تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

در این سال‌ها افراد زیادی برای ورود به دانشگاه‌های اوکراین متقاضی شده‌اند. رشته دندانپزشکی نیز یکی از رشته‌های پرطرفدار بین جوانان است که از سرار دنیا برای تحصیل در این رشته داوطلب می‌شوند به همین جهت در همه‌ی کشور‌ها محدودیت‌هایی برای پذیرش در این رشته وجود دارد. تحصیل دندانپزشکی در اوکراین یکی از گزینه‌هایی است که به دلیل شرایط مطلوب مورد مطالعه خیلی از متقاضیان این رشته قرار گرفته است.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در اوکراین نسبت به سایر کشور‌های اروپایی کمتر است و در برابر هزینه پایین تحصیل از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است. ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی و یا زندگی را همراه با تمام شرایط آن به شما معرفی خواهیم کرد.

موقعیت جغرافیایی و مهاجرت به اوکراین

اوکراین کشوری واقع در شمال اروپا است و چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و بعد از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است. اوکراین در همسایگی کشور‌های گرجستان، بلاروس، لهستان، مجارستان، ترکیه، اسلواکی و رومانی قرار دارد. جمعیت این کشور 50 میلیون نفر است و شهر کیف پایتخت این کشور محسوب می‌شود. زبان رسمی اوکراین، اوکراینی است اما زبان روسی نیز در این کشور رواج دارد.

اوکراین از لحاظ گردشگری، کشور پر جاذبه‌ای است و در رتبه بندی سازمان گردشگری، از لحاظ تعداد گردشگران در جایگاه هشتم قرار دارد. از لحاظ نظام آموزشی نیز این کشور یکی از بهترین کشور‌ها در ارائه تحصیلات تکمیلی در قاره اروپا محسوب می‌شود. به همین دلیل دانشجویان زیادی از سراسر دنیا این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

راه‌های مهاجرت زیادی به اوکراین وجود دارد. از این راه‌ها می‌توان به مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت تحصیلی اشاره کرد. در مهاجرت تحصیلی، مهاجرت برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین داوطلب و طرفداران زیادی دارد. به همن دلیل به مطالعه این نوع مهاجرت برای افراد علاقه‌مند پرداختیم.

تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

مزایای تحصیل در اوکراین

 • در این کشور هیچ محدودیت سنی برای تحصیل وجود ندارد.
 • هزینه زندگی و تحصیل در کشور اوکراین نسبت به سایر کشور‌های اروپایی کمتر است.
 • در بیشتر دانشگاه‌های این کشور، در رشته‌های زیادی می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد.
 • در زمان دانشجویی، امکان کار پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد.
 • برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، محدودیت سنی وجود ندارد.
 • روند اداری دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اوکراین برای دانشجویان بین‌المللی سریع است و در اسرع وقت درخواست آنها بررسی می‌شود.
 • برای پذیرش در دانشگاه‌های اوکراین نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و داوطلبان می‌توانند قبل از شروع دوره‌ها به زبان آموزی مشغول شوند.

کیفیت رشته دندانپزشکی در اوکراین

نظام آموزشی اوکراین دارای سبک خاص و پیشرو در این زمینه نیست، حتی با خیلی از کشورها نیز مقایسه نمی‌شود؛ اما یقینا از سطح کیفی بالایی برخوردار است. دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این کشور بر اساس استانداردهای بین المللی اداره می‌شود و ارتباط نزدیکی با مراکز علمی اروپا دارد. قابل توجه است که پرطرفدار بودن این کشور به دلیل وجود هزینه‌های پایین، مخصوصا نسبت به کشور‌هایی مانند بریتانیا، اروپا و آلمان است و افراد زیادی از پس هزینه‌های این کشور بر می‌آیند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

مانند خیلی از کشورها، دانشگاه‌های اوکراین نیز شامل دو قسمت خصوصی و دولتی می‌شود. نکته مورد توجه این است که همه ی این دانشگاه‌ها مورد تایید سازمان بهداشت نیستند. پس اگر فردی هستید که قصد بازگشت به ایران را دارد، باید دقت زیادی در انتخاب دانشگاه مورد نظر برای تحصیل داشته باشید.

برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین متقاضیانی که مدرک دیپلم دارند باید زیر 25 سال سن داشته باشند. بهتر است مدرک دیپلم آنها نیز بالای 16 باشد. دوره‌ی پزشکی و دندانپزشکی در این کشور به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می‌شود. اگر فردی هستید که مدرک زبان انگلیسی ندارد، می‌توانید پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر در دوره های یادگیری زبان شرکت کنید.

در واقع یک دوره یک ساله برای متقاضیان ارائه می‌شود که پس از گذراندن این دوره‌ها می‌توانید برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه اقدام کنید. این دوره‌ها شامل دروس شیمی، زیست شناسی و زبان تخصصی پزشکی هستند که تحت عنوان دوره‌های پریمدیکال یا پادکف ارائه می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در اوکراین به مدت 5 سال طول خواهد کشید. برای ورود و تحصیل در دانشگاه های دنداپزشکی اوکراین باید از آزمون‌های ورودی آن گذر کنید. این آزمون ها شامل دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی دوران دبیرستان دانشجویان می‌باشد. و نکته قابل ذکر این است که نمرات دوران تحصیل داوطلبان تاثیری بر قبولی آنها نخواهد گذاشت.

همینطور که بیان شد کشور اوکراین از شرایط خوبی برای مهاجرت تحصیلی برخوردار است. این کشور بیشتر مورد توجه مردمان کشورهای پاکستان، هند، بنگلادش، تونس-نیجریه، لبنان، کویت، عراق، ایران و آفریقا قرار می‌گیرد.

هزینه‌های تحصیل در اوکراین و مدت زمان آن

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و زیر شاخه‌های آن‌ها همواره جزو گرانترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیاست. اوکراین نیز از این مساله مستثنی نیست؛ اما نسبت به بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای اروپایی هزینه‌های مقرون به صرفه تری دارد. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در این کشور به دو زبان انگلیسی و روسی متفاوت است. سالانه تقریبا هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور اوکراین بدین صورت است:

 • تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی: 600 تا 5000 دلار
 • تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی: 500 تا 3400 دلار

مدت زمان تحصیل این رشته نیز 5 سال است.

دانشگاه‌های دندانپزشکی مورد تایید سازمان بهداشت اوکراین

دانشگاه‌هایی با کیفیت آموزشی بالا و مورد تایید نظام آموزشی کشور‌های دیگر در اوکراین وجود دارد که شامل رشته ی دندانپزشکی نیز می‌شود. ما در اینجا برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین چند دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت را ذکر کردیم. همچنین می‌توانید برای مطمعن شدن از اعتبار این دانشگاه‌ها نزد سازمان بهداشت و آموزش پزشکی دولت ایران، به سایت اداره ارزیابی مربوطه مراجعه نمایید.

 • دانشگاه خاراکوف اوکراین
 • دانشگاه تاراس شفچنکو کیف اوکراین
 • دانشگاه پزشکی لووف اوکراین
 • دانشگاه کارازین

تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های دندانپزشکی اوکراین

افرادی که داوطلب اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اوکراین هستند، می‌بایست همراه با فرم درخواست پذیرش دانشگاه‌های این کشور، مدارک مورد نیاز را به دانشگاه مورد نظرشان ارائه بدهند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • ارائه یک نسخه کپی از مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات دوران دبیرستان دانشجو
 • گواهی تولد

روش دریافت ویزا جهت تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

هنگامی که دعوت نامه را از دانشگاه مورد نظر دریافت کردید، باید به عنوان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در اوکراین، جهت اخذ ویزای تحصیلی، با نزدیکترین سفارتخانه اوکراین در تماس باشید. سفارتخانه های اوکراین هر ساله در تاریخ های جولای تا آگوست، درخواست های ویزای صادر شده را بررسی و ویزای دانشجویی صادر می‌کنند.

مدارکی که باید تحویل سفارتخانه اوکراین بدهید

 • فرم درخواست ویزای دانشجویی تکمیل شده
 • اصل دعوت نامه از دانشگاه
 • اصل پاسپورت بین المللی با اعتبار حداقلی 1 سال
 • گواهی تولد- ترجمه شده به زبان اوکراینی و تایید شده توسط سردفتر اسناد رسمی و سفارت اوکراین
 • مدارک تحصیلی(O-Level ،A-Level ،SSCE ،HSSC ،Bachelor ،Master)- ترجمه شده به زبان اوکراینی و تایید شده توسط سردفتر اسناد رسمی و سفارت اوکراین
 • 16 قطعه عکس پاسپورت 35×45
 • مدرک پزشکی، سلامت عمومی و گواهی منفی HIV/AIDS (صادره در عرض 1 ماه از درخواست ویزا)- ترجمه شده به زبان اوکراینی و تایید شده توسط سردفتر اسناد رسمی و سفارت اوکراین
 • بیمه سلامت، مسافرت پوشش دهنده یک سال از تحصیل در اوکراین
 • صورت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی
 • 12 قطعه عکس پاسپورتی 3×4
 • بلیط هواپیمای دوسره معتبر تا یکسال

موسسه حقوقی اصطهباناتی با مشاوران زبده خود، جزئیات ضوابط و شرایط مهاجرتی برای کشورهای مختلف دنیا را در اختیار شما قرار می دهند. شما می‌توانید با گرفتن مشاوره توسط کارشناسان ما، اطلاعات کامل تری در این زمینه پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.