تحصیل پزشکی در اوکراین

اگر قصد تحصیل پزشکی در اوکراین را دارید، اصلا در تصمیم خود شک نکنید! اوکراین یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل شماست. سالانه هزاران نفر دانشجوی بین‌المللی و خارجی به قصد تحصیل پزشکی و دندان پزشکی از سراسر دنیا به اوکراین می‌آیند.

دولت این کشور به حوزه سلامت و بهداشت اهمیت بسیاری می‌دهد و استانداردهای پزشکی در این کشور بسیار بالا هستند. از این رو رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین جایگاه ویژه‌ای دارند. دانشگاه‌های اوکراین در سطح جهانی از اعتبار بسیاری برخوردار هستند. بنابراین شما پس از اتمام تحصیل‌تان می‌توانید هم در اوکراین و هم در کشورهای اروپایی و غیر اروپایی دیگر استخدام شوید.

مزیت‌های تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

ثبت‌نام دانشگاه بدون آزمون ورودی

یکی از مهم‌ترین و شاید قابل توجه‌ترین دلایل برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین، ثبت‌نام دانشگاه‌ها بدون آزمون ورودی است! بله، شما می‌توانید تنها با دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر و ویزای تحصیلی، در اوکراین درس بخوانید.

پشتیبانی مالی دولت از دانشگاه‌ها

از دیگر امتیازات مثبت این کشور، می‌توان به پشتیبانی مالی بی‌نظیر دولت از دانشگاه‌های کشور اشاره کرد.

با اعتبار بودن دانشگاه‌های اوکراین در سراسر جهان

دانشگاه‌های کشور اوکراین از سمت سازمان‌های مهمی چون، WHO،MCI و یونسکو به رسمیت تمام شناخته شده‌اند. به این معنا که در کشورهای سراسر جهان مدرک تحصیلی شما دارای اعتبار زیادی خواهد بود.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

شما قادر خواهید بود که رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی را در این کشور به زبان انگلیسی آموزش ببینید. این موضوع کار شما را بسیار راحت‌تر خواهد کرد، چون دیگر لازم نیست که زبان دیگری را غیر از انگلیسی بیاموزید. همچنین می‌توانید با ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر، پذیرش هر دانشگاه این کشور را دریافت کنید.

هزینه‌ای زندگی در اوکراین

هزینه اقامت در خانه‌های این کشور و همچنین اسکان در خوابگاه‌های دانشگاه، بسیار ارزان قیمت‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. همچنین شما برای حمل و نقل و خورد و خوراک خود، به عنوان دانشجوی اوکراینی دارای تخفیف‌های ویژه‌ای خواهید بود.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل پزشکی در اوکراین می‌توانید با مشاورین ما در موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

برای اینکه بتوانید در دانشگاه مورد نشر خود تحصیل کنید، ابتدا باید دعوت‌نامه تحصیلی از سمت آن دانشگاه دریافت کنید. برای اینکار باید مدارک مورد نیاز را به همراه فرم تکمیل شده درخواست پذیرش برای آن دانشگاه ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش در بخش زیر آورده شده‌اند:

 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی یا مقاطع تحصیلی قبلی
 • ترجمه ریز نمرات درسی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • دو قطعه عکس گذرنامه‌ای رنگی
 • کپی گذرنامه دارای اعتبار
 • نامه تمکن مالی
 • کپی مدارک شناسنامه‌ای و هویتی
 • پرداخت هزینه فی(بررسی مدارک)
 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی(برای بعضی از دانشگاه‌ها الزامی نیست)

زبان مورد نیاز برای تحصیل در اوکراین

شما علاوه بر تحصیل به زبان انگلیسی، می‌توانید به زبان روسی یا اوکراینی نیز تحصیل کنید. البته لزومی برای یادگیری زبان رسمی کشور ندارید و همانطور که گفته شد می‌توانید به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید.

نکته‌ای که وجود دارد این است که، شما برای کار در کشور اوکراین به زبان رسمی این کشور نیاز دارید. چون وارد عرصه کاری شدن و در تعامل بودن با بیماران نیاز به مسلط بودن به زبان آن‌ها دارد.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل پزشکی در اوکراین می‌توانید با مشاورین ما در موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

پذیرش مشروط زبان

اگر در دریافت مدرک زبان معتبر مشکل دارید هیچ نگران نباشید. کشور اوکراین کاملا از پذیرش مشروط دانشجویان حمایت می‌کند. پذیرش مشروط به این معناست که شما در فرم درخواست خود باید این موضوع را بیان کنید و سپس نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت. سپس می‌توانید پیش از ورود به دانشگاه، دوره یک ساله آموزش زبان را در کالج‌های زبان این کشور بگذرانید. با دریافت نمره قبولی در آزمون آماده تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی خواهید بود.

لیست بهترین دانشگاه‌های اوکراین در رشته پزشکی و دندان پزشکی

تحصیل پزشکی در اوکراین

بهترین دانشگاه‌هایی که در اوکراین برای رشته پزشکی و دندانپزشکی می‌توانید تحصیل کنید عبارتند از:

 • دانشگاه زاپروژیا
 • موسسه آموزشی کارازین خارکف
 • دانشگاه پزشکی خارکف
 • دانشگاه بوگامولتس
 • دانشگاه دولتی دنیپروپتروفسک
 • دانشگاه دولتی لوهانسک
 • دانشگاه پزشکی کیف اوکراین
 • دانشگاه پزشکی دونتسک
 • دانشگاه دولتی ترنوپیل
 • دانشگاه پزشکی اودسا
 • دانشگاه دریای سیاه
 • دانشگاه ایوانو فرانکیفسک

و سه دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران:

 • دانشگاه پلی تکنیک کیف
 • دانشگاه تاراس شوچنکو کیف
 • دانشگاه کارازین خارکف VN

هزینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

هزینه تحصیل این دو رشته بسیار به دانشگاه مقصد شما و شهری که دانشگاه در آن قرار گرفته است بستگی دارد. برخی از دانشگاه هزینه کمتر و برخی هزینه بیشتری دارند. هزینه دانشگاه‌ها به دولتی یا خصوصی بودن آن‌ها نیز بستگی دارد. عموما دانشگاه‌های دولتی هزینه بسیار کمتری از دانشجو دریافت می‌کنند. به طور مثال دوره 5 ساله دندان پزشکی در دانشگاه دولتی لوهانسک، هر سال تحصیلی 4800 دلار می‌شود.

دوره پزشکی 6 ساله در دانشگاه کیف اوکراین، به طور میانگین 4500 تا 6000 دلار است. در حالی که دانشگاه‌هایی چون دنیپروپتروفسک 30150 دلار و وینیتسا 35200 دلار شهریه سالانه از شما دریافت می‌کنند. برای اطلاع دقیق‌تر از این هزینه‌ها بهتر است که در سایت دانشگاه مورد نظر، به جستجوی این مورد بپردازید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

بهتر است که برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه‌های این کشور بر روی بودجه و دارایی خود تمرکز کنید، چون دانشگاه‌های این کشور چیزی به نام بورسیه تحصیلی ارائه نمی‌دهند. البته دولت کشور اوکراین در هزینه‌های تحصیلی چیزی حدود 40% یارانه را به دانشجویان اختصاص می‌دهد، اما کمک هزینه تحصیلی مستقیمی به دانشجویان بین‌المللی داده نمی‌شود.

در صورتی که تمکن مالی شما در حد استانداردهای کشور اوکراین نباشد، ممکن است که درخواست ویزای تحصیلی شما از سمت سفارت این کشور قبول نشود.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل پزشکی در اوکراین می‌توانید با مشاورین ما در موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

خلاصه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

اوکراین کشور منظم و آرامی برای زندگی و تحصیل می‌باشد. این کشور اروپایی در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی و خارجی بسیار محبوب است. کشور اوکراین از مزیت‌های زیادی در زمینه آینده تحصیلی و شغلی دانشجویان، سطح آموزشی و علمی و هزینه‌های زندگی مناسب نسبت به کشورهای دیگر اروپایی برخوردار است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر خود با مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

مشاوره

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

در قسمت پایین، موسسه اصطهباناتی به برخی از سوالات مهم درباره تحصیل پزشکی در اوکراین پاسخ داده است.

آیا مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاه‌های کشور اوکراین معتبر هستند؟

بله، دانشگاه‌های این کشور مورد تایید سازمان‎های جهانی چون یونسکو، WHO و MCI هستند.

کدام یک از دانشگاه‌های اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

دانشگاه پلی تکنیک کیف، دانشگاه تاراس شوچنکو کیف، دانشگاه کارازین خارکف VN

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین چقدر است؟

هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی به صورت میانگین تا 6000 دلار و هزینه دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا 40000 دلار نیز باشد. هزینه تحصیل به دانشگاه و رشته شما بستگی دارد. برای اطلاع دقیق‌تر می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

شرایط بورسیه پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه‌های اوکراین چیست؟

دانشگاه‌های اوکراین عموما برای رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی بورسیه تحصیلی صادر نمی‌کنند.

آزمون ورودی دانشگاه ها برای رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی چیست؟

خوشبختانه دانشگاه‌های کشور اوکراین برای پذیرش دانشجو از آن‌ها آزمون ورودی نخواهند گرفت. ممکن است برخی دانشگاه‌ها مصاجبه‌ای را برگزار کنند.

زبان تحصیل در کشور اوکراین چیست؟

شما در تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین، می‌توانید سه زبان اوکراینی، روسی و انگلیسی را بکار ببرید. البته لزومی ندارد که حتما زبان رسمی کشور باشد.

چه نمره‌ای در آزمون زبان قابل قبول برای پذیرش است؟

شما در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد باید نمره آیلتس 6 یا 6.5 به بالا را داشته باشید. همچنین برای سطح تخصص و دکترا باید نمره 7 را ارائه دهید.

آیا کشور اوکراین پذیرش مشروط برای زبان را هم انجام می‌دهد؟

بله شما در صورت دریافت نکردن نمره مورد نظر از آزمون زبان‌تان، می‌توانید برای کالج‌های زبان پیش از دانشگاه در اوکراین ثبت‌نام کنید.

حدود هزینه زندگی در اوکراین برای دانشجویان چقدر است؟

بخش زیادی از هزینه زندگی افراد در کشور اوکراین به سبک زندگی آن‌ها بستگی دارد. به صورت کلی نیز می‌توان گفت که هزینه زندگی یک دانشجو هر ماهه حدود 200 دلار خواهد بود.

طول دوره تحصیل رشته پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین چقدر است؟

طول دوره تحصیل دندان پزشکی حدودا 5 سال است. دوره تخصص دندان پزشکی نیز 2 سال است. تحصیل در رشته پزشکی نیز ممکن است تا 7 سال طول بکشد.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل پزشکی در اوکراین می‌توانید با مشاورین ما در موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.