دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه

تحصیلات پزشکی در فرانسه دارای قوانین و مقررات خاصی است که به طور مشترک توسط سازمان‌های علوم و وزارت بهداشت تصویب شده است. دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه در دانشکده‌های خود رشته پزشکی را در دو سطح تئوری و عملی ارائه می‌دهند. اعتبار پزشکی فرانسه در سطح بین‌المللی دارای 13 جایزه نوبل در شاخه فیزیولوژی است.  همچنین کشفیات بسیار بزرگی در رشته پزشکی دارد. در فرانسه نزدیک به 80 پزشک از سال 1950 تا 2011 موفق به کشفیات یا یافته های بزرگ پزشکی شده‌اند.

تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در فرانسه در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی و زیر شاخه‌های آنها دارای شرایط خاصی است که با سایر کشورها تفاوت دارد. یک تفاوت عمده که در تحصیل فرانسه با سایر کشورها دیده می‌شود، عدم نیاز به گذراندن دوره پری مدیکال است.

شرایط ورود به این دانشگاه‌ها اینگونه است که دانشجو به طور مستقیم وارد دانشگاه‌ می‌شود. پس از گذراندن یک سال تحصیلی در دانشگاه و آموختن دروس عمومی رشته‌های شاخه ی پزشکی، باید در یک آزمون که در پایان سال تحصیلی سال اول برگزار می‌شود شرکت کند.

طول زمان تحصیل در رشته ی پزشکی در فرانسه 9 سال و رشته دندانپزشکی 6 سال است. افراد متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی و ورد به دانشگاه های فرانسه باید از سه مرحله عبور کنند. مرحله اول 2 سال طول می‌کشد. مرحله دوم نیز شامل 4 سال است. مرحاه آخر هم 3 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه های فرانسه

زبانی که افراد داوطلب در دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه باید به آن مسلط باشند، زبان فرانسوی است؛ زیرا در این مراکز آموزشی تدریس‌های پزشکی و دندانپزشکی با زبان فرانسوی آموزش داده می‌شود. شروع سال تحصیلی در این دانشگاه‌ها در طی ماه‌های اکتبر و سپتامبر شروع می‌شود.

اکثريت دانشگاه‌هایی که در فرانسه وجود دارد، تحصیل در آنها رایگان است. همچنین تمام داوطلبین ورود به مراكز آموزش عالي فرانسه باید در دوره‌های کالج زبان فرانسه شرکت کنند. این دوره‌ها در طی یک سال طول می‌کشد. همچنین قابل ذکر است که حضور در آزمون مهارت‌هاي زبان فرانسه و اثبات مهارت‌هاي تحصيلي خود جهت ادامه تحصيلات به زبان فرانسوی لازم می‌باشد.

با توجه به آزمون‌هایی که گفته شد، آزمون ورودی ديگري نيز که در ارتباط با رشته‌های مورد نظر داوطلبان است برگزار می‌شود. که با توجه به حد نصاب نمرات متقاضيان، در قالب دوره‌های آموزش پيش دانشگاهي 3 ماهه تا 1 ساله از سوي دانشگاه به متقاضیان ارائه می‌شود. آزمون زبان فرانسه ذکر شده هر سال در سفارت فرانسه در محل اقامت دانشجویان برگزار می‌شود. این آزمون تحت عنوان TCF-DAP ارائه می‌شود. در صورت برخورداري از مدرکDALF، متقاضيان از گذراندن آزمون زبان معاف می‌شوند.

دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه

 

بهترین دانشگاه‌های فرانسه

بهترین دانشکده‌های علوم پزشکی در سراسر دنیا دانشگاه‌هایی هستند که موفق شده‌اند تحقیقات متنوع و مفیدی در موضوعات زیست پزشکی انجام دهند. از این موضوعات می‌توان به بیهوشی، قلب و عروق و پزشکی عمومی و داخلی، رادیولوژی و جراحی اشاره کرد. در این قسمت لیستی از بهترین دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه برای شما آماده کردیم:

دانشگاه ایکس مارسی (Aix-Maeseille)

دانشگاه پاریس دیدرو (Paris Diderot)

دانشگاه پاریس ساکلی (Saclay)

دانشگاه سوربن (Sorbonne)

دانشگاه لورین (Lorraine)

دانشگاه لیون (Lyon)

دانشگاه Montpellier

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های فرانسه

مدارکی که برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور فرانسه نیاز دارید و همچنین شرایط تحصیل شما برای مطالعه رشته ی پزشکی و زیر شاخه‌های آن، کاملا به کشوری که از آن به فرانسه مهاجرت می‌کنید، بستگی دارد. ایران نیز کشوری است که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارد. به همین دلیل اگر فردی تصمیم بگیرد که در دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه به تحصیل پزشکی و یا هر رشته دیگری بپردازد، باید قبل از آن به دریافت ویزای دانشجویی اقدام کند.

به جز ویزای دانشجویی، مدارکی که باید به دانشگاه مورد نظر برای پذیرش تحویل بدهید شامل موارد زیر است:

 • دارا بودن دیپلم در مقطع دبیرستان
 • تسلط به زبان فرانسوی (این تسلط می‌تواند با شرکت در دوره‌های آموزش زبان فرانسوی که توسط مراکز خصوصی ارائه می‌شود، به دست بیاید. اگر قصد دارید تحصیلات خود را در فرانسه به پایان برسانید بهتر است که برنامه ریزی دقیقی برای یادگیری زبان فرانسه انجام دهید.)
 • دریافت ویزا دانشجویی و ارائه آن به عنوان مدرک اقامت به دانشگاه مورد نظر
 • ثبت نام در اداره مهاجرت ظرف 30 روز بعد از ورود به خاک فرانسه
 • انجام معاینه پزشکی
 • انجام سایر مراحل اداری ویزا
 • دریافت اجازه اقامت (از سال دوم تحصیل در این دوره)
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • نتایج آزمون GRE
 • اثبات توانایی مالی

دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه

مدارک زبان فرانسه مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه

برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه باید یکی از این مدارک را مبنی بر تسلط به زبان فرانسه به دانشگاه‌های آن کشور تحویل دهید:

 • مدرک زبان فرانسه (DELF) و مدرک متمرکز بر زبان فرانسه (DALF)
 • مدرک شرکت در آزمون TEF یا TCF

این دو مدرک در سراسر دنیا شناخته شده هستند. برای نام نویسی در دانشگاه‌های فرانسه دارا بودن سطح B2 در آزمون های دریافت این مدرک ها الزامی است. همچنین هر یک از این مدرک‌ها به مدت دو سال اعتبار دارند.

ما در این مقاله سعی کردیم که دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه را برای متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه را معرفی کنیم. همچنین شرایط تحصیل و مدارک لازم برای پذیرش را برای شما توضیح دادیم. شما می‌توانید در صورت نیاز به کسب اطلات بیشتر در خصوص لیست دانشگاه‌ های پزشکی فرانسه و تحصیل در آنها با مشاورین ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *