تخصصی از 10 دانشگاه معتبر کانادا
 2. موفقیت در آزمون ملی هیئت داروسازی کانادا (بجز استان کبک)
 3. پشت سر گذاشتن دوره‌های کارآموزی برای کسب تجربه
 4. تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی

گدراندن این مراحل به شدت در آینده کاری شما تاثیر خواهد گذاشت.

گرفتن مجوز کار به عنوان داروساز در کانادا

اگر فکر کردید که پس از فارغ التحصیل شدن و گرفتن مدرک می‌توانید به مراکز شغلی مربوط به این رشته مراجعه و مشغول به فعالیت شوید سخت در اشتباه هستید. همانطور که گفتیم، داروسازی جزو رشته‌هایی است که در مورد آن وسواس و حساسیت زیادی وجود دارد.

پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی، باید در آزمونی تحت عنوان Pharmacist Evaluating Examination شرکت کنید. آزمونی که از به آزمون ملی داروسازان کانادا معروف است. این آزمون صلاحیت شما را جهت ورود به جامعه‌ی داروسازی کانادا، تایید می‌کند.

برای شروع فعالیتتان در کانادا باید حداقل نمره قبولی در این آزمون را کسب کنید. البته این موضوع شامل استان کبک نمی‌شود و شما بدون شرکت در این آزمون می‌توانید در استان کبک شروع به کار کنید.

تحصیل داروسازی در کانادا

بورسیه‌های تحصیلی موجود در کشور کانادا

کشور کانادا و همچنین نهادهای خصوصی مختلف در کانادا، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را در این کشور در نظر گرفته‌اند. داوطلبان با در نظر گرفتن شرایط خود می‌توانند برای دریافت آن ها اقدام کنند.

برخی از این بورسیه‌ها برای افراد نخبه در نظر گرفته شده است. رقابت در این نوع بورسیه چندان سخت و زیاد نیست. چرا که محدودیت های زیادی در این نوع بورسیه وجود دارد که متقاضیان زیادی را از لیست خارج می‌کند. اما برخی دیگر از این بورسیه ها به صورت عمومی و محدود ارائه می‌شوند. این موضوع کاملا این نوع بورسیه‌ها را رقابتی می‌کند.

انواع بورسیه و شرح آن‌ها

 1. بورسیه تحصیلی فارغ التحصیلی کانادا: این بورسیه به طور عمومی در اختیار دانشجویان پزشکی قرار می‌گیرد.
 2. بورسیه کینگ مکنزی: دانشجویان رشته پزشکی نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.
 3. بورسیه SSRHC: این بورسیه 18000$ تا 40000$ (دلار) در سال ارزش اقتصادی دارد.
 4. بورسیه CGS: بورسیه ای تا سقف 50000$ (دلار) برای دانشجوهای مقطع دکتری و تخصص پزشکی است.
 5. بورسیه تحصیلی دلتا: این بورسیه مخصوص زنان خارجی محصل است.

مهاجرت به کانادا برای افراد زیادی در سرتاسر دنیا جذابیت دارد. دانشجویان نیز علاقه دارند با تحصیل در یکی از بهترین رشته‌ها در کانادا آینده شغلی خود را در این کشور تضمین کنند. متقاضیان تحصیل در کانادا می توانند برای بررسی شدن شرایط خود با موسسه حقوقی اصطهباناتی تماس حاصل فرمایند. همچنین اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مهاجرت و زندگی در سایر کشورهای جهان هستید می‌توانید به وبسایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *