دانشگاه های پزشکی کانادا

وقتی صحبت از مهاجرت تحصیلی و زندگی در خارج از کشور به میان می‌آید، کشور کانادا در بین سایر کشور‌ها جزو معروف‌ترین و مطرح‌ترین کشورهاست.  دانشجویان بین‌المللی به دلیل سیستم آموزشی قوی و هزینه‌های پایین شهریه دانشگاه های پزشکی کانادا به شدت به تحصیل در این کشور جذب می‌شوند.
تعدادی از دانشگاه‌های پزشکی کانادا در سطح جهان شناخته شده هستند. این دانشگاه‌ها موقعیت‌های بسیار مناسبی برای تحصیل در یک کشور خارجی محسوب می‌شوند. تفاوت‌های زیادی از جوانب مختلف در این دانشگاه‌ها مشهود است. از جمله این تفاوت‌ها، برنامه‌های آکادمیک، اندازه ی دانشگاه، بورسیه‌هایی که ممکن است ارائه شوند و شهریه ی دانشگاه‌ها است. بنابراین با هر هدف و بودجه‌ای که داشته باشید می توانید دانشگاه مناسب خود را از میان آنها برای تحصیل برگزینید.

هر سال تعداد زیادی از متقاضیان رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن کشور کانادا را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند. مدرک پزشکی که کانادا به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌کند MD نام دارد. ظرفیت دانشگاه‌های این کشور به نسبت پایین است. بنابراین پذیرش و ورود به دانشگاه‌های کانادا رقابتی و کمی دشوار است. در این مقاله که به کوشش موسسه حقوقی اصطهباناتی تهیه و تنظیم شده است، شرایط و ظوابط ورود به دانشگاه‌های کانادا آورده شده است.

تحصیل در رشته پزشکی کانادا

درس‌های دانشگاه های پزشکی کانادا شامل آموزش‌هایی را در زمینه دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی می‌شود. بیشتر متقاضیان دانشگاه های کانادا که می‌خواهند دوره‌های پزشکی را پشت سر بگذرانند باید قبل از ورود به رشته پزشکی، در یک رشته کارشناسی مرتبط با این رشته تحصیل کنند. امروزه تعداد دانشگاه های پزشکی کانادا 17 مورد است.

برخی از این دانشگاه‌ها علاوه بر دوره‌های MD به تدریس دوره‌های آموزشی دستیاران پزشکی نیز می‌‌پردازند. از جمله این دانشکده‌ها می‌شود به دانشکده مانیتوبا، مک مستر و تورنتو اشاره کرد. دوره پزشکی در اکثر دانشگاه های کانادا به یک دوره 4 ساله تقسیم و اراده می‌شود.

نیمه اول برنامه درسی پزشکی بیشتر به آموزش اصول یا موضوعات اساسی مربوط به پزشکی اعم از آناتومی ، بافت شناسی، فیزیولوژی، فارماکولوژی، ژنتیک، میکروبیولوژی، اخلاق و اپیدمیولوژی اختصاص دارد.

دانشگاه‌های پزشکی کانادا

دانشگاه های پزشکی کانادا

در این قسمت از مقاله سعی کردیم بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا را معرفی کنیم. لازم به ذکر است که ترتیب این دانشگاه ها بر اساس رتبه بندی آنها نیست. همچنین توجه کنید که برخی از دانشگاه های پزشکی کانادا دانشجویان بین‌المللی را نمی پذیرند. برخی از آنها نیز تنها از کشورهایی دانشجو می پذیرند که با آنها توافق نامه داشته باشند. برای جزئیات بیشتر حتما از موسسات مشاوره کمک بگیرید.

دانشگاه بریتیش کلمبیا (The University of British Columbia Medical School)

این دانشگاه واقع در شهر ونکوور است. این دانشگاه از زمانی که تاسیس شد، یعنی سال 1915 تا هم‌اکنون به عنوان برترین دانشگاه‌های پزشکی در سطح جهان نام برده می‌شود. دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ی 30 در جهان و دوم در کانادا قرار دارد. در رشته ی پزشکی بالینی رتبه ی 38 جهان را دارد و در مجموع بیش از 16500 دانشجوی بین المللی در آن مشغول به تحصیل هستند. در این دانشگاه 3 دانشکده، 19 دپارتمان و 23 مرکز تحقیقاتی وجود دارد. اگرچه شرایط ورود به این دانشگاه بسیار دشوار می باشد، اما دانشجویان با تحصیل در این دانشگاه از یکی از با کیفیت ترین آموزش ها در جهان بهره خواهند برد و مدرک دریافتی نیز اعتبار جهانی دارد.

دانشگاه کلگری (Cumming School of Medicine at The University of Calgary)

دانشگاه کلگری یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی به حساب می‌اید. این دانشگاه شامل 14 دانشکده و بیش از 85 پژوهشکده و مرکز است. دوره پزشکی این دانشگاه مانند اکثر دانشگاه‌های دیگر، چهار ساله و به زبان انگلیسی است.

این دانشگاه در رتبه 138 جهان و رتبه رشته ی پزشکی بالینی آن 80 است. دانشگاه کلگری در زمینه ی مطالعات سلامت اعصاب و روان، بیماری های مزمن و علوم قلبی عروقی در سطح ملی فعالیت می‌کند و بیش از 6700 دانشجوی بین المللی در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه آلبرتا (The University of Alberta Medical School)

دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه دولتی به حساب می‌آید که در سال 1908 تاسیس شده است. این دانشگاه جزو یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کانادا است. رتبه این دانشگاه در خود کشور کانادا 5 است. رشته ی پزشکی بالینی در این دانشگاه در جهان در رتبه ی 85 قرار دارد.

بیش از 20 درصد افرادی که دانشجویان این دانشگاه را تشکلی می‌دهند، خارجی هستند. همچنین شهریه ی رشته ی پزشکی در آن در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها پایین است. رشته های پزشکی و بهداشت در این دانشگاه در تمامی مقاطع ارائه می شوند.

دانشگاه مک مستر (McMaster University Medical School)

در دانشگاه مک مستر 21441 دانشجوی مقطع کارشناسی، 3.519 دانشجوی کارشناسی ارشد وجود دارد. تعداد دانشکده‌های تمام وقت آن 1،413 است. این دانشگاه جزو دانشگاه‌هایی است که به طور مداوم در لیست برترین دانشگاه‌های کانادا قرار می‌گیرد.

دانشگاه مک مستر کانون خوبی برای کشف و نوآوری در زمینه پزشکی است. برنامه پزشکی این دانشگاه سه ساله و نیز به زبان انگلیسی است.

دانشگاه کویین (Queen’s University)

این دانشگاه شامل یک دانشکده پزشکی است که در سال 1854 تاسیس شد. این دانشکده معمولا جزو یکی از بهترین دانشکده های پزشکی در کانادا رتبه بندی می شود. همچنین شهریه ی این دانشگاه برای رشته ی پزشکی مانند دانشگاه آلبرتا جزو پایین ترین شهریه ها قرار می‌گیرد. از جدابیت های این دانشگاه می‌شود به وجود یک اتاق هری پاتر در آن اشاره کرد!

دانشگاه مموریال (Memorial University Medical School)

این دانشگاه جزد آن دسته از دانشگاه‌ها است که میلیون ها دلار بودجه را برای انجام تحقیقات خود استفاده می‌کند. همچنین تمرکز ویژه ای بر تربیت پزشکان برای تخصص یافتن در کار در مناطق روستایی کانادا و سایر نقاط جهان دارد.

مقاطع تحصیلی که این دانشگاه ارائه می‌دهد شامل فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. به عنوان یکی از 20 دانشگاه برتر تحقیقاتی در کانادا، دانشگاه مموریال بیش از 30 مرکز تحقیقاتی دارد. دوره پزشکی این دانشگاه چهار ساله و به زبان انگلیسی است.

دانشگاه مک گیل (McGill University Medical School)

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال 1829 تاسیس شده است. این دانشکده به عنوان اولین دانشکده پزشکی کانادا یاد می‌شود. همچنین این دانشکده با چندین بیمارستان آموزشی همکاری می‌کند. دانشگاه مک گیل رتبه 51 را در جهان از آن خود کرده است. همچنین سومین دانشگاه برتر کانادا است. رتبه ی رشته ی پزشکی بالینی در این دانشگاه 42 در جهان است.

دانشگاه‌های پزشکی کانادا

آزمون ورودی برای دانشگاه های پزشکی کانادا(آزمون MCAT)

برای افراد متقاضی و بین‌المللی که می‌خواهند در رشته پزشکی در کانادا تحصیل کنند،آزمون MCAT یک آزمون استاندارد و معتبر است. این آزمون در جهت ارزیابی مهارت های حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتار و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز رشته پزشکی طراحی و اجرا شده است. همچنین آزمون MCAT توسط سازمان انجمن کالج های پزشکی امریکا (AAMC) برگزار می‌شود. اکثر دانشگاه های پزشکی کانادا برای پذیرش دانشجو نمرات این آزمون را مورد توجه قرار می‌دهند.

بخش های تشکیل شده آزمون MCAT

  • اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم‌های زنده
  • اصول شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژی
  • اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار
  • تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلالی

هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها

دانشگاه بریتیش کلمبیا: 17،755.38 دلار

دانشگاه کلگری: 15،986دلار

دانشگاه آلبرتا: 12،044.16 دلار

دانشگاه مک مستر: 95،955.02 دلار

دانشگاه کویین: 24،260 دلار

دانشگاه مموریال: 23،432 دلار

دانشگاه مک گیل: 37،396.17 دلار

در نهایت موسسه حقوقی اصطهباناتی آماده پاسخ گویی به تمام سوالات شما هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. افراد متقاضی اخذ پذیرش، برای کسب اطلاعات از بیشتر رشته‌ها و دانشگاه‌های کشورهای گوناگون به وبسایت موسسه ما مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.