دانشگاه های پزشکی ترکیه

کشور ترکیه به دلیل شرایط و امکاناتی که در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد، مورد توجه بسیاری بین داوطلبان خارجی قرار می‌گیرد. این کشور هزینه‌های یسیار پایینی برای تحصیل و زندگی دارد. به همین دلایل خیلی از افراد دانشگاه های پزشکی ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. طبق بررسی‌های اخیر شهریه در دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه از 15000 تا 25000 دلار است. این در مقایسه با کشورهایی مانند ایالات متحده که شهریه سالانه آنها در حدود 35000 تا 58000 دلار است، بسیار عالی به نظر می‌رسد.

به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه های ترکیه مقصد تحصیلی مناسبی برای دانشجویان ایرانی به شمار می‌آیند. از آن جایی که رشته‌ی پزشکی و زیر شاخه‌های آن داوطلبان زیادی در بین دانشجویان ایرانی دارد، آشنایی با بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه می‌تواند کمک بسیاری به انتخاب دانشگاه مناسب شرایط شما بکند. در این مطلب که توسط موسسه حقوقی اصطهباناتی تهیه شده است، شما را با بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه آشنا خواهیم کرد.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دانشگاه‌های ترکیه با توجه به نیازهایی که دانشگاه دارد، فرق می‌کند. در برخی از موارد، شهریه ریگان به برخی از داوطلبان ارائه می‌شود. این شرایط برای کسانی است که در آزمو‌هایی مانند آزمون یوس، آزمون TOEFL IBT یا IELTS نمره قابل قبولی را دریافت و به دانشگاه مورد نظر ارائه بدهند.

همچنین برای اخذ پذیرش در دانشکده های پزشکی دولتی، معدل بالا و گذراندن آزمون GRE نیز لازم است. از طرف دیگر ، دانشگاه های پزشکی خصوصی معمولاً متقاضیان را مجبور به گذراندن آزمون بین المللی دانشجویی نمی کنند. با این حال ، آنها باید معدل بالا (80٪ یا بالاتر) ، GRE و TOEFL IBT / IELTS داشته باشند. از آنجا که امتیاز بالایی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است، میزان پذیرش در دانشگاه های خصوصی بیشتر است.

برای ورود به دانشکده پزشکی در ترکیه ممکن است یک روند دشوار را پشت سر بگذارید. بنابراین ما یک راهنما در مورد نحوه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی ارائه داده‌ایم.

لیست دانشگاه‌های معتبر ترکیه

در اینجا ۷ دانشگاه برتر ترکیه که دروس مربوط به رشته‌های پزشکی را ارائه می‌دهند، معرفی می‌کنیم.

  • دانشگاه آک دنیز ترکیه ( akdeniz university )

این دانشگاه در شهر آک دنیز آنتالیای ترکیه واقع شده است. دانشگاه آک دنیز یکی از بهترین و معتبرترین مراکز آموزش عالی پژوهش علمی در مدیترانه‌ی شرقی به حساب می‌آید. دانشگاه آک دنیز شاخه‌های مختلف از رشته پزشکی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. این دانشگاه به عنوان یک موسسه‌ی آموزشی عالی پزشکی، علاوه بر داشتن سطح علمی بالا، خدمات فرهنگی و اجتماعی بسیاری را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.

به عنوان مثال دانشگاه آک دنیز خدمات مشاوره و راهنمایی‌های روانشناسی را برای کمک به حل مشکلات ذهنی و اجتماعی و همچنین مشکلات احساسی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. بنابراین دانشجویان می‌توانند در یک بستر مناسب تحصیلات خود را ادامه دهند.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • دانشگاه قاضی عثمان پاشا (Gaziosmanpaşa University )

دانشگاه قاضی عثمان پاشا یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه فعالیت خود را از سال ۱۹۹۲ در توقات شروع کرده است. توقات یا توکات به ترکی استانبولی ( Tokat ) نام شهری در شمال ترکیه است. مرکز استان توقات در شمال آناتولی مرکزی در قسمت درونی بخش میانی منطقه دریاه سیاه واقع است.

نام این دانشگاه از نام قاضی عثمان نوری پاشا، یکی از فرماندهان معروف ترکیه که متولد این شهر بوده است، گرفته شده است. همچنین در سال ۲۰۱۸ بر اساس قانون آموزش عالی ترکیه، نام این دانشگاه به دانشگاه قاضی عثمان پاشا ( توقات ) توکات تغییر یافت. این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر پزشکی ترکیه به شمار می‌آید.

علاوه بر کیفیت آموزشی بالا، دانشجویان این دانشگاه می‌توانند از خدمات مختلف ارائه شده توسط این دانشگاه بهره‌مند شود. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند در فعالیت‌ها و برنامه‌های ورزشی مختلفی که در این دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنند.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • دانشگاه قاضی ( Gazi University )

دانشگاه قاضی یکی از دانشگاه های دولتی در ترکیه است. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه دارای ۲۱ دانشکده، ۱۱ مدرسه‌ی حرفه‌ای، ۴ مدرسه، ۷ موسسه‌ی آموزشی و ۵۲ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی است. دانشگاه قاضی دارای یکی از برترین مدارس پزشکی در ترکیه است.

دکتر صلاح الدین عزمان، تیم جراحی این دانشگاه را در سومین عمل پیوند صورت در ترکیه، در سال ۲۰۱۲ رهبری کرد. این عمل جراحی موفقیت آمیز در بیمارستان دانشگاه قاضی، روی مریضی انجام شد که فک بالا، لب‌ها، دهان، حفره‌های بینی و دندان‌های خود را در تصادفی در سال ۲۰۰۶ از دست داده بود.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • دانشگاه مارمارا (Marmara University )

دانشگاه مارمارا یکی از اولین دانشگاه‌های تاسیس شده در ترکیه به شمار می‌آید. این دانشگاه فعالیت خود را از سال ۱۸۸۳ با جذب ۱۳ دانشجو آغاز کرد. نام اولیه‌ی این دانشگاه مدرسه‌ی تجارت حمیدیه بود و از سال ۱۹۸۲ به عنوان دانشگاه مارمارا تغییر نام داد. امروزه این دانشگاه دارای ۱۶ دانشکده و مدرسه‌ی پزشکی است.

دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه‌های چند زبانه‌ی کشور ترکیه به شمار می‌آید که واحدهای درسی آن به زبان‌های مختلفی مانند زبان‌های ترکی، فرانسوی، عربی، انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شوند.

دانشگاه مارمارا دارای چندین مدرسه‌ی آموزشی عالی، موسسات آموزشی آکادمیک و مدرسه‌های حرفه‌ای است. از آن‌ جایی که ترکیه کشوری اروپایی و آسیایی به شمار می‌آید، ۱۴ پردیس این دانشگاه از موسسات برتر آموزشی اروپایی و آسیایی محسوب می‌شوند. این دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی بوده و قابلیت رقابت با دانشگاه‌های جهانی را دارد. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از این دانشگاه فارغ ‌التحصیل شده است.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • دانشگاه آنکارا ( Ankara University )

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی در ترکیه است. این دانشگاه فعالیت خود را پس از سال ۱۹۴۶ بعد از شناخته شدن ترکیه به عنوان جمهوری ترکیه، آغاز کرده است. دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه به شمار می‌رود. این دانشگاه خدمات تسهیلاتی و رفاهی بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.

دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل و پرورش استعدادها و توانایی‌های علمی خود، زندگی دانشجویی خوب و مفرحی نیز داشته باشند و از خدمات ارائه شده توسط دانشگاه بهره‌مند شوند. دانشجویان می‌توانند در فعالیت‌های مختلف ورزشی، هنری، علمی و فرهنگی شرکت کنند. این دانشگاه به برگزاری همایش‌ها و رخدادهای فرهنگی و هنری معروف است و دانشجویان می‌توانند در برنامه‌های هنری و فرهنگی بسیاری فعالیت داشته باشند.

همچنین دانشجویان می‌توانند با پرداخت کمترین هزینه در فعالیت‌ها و باشگاه‌های ورزشی این دانشگاه ثبت نام کنند. در حال حاضر دانشگاه آنکارا  ۱۲۰ برنامه و رشته‌ی تحصیلی در مقطع  کارشناسی، ۱۱۰ رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی و  ۴۳ رشته در مدارس حرفه‌ای خود ارائه می‌کند. دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه آنکارا به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به حساب می‌آید.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • دانشگاه حاجت تپه ( hajat tape university )

دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارای ترکیه واقع شده است و مرکز پزشکی آن به شمار می‌آید. کیفیت آموزشی و سطح علمی این دانشگاه بسیار بالا است. از دیدگاه رتبه‌بندی دانشگاه های جهانی US، این دانشگاه رتبه‌ی اول پزشکی در ترکیه را در سال ۲۰۱۸ از آن خود کرد. این دانشگاه فعالیت خود را از سال ۱۹۶۷ آغاز کرده است.

امروزه دانشگاه حاجت تپه دارای ۱۵ دانشکده، ۲ مدرسه‌ی وابسته، ۱۵ موسسه و مدرسه‌ی آموزش عالی، ۴ مدرسه‌ی حرفه‌ای، یک هنرستان و ۹۸ مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی است. دانشگاه حاجت تپه خدمات تسهیلاتی و رفاهی خوبی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در طول تحصیل، در برنامه‌های مختلف علمی و هنری که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

  • دانشگاه یوکسک ایحتیساس ( Kadir Has University )

این دانشگاه که دارای دانشکده‌ی پزشکی قوی‌ای است، فعالیت خود را از سال ۲۰۱۵ با دانشکده پزشکی خود آغاز کرد. این دانشگاه اقدام به بازگشایی مدرسه حرفه‌ای و ارائه‌ی خدمات سلامت کرده و موفق به فارغ‌التحصیل کردن دانشجویان خود در سال ۲۰۱۸ شد. دانشگاه یوکسک ایحتیساس در سال ۲۰۱۷ ارائه رشته‌های تحصیلی مدیریت سلامت و پرستاری را شروع کرد.

همچنین دانشگاه یوکسک ایحتیساس واحدهای مربوط به خدمات اتاق عمل و الکتروونوفیزیولوژی را ارائه داد. دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه یوکسک ایحتیساس یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در بین دانشگاه های کشور ترکیه به شمار می‌آید.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه

همانطور که در ابتدا ذکر شد، هزینه تحصیل پزشکی ترکیه در مدارس پزشکی خصوصی از 15000 تا 25000 دلار در سال است. علاوه بر این ، شما باید هزینه های زندگی مانند اجاره، غذا و هزینه حمل و نقل را نیز پرداخت کنید. هزینه ای که برآورد شده است برای بسیاری از دانشجویان بین الملل زیاد است.

ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی شما را برای مهاجرت به سایر کشورهای جهان آماده می‌کنیم. شما می‌توانید برای انتخاب بهترین گزینه متناسب با شرایطتان با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی اصطهباناتی در ارتباط باشید. همچنین اطلاعات خود را در زمینه مهاجرت با خواندن مطالب وبسایت ما افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.