تحصیل در اوکراین

اوکراین کشوری در اروپای‌شرقی است، این کشور با کشورهای روسیه، بلارووس، لهستان، اسلوواکی، رومانی و مولداوی همسایه است. پایتخت این کشور کی‌یف است و دونتسک، خارکوف و اودسا دیگر شهر‌های مهم برای تحصیل در اوکراین است. به دلیل نظام قوی آموزشی و همینطور امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های اوکراین این کشور به یکی از مقصد‌های مهم برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده‌است.

آب و هوای کشور اوکراین

این کشور دارای آب و هوای معتدل در طول سال است که باعث می‌شود تمام فصول سال را زیبا کند.

زبان رسمی کشور اوکراین

زبان رسمی کشور اوکراین، اوکراینی است. البته تعداد زیادی از افراد به زبان روسی صحبت می‌کنند و روسی نیز زبان دوم این کشور است. بیشتر جمعیتی که در شهر زندگی می کنند به زبان روسی صحبت می‌کنند و زبان اوکراینی بیشتر مربوط به روستا‌ها است.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه

شما می توانید در دانشگاه‌های اوکراین به زبان‌های انگلیسی، روسی و یا اوکراینی تحصیل کنید. اگر می‌خواهید بعد از تحصیل در اوکراین بمانید و مشغول به‌ کار شوید به شما توصیه می‌کنیم به یکی از دو زبان روسی یا اوکراینی تحصیل کنید. در این صورت به راحتی می‌توانید با نمره‌های خوب وارد بازار کار شوید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

دانشگاه‌های اوکراین دوره‌های برای تحصیل زبان اوکراینی نیز ارائه می‌دهند که بین 6 تا 10 ماه است.

تحصیل در مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی تحصیل در اوکراین در بیشتر(یا تقریبا همه) رشته‌ها امکان پذیر است. کارشناسی مانند ایران چهار سال طول می‌کشد و معمولا به زبان اوکراینی یا روسی تدریس می‌شود. در دوران دانشجویی می‌توانید بین 15 تا 40 ساعت به کار های پاره وقت بپردازید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی دو سال طول می‌کشد و به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود. دانشجویان معمولا این دوره را برای تحصیل در اوکراین انتخاب می‌کنند و این به دلیل زمان کم‌تر تحصیل و ارائه درس‌ها به زبان انگلیسی است. همینطور راه شما را برای تحصیل رایگان در مقطع دکترا در این کشور یا کشور‌های دیگر مانند امریکا و کانادا هموار می‌کند.

در این دوره نیز می‌توانید از 15 تا 40 ساعت به کار‍‌های پاره وقت بپردازید.

تحصیل در مقطع دکترا

مقطع دکترا در کشور اوکراین 3 تا 4 سال طول می‌کشد. شما علاوه بر 15 تا 40 ساعت کار پاره وقت می‌توانید به تدریس بپردازید و حقوق دریافت کنید. این حقوق می‌تواند هزینه دانشگاه شما را به طور کامل بدهد.

بهترین دانشگاه‌های اوکراین

بسیاری از دانشگا‌های کشور اوکراین جز بهترین دانشگاه‌های جهان هستند و لیست بهترین دانشگاه‌ها جای دارند.

دانشگاه ملی کارازین خارکف اوکراین

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر اوکراین است که در آن رشته های مختلفی( 120 رشته آموزشی، علمی و پژوهشی) ارائه می‌شود. دانشگاه کارازین دومین دانشگاه قدیمی این کشور است و دانشگاهی مناسب برای تحصیل در اوکراین است. این دانشگاه دارای دانشکده‌های زیست‌شناسی، دانشکده فیزیک و فناوری، دانشکده فیزیک و… است.

 

تحصیل در اوکراین

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف

این دانشگاه معتبر‌ترین دانشگاه ملی کشور اوکراین است که در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در این دانشگاه نیز رشته‌های بسیاری اراده می‌شود. این دانشگاه دارای 15 دانشکده است و در کشور کی‌یف قرار دارد.

تحصیل در اوکراین

دانشگاه دولتی سومی

دانشگاه سومی در کنار دریاچه سوخا تاسیس شده یکی از بهترین دانشگاه‌ها در اروپا و آسیای مرکزی است. این دانشگاه هر ساله 16 هزار پذیرش دارد که تعداد زیادی از آن دانشجویانی از پنجاه کشور متفاوت هستند. حدود 45 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد که شما می‌توانید مطابق سلیقه خود رشته دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

دانشگاه ملی Donetsk

این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های اوکراین است و در شهر زیبای دونتسک قرار گرفته‌است. این دانشگاه مانند دانشگاه‌های دیگر اوکراین رشته‌های زیادی را برای تحصیل ارائه می‌دهد.

تحصیل در اوکراین

جهت اطلاع از شرایط  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و  برترین دانشگاه‌های پزشکی اوکراین به این مقالات مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

 • اصل مدرک دیپلم و ریز نمرات به زبان انگلیسی
 • اصل و کپی پاسپورت
 • دعوت‌نامه اصلی
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس 3 در 4

هزینه‌های تحصیل در اوکراین

هزینه‌های تحصیل به زبان‌های متفاوت تفاوت دارد به دلیل علاقه بیشتر دانشجویان برای تحصیل در زبان انگلیسی هزینه آن بیشتر است.

هزینه‌های تحصیل به زبان انگلیسی

 • دوره‌های مهندسی حدودا 2300 دلار
 • علوم کامپیوتر حدودا 2300 دلار
 • کسب و کار و امور مالی حدودا 2000 دلار
 • علوم اجتماعی حدودا 2500 دلار
 • پزشکی حدودا 7000 دلار
 • دوره‌های کارشناسی ارشد حدودا 5000 دلار

هزینه‌ها برای تحصیل به زبان اوکراینی

 • دوره آموزشي آماده سازي حدودا ۱۳۰۰ دلار
 • دوره های مهندسی حدودا ۱۵۰۰ دلار
 • علوم کامپیوتر حدودا ۱۵۰۰ دلار
 • کسب و کار و امور مالی حدودا ۱۵۰۰ دلار
 • علوم اجتماعی حدودا ۱۵۰۰ دلار
 • پزشکی حدودا ۳۵۰۰ دلار
 • دوره های کارشناسی ارشدحدودا ۳۰۰۰ دلار

هزینه‌های زندگی

کشور اوکراین یکی از کشور‌های ارزان اروپایی و هزینه زندگی در این کشور در یک سال تقریبا 1200 تا1500 دلار است. البته این کاملا بستگی به نوع زندگی هر فرد دارد و می‌تواند متفاوت باشد. محل زندگی در طول تحصیل در اوکراین نیز حائز اهمیت است. شما می‌توانید در کشور اوکراین در حین تحصیل در خوابگاه‌های دانشجویی بمانید و یا خونه یا سوییت کرایه کنید که به مراتب هزینه بیشتری دارد.

دانشجویان حتی می توانند با خانواده‌های اوکراینی بمانند. به این گونه که بعضی از خانواده‌های اوکراینی یک یا چند اتاق از خانه خود را به دانشجویان کرایه می‌دهند. در این حالت شما می‌توانید با آداب و رسوم کشور اوکراین بیشتر آشنا شوید و همین طور راحت تر زبان اوکراینی را فرا بگیرید البته اگر آن خانواده به زبان اوکراینی صحبت می‌کنند.

در این مقاله اطلاعات جهت مهاجرت شما به کشور اوکراین را به شما ارائه کرده‌ایم و اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات بیشتری هستید با مشاوره رایگان  موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *