تحصیل پزشکی در آلمان

بهتر است بدانید که آلمان از سیستم آموزشی بسیاری قویی برخوردار است و همین موضوع سبب شده است که طرفداران زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در کشور آلمان پیدا کند. به خصوص تحصیل پزشکی در آلمان متقاضیان زیادی دارد. هزاران دانشجوی بین‌المللی هم اکنون مشغول به تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در آلمان هستند و این امکان برای شما نیز به راحتی فراهم می‌شود.

آمار بیکاری در این کشور نیز زیر 5% است، به همین دلیل فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته به راحتی می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. البته این موضوع به تسلط آنها به زبان آلمانی کاملا وابسته است. در این مقاله از موسسه اصطهباناتی اطلاعات کاملی را در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان در اختیار کاربران قرار می‌دهیم. همچنین می‌توانید در این سایت از شرایط تحصیل و مهاجرت به دیگر کشور ها نیز اطلاع پیدا کنید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

معمولا متقضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند ابتدا به دنبال کشورهایی با نظام آموزشی رایگان یا کشور‌هایی که دانشگاه‌های بیشتری در لیست تایید وزارت بهداشت دارند، هستند. آلمان یکی از کشور‌هایی است که تمام این شرایط را دارا می‌باشد، به همین دلیل تحصیل پزشکی در آلمان متقاضیان زیادی دارد.

به دلیل اینکه آلمان کشوری مدرن، ثروتمند و موفق در جذب سرمایه گذاری‌های خارجی می‌باشد، برای مهاجرت سختی‌های خاص خود را دارد. همچنین رقابت زیادی را در این راه پیش رو دارید.

در آلمان قومیت‌های مختلفی زندگی می‌کنند به همین دلیل تنوع فرهنگی و زبانی در این کشور زیاد است. دانشجویانی که آلمان را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند وارد یک زندگی فرهنگی غنی می‎‌شوند. از آنجا که کشور آلمان به دنبال پیشرفت اقتصادی است، دانشجویان به راحتی می‌توانند زمینه ارتقا تحصیلی و شغلی خود را در این کشور فراهم کنند.

تحصیل پزشکی در کشور آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان و دانشگاه‌های آن، به آموزش‌های عالی و با کیفیت شهرت دارند. آموزش و تدریس پزشکی در آلمان بر آموزش‌های بیمارستانی، دانشگاه‌های پزشکی و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی مبتنی است. کشور آلمان فرصت های خوبی را برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی فراهم می‌اورد. از این شرایط می‌شود به اشتغال در یک بیمارستان، صنعت، خدمات بهداشت عمومی، مشاوره مدیریت و… اشاره کرد.

علاوه بر اینکه دانشگاه‌های کشور آلمان از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند، روند پذیرش در این دانشگاه‌ها آسان و سازمان یافته است. همچنین هزینه تحصیل در آلمان بسیار ارزان قیمت و حتی رایگان می‌باشد. دوره‌های آمادگی پزشکی در آلمان برای دانشجویان پزشکی بین‌المللی به صورت آکادمیک(دوره‌های کارشناسی) و یا آموزش‌های پزشکی برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی می‌باشد.

تمام مراکز آموزشی آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. بر اساس قوانین آموزشی آلمان دوره کارشناسی پزشکی به 12 ترم نیاز دارد. این 12 ترم شامل 6 سال می‌شود که تمام وقت به صورت اجباری است. مرحله اول یا پیشین شامل 2 سال، مرحاه دوم یا بالینی شامل 3 سال و 1 سال به صورت عملی است. اگر در نهایت موفق به گذراندن آزمون پزشکی در آلمان شدید، به شما مجوز پزشک و کار در این کشور اعطا می‌شود.

مرحله پیشین تحصیل پزشکی در آلمان( Pre Clinical Medical Study )

2 سال اول تحصیل پزشکی در آلمان شامل دروس پایه‌ای در زمینه موضوعات زیر ارائه می‌شود:

 1. فیزیک
 2. پروژه های زیست شناختی
 3. روانشناسی پزشکی
 4. فیزیولوژی جانوری
 5. شیمی
 6. آناتومی
 7. پزشکی
 8. فیزیولوژی گیاهی
 9. زیست شناسی
 10. آناتومی عصبی
 11. جامعه شناسی پزشکی
 12. بیو شیمی

دانشجویان در طی ترم‌های 3 و 4 ملزم به گذراندن سمینار‌هایی هستند که در آن دروس عملی آزمایشگاهی را فرا می‌گیرند. در این سمینار‌ها بیشتر شامل موضوعات آزمایشی علوم پایه، مثل اولین قرار گرفتن در معرض موارد بالینی می‌باشد.

باید توجه داشت که دوره کمک های اولیه در این دانشگاه به صورت یک دوره جدا ارائه نمی‌شود. بنابراین دانشجویان باید در یک موسسه شناخته شده در خارج از دانشگاه این دوره را بگدرانند. پس از شرکت در این دوره و قبولی در این آزمون باید مدرک آن را به داشگاه ارائه بدهند، زیرا فرد باید به مراقبت از بیمار تسلط داشته باشد. در کل داوطلبان باید 4 کار بالینی را از 3 ماه قبل از ثبت نام آموزش دیده باشند.

مرحله دوم پذیرش پزشکی در آلمان( Clinical Medical Study )

دانشجویان باید برای ورود به دوره کلینیکال، پس از گذراندن دوره پیری کلینیکال مدرک قبولی از دوره علوم پایه را داشته باشند. اولین سال این دوره شامل دوره‌هایی در زمینه بالینی عمومی است. همچنین باید یک دوره جامع در معاینه بالینی و روش‌های معاینه عمومی در زمینه‌های عملی و غیر عملی بگذرانند. این فعالیت‌ها مستقیما با دانشی که دانشجویان در ترم‌های قبل فرا گرفته‌اند وابسته است.

در این مرحله داوطلبان مستقیم با بیمار ارتباط برقرار می‌کنند و با زمینه های مختلف تخصصی آشنا می‌شوند. دوره‌های بالینی شامل ارتباط با بیماران و تمرینات عملی در بیمارستان می‌شود. دوره‌های عملی در این مرحله بیشتر می‌شود و به صورت درس‌های آزمایشگاهی ارائه می‌شود. همینطور دوره‌های نظری حدودا 25% کاهش پیدا می‌کند. به صورتی که درس‌های نظری 1 روز در هفته و درس‌های عملی 5 روز صبح‌ها به صورت اجباری برگزار می‌شود.

متد‌ها و روش‌های پزشکی جایگزین، در واقع موضوعات بین رشته‌ای، همچنین اجباری یا اختیاری بودن حضور دانشجو‌ها در سمینار‌ها و سخنرانی‌ها در جلسه‌های بعد از ظهر مشخص می‌شود. روش‌های تدریس و سیاست‌های معاینه‌ای که آموزش داده می‌شود، در هر دانشکده متفاوت است. بنابراین جزییات این طرح کلی میان دانشکده‌های مختلف فرق دارد.

سال آخر تحصیل پزشکی در آلمان( Practical Medical Study )

برای ورود به این مرحله مانند مرحله قبل، دانشجو نیاز دارد که در مراحل قبلی آزمون قبولی را دریافت کند. باید به این نکته توجه داشت که قبل از آزمون مرحله قبل، فرد باید در سال تحصیلی در بیمارستان‌های دانشگاهی یا آزمایشگاه‌ها یا موسسات معادل آنها شرکت نماید. در این دوره آموزش بالینی دانشجویان سعی می‌کنند تجربه های پزشکی خود را ارتقا بدهند و مهارت کافی را کسب کنند.

در این افراد به صورت تکی با بیماران ملاقات می‌نمایند. مشارکت فعال در جلسات بالینی، گفت‌و‌گو و کنفرانس‌ها یکی دیگر از جنبه‌های آموزشی این دوره می‌باشد. آموزش‌های عملی این دوره شامل 3 دوره 16 هفته‌ای می‌باشد که به صورت تمام وقت ارائه می‌شود. این دوره‌ها رد دانشگاه‌های وابسته به بیمارستان تدریس می‌شود. همچنین آموزش و گذراندن دوره‌های پزشکی و جراحی در این مرحله اجباری می‌باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان

چرا تحصیل در رشته پزشکی در آلمان؟

 • تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است
 • آلمان در زمینه سلامت در جهان پیشرو است
 • آلمان دارای ابزار‌ها و تجهیزات فوق پیشرفته است
 • برای دانشجویان بین المللی طرح‌های آموزشی مناسبی دارد
 • یادگیری عملی در درمان بیماران
 • مشارکت پزشکان در پروژه های تحقیقاتی
 • اشتغال به کار نیمی از فارغ التحصیلان پزشکی در بیمارستان‌ها
 • استاندارد‌های آموزشی بالا همراه با آزمون معتبر State Examination
 • کمبود پزشک در آلمان

شرایط تحصیل و ورود به رشته پزشکی

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در آلمان معمولا دو راه پیش رو دارید:

 • شخص در یکی از دانشگاه‌های ایران در رشته پزشکی یا رشته‌های مرتبط قبول شود

داوطلبان با گذراندن حداقل 40 واحد در رشته پزشکی و یا داشتن مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های پیراپزشکی، می‌توانند برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در آلمان اقدام کنند. این داوطلبان باید مدرک زبان DSH2 یا C1 را دریافت کنند. همچنین این افراد مجبور به گذراندن کالج M-Kurs(کالج در رشته های پزشکی و پیراپزشکی) نیستند و مستقیم وارد دانشگاه می‌شوند.

برای این افراد معدل ترم‌های گذشته برای دانشجویان و معدل مدرک لیسانس برای فارغ‌التحصیلان تعیین کننده بسیار زیادی برای پذیرش این افراد در رشته پزشکی در آلمان است.

 • پذیرش افراد بدون قبولی کنکور و ورود به کالج M-Kurs

افرادی که فاقد مدرک دانشگاهی هستند نیز می‌توانند به تحصیل رشته پزشکی در آلمان مشغول شوند. این افراد باید دارای مدرک B1 باشند که بعد از ورود به M-Kurs و گذراندن واحد‌های شیمی،  زیست و زبان و قبولی در امتحان پایانی کالج می‌توانند در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شوند؛ اما توجه کنید که برآورد معدل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها با نمره خروجی کالج، تعیین کننده ورود آنها به دانشگاه‌های پزشکی آلمان است.

آزمون ورودی پزشکی در آلمان

برای تحصیل و ورود به رشته پزشکی کلا دو نوع آزمون در این کشور وجود دارد. داوطلبان باید اول دوره مقدماتی زبان آلمانی را بگدرانند. سپس در آزمون ورودی دانشگاه تحت عنوان Aufnahmeprüfung شرکت کنند. با این وجود آزمون دیگری وجود دارد که توانایی‌های شما در رشته پزشکی را می‌سنجد. این آزمون پزشکی تحت عنوانTMS (Test for Medical Studies) ارائه می‌شود. این آزمون اختیاری است؛ اما برخی از دانشگاه‌ها برای تعیین جایگاه شما ارائه آن را الزامی می‌دانند.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

هزینه تحصیلات پزشکی و شهریه دانشگاه‌ها در این کشور نسبت به سایر کشورها پایین تر می‌باشد. اگر در دانشگاه‌های دولتی آلمان به جز ایالت بادن-وورتمبرگ مشغول به تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی شوید، فقط کافیست هزینه پذیرش و ثبت نام را پرداخت کنید. این هزینه‌ها در هر ترم به بیش از 250 یورو خواهد رسید؛ اما دانشگاه‌های ایالت بادن-وورتمبرگ در هر سال 3000 یورو برای شهریه دریافت می‌کنند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی هم به مراتب بیشتر است.

الزامات مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی در آلمان هستند ملزم به تسلط به زبان آلمانی هستند. مثلا ارائه مدرک در سطح B2 و یا حتی ارائه TestDaf می‌تواند امتیاز مثبتی برای این افراد باشد. پس به دلیل متقاضیان زیاد این کشور، می‌توان نتیجه گرفت هر چه میزان سطح زبان آلمانی فرد بالاتر باشد، امکان پذیرش او بیشتر است.

تحصیل پزشکی در آلمان

دانشگاه‌های تحصیل پزشکی در آلمان

برترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان شامل این موارد می‌شود:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه روت آخن
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه ویتن هرک
 • دانشگاه مگدبورگ
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه ورزبورگ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه لایپزیش

موسسه حقوقی اصطهباناتی با داشتن سابقه اعزام دانشجو در رشته‌های مختلف به کشور‌های گوناگون از جمله آلمان می‌تواند این کار را به صورت کاملا تضمینی برای شما انجام بدهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.