تحصیل دار‌وسازی در اوکراین

وقتی صحبت درباره‌ی تحصیل در یک کشور اروپایی به میان می‌آید، اطلاعات و هدف‌های زیادی به سمت ما روانه خواهد شد. کسب اطلاعات کافی و دانستن شرایط کشور مورد نظر برای مهاجرت و مطالعه زیاد درباره آن کشور، تصمیم گیری را برای شما بسیار راحت می‌کند. تحصیل دار‌وسازی در اوکراین در کنار تحصیل پزشکی در اوکراین از مواردی است که توجه علاقه مندان به این رشته را به خود جلب کرده‌است.

از دلایل عمده این مسئله، بالا بودن سطح کیفیت نظام آموزشی اوکراین و پایین بودن هزینه زندگی و تحصیل در این کشور، نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. هزاران دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل هستند. همچنین شما می‌توانید پس از اخذ ویزای تحصیلی و گذراندن سال های متمادی در این کشور، اقدام به گرفتن اقامت دائم کنید.

در این نگارش که با تلاش کارشناسان موسسه حقوقی اصطهباناتی نوشته شده است، اطلاعات جامعی در باب تحصیل در رشته داروسازی در اوکراین به شما ارائه می‌شود.

موقعیت کشور اوکراین

اوکراین کشوری واقع در اروپای شرقی است. زبان رسمی کشور اوکراین، اوکراینی است؛ اما زبان روسی و انگلیسی نیز در بین مردم رواج دارد. هر نقطه از کشور اوکراین آب و هوای گوناگونی دارد. شمال این کشور آب و هوای سرد و جنوب این کشور آب و هوای معتدلی دارد. پایتخت این کشور شهر تیف است که چند ماه در سال به طور کامل یخبندان می‌باشد.

اوکراین از نظر فرهنگی و سطح زندگی جزو کشور‎‌های پیشرفته اروپا محسوب می‌شود. از قرن بیستم به بعد اقتصاد اروپا نیز پیشرفت زیادی داشته و از نظر علمی و آموزشی جزو مکان‌های مهم اروپا است. به طوری که اوکراین بیش از 10 دانشگاه تک رقمی در سطح بین المللی دارد. اوکراین امن‌ترین کشور در اروپای شرقی است، به همین دلیل سالانه دانشجوهای بین المللی زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل داروسازی در اوکراین نیز به دلیل موقعیت خوب این کشور، طرفداران زیادی دارد.

نکات و شرایط تحصیل داروسازی در اوکراین

برای شروع تحصیل در اوکراین فقط کافی است به یکی از سه زبان روسی، انگلیسی و یا اوکراینی مسلط باشید. دانشگاه‌های این کشور آزمونی در خصوص تسلط فرد به زبان خاصی ندارد. به همین دلیل شما پس از پذیرش نیز می‌توانید در دوره‌های زبان آموزی شرکت کنید. اما نکته قابل توجه این است که با تسلط به زبان اوکراینی یا روسی، شانس فرد برای اشتغال در این کشور بیشتر می‌شود.

حداقل سنی که داوطلب باید برای ورود به رشته داروسازی در اوکراین داشته باشد، 18 سال است و همچنین سن داوطلب نباید از 30 تا 32 سال بیشتر باشد. شما به هنگام درخواست پذیرش، باید مدرکی مبتنی بر گذراندن 12 سال تحصیلی برای گرفتن دیپلم، به دانشگاه داروسازی مورد نظر ارائه بدهید. همچنین حائز اهمیت است که حداقل نمره مطلوب در نظام آموزشی متوسطه 15 می‌باشد.

شما برای گرفتن پذیرش دانشگاه می‌توانید هر نوع دیپلمی(حتما ملزم به ارائه مدرک دیپلم تجربی نیستید) را به دانشگاه ارائه بدهید. مدت زمان تحصیل رشته داروسازی در اوکراین 5 سال است.

در دوره کارشناسی داروسازی همه ی درس‌های ارائه شده بر پایه زیست شناسی و پزشکی هستند. چند نمونه از واحد های درسی ارائه شده در این رشته به شرح زیر است:

 • فارماکوکینتیک
 • فارماکودینامیک
 • شیمی آلی
 • ژنتیک
 • گیاه شناسی

بسیاری از دانشگاه‌های اوکراین بدون آزمون، پذیرش دانشجو را انجام می‌دهند. شرط آن هم این است که فرد پس از گذراندن کلاس های آموزشی در این زمینه(دوره های پری مدیکال Pre Medical)، نمره قبولی در آزمون پایان دوره آن را کسب کند. این آزمون پایان دوره معمولا در یکی از ماه‌های ژوئن یا آگوست برگزار می‌شود.

دوره‌های گذراندن زبان روسی یا اوکراینی در قالب دوره های پادفک ارائه می‌شود. علاقه مندان به یادگیری این دو زبان باید یک دوره‌ی 6 تا 10 ماهه را بگذرانند. همچنین اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید، می‌توانید در دوره‌های کالج شرکت کنید.

مزایای تحصیل در اوکراین

 • داوطلب رشته داروسازی در اوکراین می‌توند هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی تحصیل کند.
 • اوکراین نظام آموزشی خوبی دارد و دانشگاه های اوکراین در سطح بین المللی مورد تایید هستند. مدرک داروسازی اخذ شده از کشور اوکراین مورد تایید 26 کشور اروپایی است. همچنین بیشتر دانشگاه‌های اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.
 • فرد متقاضی این رشته می‌تواند دوره‌های کالج زبان انگلیسی خود را در هر شهر یا دانشگاه دیگری با هزینه کمتر بگذراند و سپس وارد دانشگاه مورد نظر خود بشود.
 • دارای آموزش های مدرن با هزینه پایین نسبت به سایر کشور‌های اروپایی است.
 • در حین تحصیل، امکان ارائه بیمه درمانی به دانشجو وجود دارد.
 • دانشجویان خارجی در اوکراین، می‌توانند 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. در تعطیلات تابستانی نیز به صورت تمام وقت می‌توانند مشغول به کار شوند. همچنین پس از فارغ التحصیلی امکان کار در اوکراین و اروپا برای افراد فراهم است.
 • ارائه مدرک دکترای حرفه‌ای پس از پایان تحصیل دار‌وسازی در اوکراین وجود دارد. زیرا در بعضی از کشورهای اروپایی پس از پایان تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی و داروسازی مدرک لیسانس ارائه می‌شود.
 • امکان انتقال دانشجو از اوکراین به دانشگاه‌های پزشکی ایران و کشورهای معتبر در سطح بین المللی مانند آمریکا، کانادا و اروپا وجود دارد.
 • برای گرفتن اقامت در کشور اوکراین توسط دانشجوهای داروسازی، نیاز به گذراندن 5 سال در این کشور است.

تحصیل داروسازی در اوکراین

هزینه تحصیل داروسازی و زندگی در اوکراین

دانشگاه‌های اوکراین علاوه بر سطح کیفیت آموزشی بالا، اعتبار مدرک آنها نیز در بسیاری از کشورها محفوظ است. از سال 2005 کشور اوکراین قراردادی به نام Bologna Process را به رسمیت شناخت. طی آن قرارداد مدرک این کشور برای 26 کشور اروپایی دیگر نیز معتبر است.

به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای دیگر بیشتر از حد استاندار خواهد بود. اوکراین نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اما هزینه‌های این کشور نسبت به سایر کشورها بسیار پایین تر و معقول تر است.

هزینه تحصیل داروسازی در اوکراین به دو زبان روسی و انگلیسی متفاوت و به شرح زیر است:

 • تحصیل  داروسازی به زبان انگلیسی: 800 تا 3500 دلار
 • تحصیل داروسازی به زبان روسی: 300 تا 3000 دلار

لازم به ذکر است که این هزینه‌ها برای سال اول تحصیل است و در سال‌های بعد با روندی نزولی کاهش می‌یابند.

داشتن کارت دانشجویی در اوکراین شامل مزایای خوبی می‌شود به طور مثال با داشتن کارت دانشجویی، می‌توانید از تخفیف‌های شرکت‌های هواپیمای اوکراین برخوردار شوید. همچنین مواد غذایی در اوکراین از قیمت کمی برخوردار هستند و دانشجو هزینه‌ی زیادی را برای این مساله متقبل نخواهد شد.

به طوری که هزینه خوراک، پوشاک و حمل و نقل دانشجو در ماه حدودا 400 تا 500 دلار می‌شود. همینطور اگر دانشجو در خوابگاه اسکان داشته باشد، هزینه آن ماهانه 100 تا 160 دلار خواهد بود.

دانشگاه های رشته داروسازی در اوکراین

برای تحصیل دار‌وسازی در اوکراین، می‌توانید دانشگاه‌های زیر که جزو بهترین دانشگاه‌های اوکراین هستند را انتخاب کنید:

 • کیف Kyiv Bohomolets University
 • لویو Lviv Danylo Halytsky Medical University
 • خارکیف National University of Pharmacy
 • خارکیف Kharkiv National Medical University
 • دنیپرو Dnipro Medical Academy

دانشگاه علوم پزشکی اودسا از دیگر دانشگاه‌های معتبر در ارائه مدرک داروسازی به دانشجویان این رشته در اوکراین می باشد.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در این زمینه از طریق راه های ارتباطی با همکاران ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی در ارتباط باشید. همچنین اگر قصد مطالعه و دریافت اطلاعات بیشتر از سایر کشورها برای مهاجرت تحصیلی و زندگی هستید، سایت ما در این زمینه شما را همراهی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.