دانشگاه های پزشکی آلمان

کشور آلمان به علت سطح بالای آموزش‌ها در دانشگاه و به ویژه دانشگاه‌های پزشکی، متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل در این کشور دارد. در دانشگاه های پزشکی آلمان، آموزش‌ها از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردار هستند. دروسی که در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند نیز کاملا با استاندارد‌های بین المللی مطابقت دارند.

کشور آلمان از جمله کشور‌های پیشرفته در جهان است به همین علت، دانشجویان دانشگاه های پزشکی آلمان در بهترین فضا از نظر تجهیزات، دانش و تخصص به تحصیل می‌پردازند. فارغ التحصیلان دانشگاه های پزشکی آلمان پس از اتمام درس نیز، به علت سطح سواد و مهارت بالا فرصت استخدام در بهترین مشاغل حوزه بهداشت و درمان را خواهند داشت.

موسسه مهاجرتی اصطهباناتی این مقاله را، برای آشنایی بیشتر با هزینه‌ها و سایر شرایط دانشگاه‌های آلمان تهیه کرده است. اگر شما نیز رویای تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های این کشور را دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

روش‌های ورود و اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان برای متقاضیان ایرانی

با توجه به رتبه بالای کشور آلمان در حوزه پزشکی و همچنین سطح بالای اموزشی دانشگاه‌های آن، مسئولین این کشور، دو روش برای ورورد به دانشگاه‌های پزشکی در نظر گرفته اند:

 • شرکت و پذیرش در کنکور تجربی+ اخذ مدرک B2 آلمانی: دانشجویانی که در کنکور سراسری رتبه قبولی را کسب کرده‌اند می‌توانند از این روش استفاده کنند.
 • شرکت در دوره‌های کالج: دانشجویانی که موفق به کسب رتبه قبولی در کنکور سراسری نشوند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های کالج و یادگیری مباحث پایه و زبان آلمانی موفق به حضور در دانشگاه‌های پزشکی این کشور شوند.

تاثیر معدل دوره دبیرستان

به علت تعداد زیاد متقاضیان برای حضور در این دانشگاه‌ها، معدل دوره دبیرستان آن‌ها تاثیر زیادی در اخذ پذیرش دارد. لذا معدل، یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای شرکت در دانشگاه های پزشکی آلمان هستند.

بهترین دانشگاه های آلمان+ رتبه بندی دانشگاه‌ها

دانشگاه های پزشکی آلمان از معتبر‌ترین و بهترین دانشگاه های پزشکی در سراسر جهان است. 5 مورد از دانشگاه‌های برتر این کشور عبارتند از:

دانشگاه هایدلبرگ(Heidelbrg University)

این دانشگاه، به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی کشور آلمان است. این دانشگاه در سراسر جهان نیز در رده دانشگاه‌های قدیمی است. دانشگاه هایدلبرگ با رتبه علمی 31، از نظر علمی از سایر دانشگاه‌های این کشور بالاتر است. بیشتر رشته‌های دانشگاهی در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

دانشگاه فرایبورگ(Freiburg University)

دانشگاه فرایبورگ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلمان متشکل از 11 دانشکده و تعداد زیادی رشته فعالیت می‌کند. بیشتر جمعیت این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. همچنین چهره‌های سرشناس، محققان و فیلسوفان زیادی از این دانشکده فارغ التحصیل شده‌اند. جمعیت دانشجویان این دانشگاه 24000 نفر است. این دانشگاه دارای رتبه علمی 101-150 و هم رتبه دانشگاه توبینگن است.

دانشگاه توبینگن(Tubingen University)

این دانشگاه نیز در لیست قدیمی‌ترین دانشگاه های کشور آلمان حضور دارد. بیشتر تمرکز دانشگاه توبینگن بر رشته‌های علوم پزشکی و علوم انسانی است. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و نکات مثبت این دانشگاه می‌توان به مراکز علمی و پژوهشی بسیار خوب اشاره نمود.

دانشگاه لایپزیگ(Leipzig University)

دومین دانشگاه آلمان از نظر قدمت، دانشگاه لایپزیگ است. یکی از مزیت‌های این دانشگاه، تحصیل افراد برتر و مشهور کشور آلمان از قبیل صدر اعظم آلمان (آنجلا مرکل) در آن است. جمعیت دانشجویان این دانشگاه بیش از 3000 دانشجو است. از دیگر نکات مثبت این دانشگاه، کسب 8 جایزه علمی نوبل است. رتبه علمی این دانشگاه، 151-200 و هم رتبه دانشگاه روت آخن است.

دانشگاه روت آخن(Rwth Aachen University)

دانشگاه روت آخن دارای رتبه علمی هم تراز با دانشگاه لایپزیگ است. این دانشگاه شامل 6 دانشکده مهم است و به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز و موسسات علمی و پژوهشی به شمار می‌آید. جمعیت دانشجویان این دانشگاه 2700 نفر است.

دانشگاه‌های پزشکی آلمان

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان

مدت زمان تحصیل دانشجویان پزشکی در دانشگاه های پزشکی آلمان، 6 سال است. شرط ورورد به دانشگاه، شرکت در آرمون ورودی و کسب رتبه قبولی است. زبان آموزش در این دانشگاه‌ها و برای دانشجویان مقطع لیسانس زبان آلمانی است. اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس وجود دارد. دروس تئوری رشته‌های پزشکی کشور آلمان در دانشگاه ها و دروس عملی در بیمارستان‌ها و موسسات تحقیقاتی ارائه می‌شوند.

مدارک مورد نیاز دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان به شرح زیر می‌باشند:

 • ترجمه مدارک: متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان باید مدرک دیپلم معادل سازی شده خود را به دانشگاه ارائه بدهند.
 • کسب مدرک زبان آلمانی: با توجه به تدریس آلمانی دروس در دانشگاه های پزشکی آلمان، ارائه مدرک زبان آلمانی از طریق شرکت در آزمون‌های DSH و TestDaf برای حضور در این دانشگاه‌ها الزامی است.
 • ارائه گواهی پزشکی: دانشجویانی که قصد دریافت ویزای دانشجویی دارند باید گواهی سلامت پزشکی خود را ارائه بدهند. همچنین برای کسب اقامت نیز ارائه این مدرک الزامی است.
 • ویزای دانشجویی: اخذ ویزای دانشجویی یکی از شروط اصلی برای حضور دانشجویان بین المللی در دانشگاه های پزشکی آلمان است.
 • ارائه گواهی جهت اثبات توانگری مالی: به علت محدودیت اشتغال دانشجویان در خین تحصیل، همه دانشجویان بین المللی موظف به ارائه این گواهی هستند.

هزینه‌های لازم برای زندگی و تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان

هزینه‌های تحصیل شامل هزینه‌های ثبت نام و کار‌های اداری هستند. هزینه‌های لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور متفاوت است. هزینه‌های لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، 250 یورو برای یک ترم و هزینه‌های لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی با بهترین امکانات 10.200 یورو برای یک سال تحصیلی است. سایر هزینه‌های دانشجویان اعم از هزینه اقامت، خوراک و کلیه امکانات اولیه و رفاهی در طول یک ماه به شرح زیر هستند:

امکانات قیمت‌ها
هزینه اجاره بها و امکانات رفاهی 323 یورو
هزینه غذا و نوشیدنی 168 یورو
هزینه پوشاک 42 یورو
وسایل مورد نیاز برای آموزش 20 یورو
هزینه تردد با وسایل نقلیه عمومی 94 یورو
هزینه‌های مرتبط با استفاده از رسانه‌ها شامل تلفن، اینترنت و تلویزیون 31 یورو
هزینه‌های مربوط به امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی 61 یورو

 

آیا امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان وجود دارد؟

شرایط استخدام فارغ التحصیلان اهل اتحادیه اروپا با فارغ لتحصیلان خارج از اتحادیه اروپا کاملا متفاوت است. تنها شباهت آن‌ها امکان استخدام در هر نقطه ای از آلمان است. دانشجویان اتحادیه اروپا در صورت قبولی در آزمون ورودی به راحتی استخدام می‌شوند. اما دانشجویان بین المللی برای استخدام به عنوان پزشک باید مجوز اقامت خود را به مدت یک سال و نیم تمدید کنند. فارغ التحصیلانی که در این مدت بتوانند کار مناسبی پیدا کنند، اقامت دائمی کشور آلمان را دریافت می‌کنند.

شرایط کاری فارغ التحصیلان از دانشگاه های پزشکی آلمان

با توجه به اهمیت سلامتی و پزشکی در کشور آلمان، فارغ التحصیلان دانشگاه های پزشکی آلمان فرصت‌های شغلی بسیار زیادی دارند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در مراکز زیر استخدام شوند:

 • بیمارستان‌ها
 • کلینیک‌های درمانی و زیبایی که به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند
 • مرکز بهداشت‌ها
 • بخش بهداشت و درمان مراکز نظامی

درآمد ماهیانه پزشکان در کشور آلمان چقدر است؟

کشور آلمان به عنوان یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشور‌های اروپایی است. همچنین امکان تحصیل رایگان و یا با هزینه ناچیز در این کشور، آن را به یکی از پرطرفدار‌ترین کشور‌ها برای تحصیل تبدیل کرده است. در این مسیر، موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در تمام مراحل با ارائه مشاوره‌های تخصصی در خدمت شما دوستان عزیز است. با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.