تحصیل دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا طرفداران بین المللی زیادی دارد. به دلیل امکانات و شرایط کشور کانادا می توان این کشور را بهترین کشور برای مهاجرت متقاضیان این رشته دانست. دانشگاه های علوم پزشکی کانادا به دلیل داشتن امکاناتی چون آزمایشگاه‌های مدرن و مجهز به جدیدترین فناوری و سایر زیرساخت‌های روز دنیا، از شهرت زیادی برخوردار هستند. به همین دلیل مواردی مانند تحصیل دندانپزشکی در کانادا متقاضی زیادی دارد.

کشور کانادا از نظر موقعیت جغرافیایی در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی قرار دارد. کانادا که یک کشور پهناور است، جزو ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. از موقعیت و شرایط مطلوب برای تحصیل در کانادا می‌شود به بالا بودن تعداد متقاضیان تحصیل، وجود کیفیت آموزشی در سطح استاندارد جهانی و همچنین ارائه مدارک معتبر بین‌المللی اشاره کرد. همه ی این موارد برتری کانادا را نسبت به سایر کشورها برای تحصیل بیان می‌کند.

همچنین کشور کانادا فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را برای فارغ التحصیلان این کشور به‌وجود می‌آورد. باید اشاره کرد که علاوه بر شرایط بسیار خوب کشور کانادا برای تحصیل و زندگی، هزینه‌های افراد دانشجو در این کشور بسیار مقرون به صرفه است.  این هزینه‌ها از بسیاری از کشورهای پیشرو در زمینه تحصیل مانند انگلیس و آمریکا بسیار کمتر است.

خیلی از داوطلبان علاقه‌مند به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به این کشور مهاجرت می‌کنند. افراد می‌توانند پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی برای اخذ اقامت دائم یا شهروندی، اقدام کنند. پس بهتر است بگوییم که روش مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به کانادا یکی از مهاجرت‌های مورد بحث روز دنیا می‌باشد.

رشته دندانپزشکی در کانادا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا (Dentistry)، یکی از زیر شاخه‌های رشته پزشکی است. این رشته به طور کلی شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها، اختلالات و شرایط دهان، لثه، بافت‌ها و استخوان‌های مجاور و مرتبط با دندان مخصوصا در ناحیه ی فک و صورت می‌شود. شاید فکر کنید که این رشته کاملا در حوزه ی مرتبط با دندان است؛ اما رشته ی دندانپزشکی فقط محدود به دهان و دندان نیست.

این رشته از جنبه های دیگر نیز مطالعه می‌شود. مجموعه ی سر و صورت از جمله ناحیه ی گیجگاهی، فک و سایر استخوان بندی های مربوطه نیز از جمله مواردی است که در این رشته گنجانده می‌شود. اصطلاح دندانپزشکی در واقع از عبارت دندان شناسی (odontology) نشات می‌گیرد. نکته حائز اهمیت این است که دندانپزشکی علاوه بر خود دندان، به سلامت عمومی بدن نیز کمک شایانی می‌کند. درمان‌های دندانپزشکی عموما توسط تیمی شامل یک دندانپزشک، دستیاران، بهداشتکاران دهان، کارشناسان دندان و دندان درمان‌ها انجام می‌شود.

اگر متقاضی تحصیل دندانپزشکی در کانادا و همچنین به دنبال کسب اطلاعات درباره این کشور و این رشته هستید، با کارشناسان ما در تماس باشید. موسسه حقوقی اصطهباناتی اطلاعات جامع و کاملی در خصوص دانشگاه‌ها و رشته‌های این دانشگاه‎‌ها در اختیار شما قرار داده‌است. تصمیم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا تصمیم بزرگی است که یک دهه از زندگی شما درگیر آن خواهد بود. از این رو، قبل از هر گونه تصمیم اجرایی با مشاورین خبره ما مشورت کنید.

سیستم آموزشی دندانپزشکی در کانادا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا شامل 3 دوره است. دانشجویان به طور کلی در این سه دوره می‌توانند دانش خود را در زمینه هایی که در زیر اشاره می‌کنیم افزایش دهند.

 • فیزیولوژی
 • پیشگیری
 • معاینه
 • تشخیص و درمان عیب و نقص در دهان
 • تشخیص و درمان عیب دندان‌ها، فک ها و بافت‌های اطراف آنها

دوره‌های اول و دوم این رشته دو سال زمان می‌برد. از جمله آموزش چند رشته ای(فیزیک، زیست شناسی، شیمی …) در این دوره‌ها ارائه می‌شود.  علاوه بر بخش های نظری که در دانشگاه برای دانشجویان ارائه می‌شود، موقعیت خوبی برای آنها به‌وجود می‌آید که بتوانند تحت آموزش‌های عملی در بیمارستان‌ها قرار بگیرند.

دوره سوم این رشته یک تا سه سال طول می‌کشد. البته باید توجه کرد که این دوره مختص کسانی است که قصد گرفتن تخصص در ارتودنسی و اخذ مدرک دولتی در جراحی دندان را دارند.

تخصص های این رشته در کشور کانادا

رشته ی دندانپزشکی شامل تخصص های زیادی می‌شود. اما کشور کانادا تخصص‌های این رشته را در 9 زمینه ارائه می‌کند. برنامه های تحصیلی این 9 تخصص توسط انجمن دندانپزشکی کانادا(CDAC) بازبینی و تایید صلاحیت می‌شود. این تخصص‌ها شامل موارد زیر است:

 1. بهداشت عمومی دندان
 2. ریشه درمانی (اندودنتیکس)
 3. جراحی فک و دهان
 4. پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان
 5. رادیولوژی فک و دهان
 6. ارتودونسی و ارتوپدی فک و صورت
 7. دندانپزشکی کودکان
 8. پروتز دندان
 9. لثه درمانی (پریودنتولوژی)

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

شرایطی که برای تحصیل در کانادا لازم است

قابل توجه است که شرایط پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی در کانادا در دانشگاه‌های مختلف آن متفاوت است. با این حال به طور کلی 4 دسته از شرایط مهم آن را بیان کردیم:

معیارهای قابل قبول برای ورود به دانشگاه

پیش از ورود به دانشکده ی دندانپزشکی در کانادا نیاز به 2 تا 4 سال تحصیلات دانشگاهی دارید. تحصیلات دانشگاهی شما قبل از ورود به رشته دندانپزشکی مهم نیست که در چه حوزه ای باشد. از طرف دیگر، بیشتر دانشکده‌ها قبل از شروع برنامه خود، متقاضیان را ملزم به گذراندن برخی دوره‌های علوم پایه می‌کنند تا برای مطالعه دندانپزشکی آماده شوند.

این شرایط در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. شما می‎‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل در این خصوص به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

نمرات تحصیلی

بدیهی است که نمرات آکادمیک برای دانشکده‌های پزشکی هنگام ارزیابی داوطلبان اهمیت بسیار بالایی دارد.

بیوگرافی یا متن کوتاه

در واقع، داوطلبان این فرصت را دارند که با ارائه یک یادداشت مختصر یا متن بیوگرافی کوتاه که شخصیت و دستاوردهای آنها را نشان می‌دهد، خود را از سایر متقاضیان متمایز کنند.

این یادداشت باید مواردی مانند شغل‌های گذشته و حال، فعالیت‌های داوطلبانه، تحقیقات، دوره‌های فوق برنامه، سرگرمی، ورزش، جوایز ، بورسیه‌ها و … را در بر بگیرد.

توصیه نامه ها

در واقع، بیشتر دانشکده‌های دندانپزشکی کانادا نیاز به توصیه نامه دارند. اساساً کمیته انتخاب، اطلاعات بیشتری درباره دانشجویی که ممکن است کاندیدای تحصیل دندانپزشکی در کانادا شود را فراهم می‌کند.

علاوه بر این امکان الزام داوطلبان به شرکت در آزمون های زبانی مانند TOEFL ، CAEL و غیره وجود دارد. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط پذیرش دانشکده مورد نظر خود، به وب سایت آن مراجعه کنید.

آزمون های پذیرش دانشگاه دندانپزشکی کانادا

برخی دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا از نتایج آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و آزمون پذیرش (CASPer) استفاده می‌کنند.

 • آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT)

آزمون MCAT یک آزمون آزمایشی استاندارد برای ارزیابی مفاهیم و اصول اساسی است. این آزمون قبل از ثبت نام در مطالعات پزشکی انجام می‌شود.

 • آزمون CASPer

این آزمون در واقع برای ارزیابی ویژگی‌های شخصی متقاضیان انجام می‌شود. معمولا این ارزیابی به صورت رایانه ای می‌باشد. به عنوان یک جزء دیگر از برنامه‌های پزشکی برای کمک به غربالگری کاندیداها قبل از شروع تحصیل، به طور فزاینده ای رایج شده است.

هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا، سالانه حدودا مبلغ 22000 دلار تا 56000 دلار می‌باشد. در این صورت می‌توانید هزینه شهریه و زندگی خود را تامین کنید. البته این هزینه تحصیل صرفاً میزان میانگین آن است. با توجه به موسسه ای که در آن ثبت نام کرده‌اید و همچنین طریقه زندگی شما، هزینه هایتان متفاوت خواهد بود.

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا، مسیر نسبتا سختی را خواهید گذراند. اما شایان ذکر است که هیچ سختی غیر ممکن نیست. ما با داشتن تجربه و تخصص در زمینه کمک به دانشجویان بی‌شمار آماده ارائه خدمات به متقاضیان هستیم. تحصیل دندانپزشکی در کانادا مانند تحصیل پزشکی در کانادا و تحصیل داروسازی در کانادا دارای مراحل مختلفی است که مشاوره با افراد خبره در این کار در انتخاب این مسیر به شما کمک شایانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.