دوره‌ پری مدیکال در مجارستان

اگر قصد دارید در یکی از کشورهای اروپایی از جمله مجارستان به تحصیل رشته پزشکی بپردازید، قبل از آن ملزم به گذراندن دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی هستید. برخی از کالج‌های مجارستان ارائه دهنده این دوره‌های پری مدیکال هستند. برای اینکه رشته پزشکی در ایران متقاضیان زیادی دارد، و قبل از ورود به آن نیاز به تکمیل اطلاعات خود در این زمینه دارید، ما قصد داریم در این مقاله به معرفی دوره‌ پری مدیکال در مجارستان داریم.

مجارستان کشوری واقع در اروپا است که جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. همچنین مقصد بسیاری از داوطلبان بین‌المللی برای تحصیل قرار می‌گیرد. دوره‌های پیش پزشکی یا پری مدیکال  Medical Foundation Program (MFP) نیز در بسیاری از کالج‌های مجارستان برگزار می‌شود.

Pre-Med چیست؟

شاید فکر کنید که پیش پزشکی همانطور که از اسمش پیداست یک دوره یک رشته و یک دوره جداست؛ اما بهتر است بدانید که پیش پزشکی، یک مسیر برای رسیدن به رشته دانشگاهی مورد علاقه شما است. شما برای اینکه به رشته پزشکی در دانشگاه مورد نظر درخواست بدهید، قبل از آن باید در دوره‌های پیش نیاز دانشکده پزشکی که دوره‌های خاصی را ارائه می‌دهد، شرکت کنید.

داوطلبان می توانند در هر رشته ای که بخواهند تحصیل کنند؛ اما مجبورند قبل از آن در تمام دوره های پیش پزشکی شرکت کنند. بیشتر داوطلبان هنگام انتخاب رشته پری مدیکال برای تحصیل، رشته‌های زیست شناسی یا شیمی را انتخاب می‌کنند.

اگر در هنگام تحصیل دبیرستان می‌دانید که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی هستید، باید به دنبال کالج‌های پری مدیکالی باشید که این رشته‌ها را ارائه می‌دهد و شما را برای تحصیل در آن آماده می‌کند. مدرسه پزشکی، یک کالج ایده آل دارای یک دوره پری مدیکال است که می تواند موفقیت در این چهار جنبه مهم یک برنامه دانشکده پزشکی را تضمین کند:

 • گرفتن معدل بالا
 • یافتن فعالیت‌های معنی دار و ساختن یک رزومه قوی
 • تکمیل برنامه (از جمله نامه های کوتاه و مقاله ها) و مصاحبه ، گرچه باید توجه داشته باشید که اینها اکثراً فارغ از دوره‌ای که انتخاب می‌کنید، نیستند. در کالج‌های دوره‌ پری مدیکال در مجارستان اکثر این موارد محیا می‌شوند.

زبان تحصیل در مجارستان

در مجارستان شما می‌توانید به سه زبان تحصیل کنید. این سه زبان شامل زبان‌های مجاری، آلمانی و انگلیسی می‌شود. از لحاظ هزینه برای تحصیل دندانپزشکی و پزشکی به این سه زبان متفاوت خواهد بود. به طوری که تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی هزینه بیشتری نسبت به دو زبان دیگر دارد. قابل ذکر است که گذراندن دوره‌ پری مدیکال در مجارستان نیز هزینه‌ای جدا دارد.

با همه این وجود تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در بین داوطلبان بین‌المللی طرفداران زیادی دارد. بنابراین اگر فاقد مدرک زبان انگلیسی هستید و علاقه دارید با این زبان به تحصیل بپردازید، با این حال می‌توانید در دانشکده‌های مجارستان برای تحصیل اقدام کنید. برای این کار فقط باید در کالج‌های معتبر زبان در مجارستان برای گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی اقدام کنید.

دوره پری مدیکال در کالج‌های مجارستان

دوره‌های پیش دانشگاهی پزشکی یا پری مدیکال شامل دو سطح است. این دو سطح شامل دوره عادی و دوره ی فشرده می‌شود. دوره عادی آنها در ماه مهر(حدودا 15-20 مهر) و دوره فشرده آن در ماه بهمن آغاز می‌شود. دروسی که در این دوره‌ها تدریس می‌شود شامل دروس زبان انگلیسی، زیست شناسی، شیمی و زبان تخصصی پزشکی می‌شود. همه ی درس‌هایی که در این دوره‌ها تدریس می‌شود دانشجو را برای ورود به رشته پزشکی آماده می‌کند.

افرادی که در زبان انگلیسی ضعیف هستند قادر به گذراندن کلاس‌های زبان انگلیسی در دو ترم هستند. هزینه این دو ترم با دوره پیش دانشگاهی برابر است. اگر جزو متقاضیان گذراندن دوره‌ پری مدیکال در مجارستان هستید باید نمره دیپلم شما در درس‌هایی مانند زیست شناسی و شیمی و فیزیک بالا باشد. دانشکده‌های مجارستان به نمره‌های این درس‌ها اهمیت زیادی می‌دهد.

برای اشاره به هزینه این دوره پری مدیکال، شهریه ی یک دوره آن حدودا 6500 دلار حساب می‌شود. همچنین امکانات زیادی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. از جمله این امکانات می‌شود به امکانات خوابگاهی که در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد اشاره کرد. هزینه تقریبی این امکانات حدودا ۳۰۰ یورو در ماه در می‌اید.

دوره‌ پری مدیکال در مجارستان

کمک هزینه‌ها در کالج‌های پری مدیکال مجارستان

امکاناتی که کالج‌های ارمنستان در نظر گرفته‌اند، نه تنها برای دانشجویان بلکه برای خانواده‌های آنها نیز است. از آنجایی که تحصیل برای 4 سال پزشکی در ارمنستان حدودا 200000 دلار می‌شود، خانواده‌ها بیشتر به دنبال جمع آوری هزینه برای تحصیل فرزندان خود هستند.

برای این امر کالج‌هایی که دارای سطح بالا در ارمنستان هستند، کمک زیادی به دانشجویان در این زمینه می‌کند. این کالج‌ها به طور کلی حداقل کمک‌هایی به خانواده‌ها با درآمد زیر 200000 دلار در سال ارائه می‌کنند.

علاوه بر همه این مسائل، به دلیل رقابت زیادی که در دانشگاه‌های دولتی این کشور وجود دارد، شاید بخواهید از آن ها دور بمانید. در این شرایط می‌توانید در کالج‌های خصوصی به تحصیل دوره‌ پری مدیکال در مجارستان بپردازید. این کالج‌ها نیز کمک‌های مالی زیادی به دانشجوها در سال ارائه می‌کند.

تعهد در کالج‌های پری مدیکال مجارستان

گرفتن لقب پزشک و شروع این کار سختی‌های خود را به همراه دارد. از جمله شرایط تعهد در این شغل در مجارستان می‌شود به تعهد 10-12 ساله به کالج، محل سکونت و بورس تحصیلی اشاره کرد. این شرایط برای تمام دانشجویان در این رشته الزامی است. اگر در زمان مراجعه هنوز اطمینان کافی را ندارید، به دنبال کالج هایی باشید که به شما امکان تغییر رشته و برنامه را بدون نیاز به درخواست داخلی بدهند.

کالج‌های معروف ارائه دهنده دوره پری مدیکال در مجارستان

در این قسمت اسامی سه مورد از دانشگاه‌های معروف مجارستان که در حال برگزاری دوره پری مدیکال هستند را آوردیم. کالج‌های بین‌ا‌لمللی دونا DUNA، کالج مک دنیل بوداپست و کالج ابن سینا Avicenna، در حال برگزاری دوره‌های پیش پزشکی و یا پری مدیکال هستند. البته تعدادی از دانشگاه‌های معروف و بزرگ مجارستان نیز این دوره ها را ارائه می‌دهند. از جمله این دانشگاه‌ها می‌شود به دانشگاه  Eötvös Loránd، دانشگاه دبرسن و… اشاره کرد.

دروس دوره‌های پری مدیکال در مجارستان

در این دوره‌ها دروس مختلفی تدریس می‌شود. برای شما لیستی از دروس ارائه شده در طول تحصیل دوره‌ پری مدیکال در مجارستان را برای شما بازگو می‌کنیم:

 • بیوگرافی
 • فیزیولوژی
 • علم شیمی
 • بیوفیزیک
 • اصطلاحات پزشکی و پزشکی انگلیسی
 • گرامر انگلیسی

مدارک لازم برای اقدام به اپلای دانشگاه‌های مجارستان

 • ارسال فرم تکمیل شده درخواست برای یکی از کالج‌های مجارستان
 • نامه پذیرش
 • آماده سازی برنامه و اسناد ثبت نام
 • انتقال هزینه تحصیل و هزینه بیمه به یکی از کالج‌ها
 • سیستم ایمیل و ارتباط با کالج
 • ویزای شینگن مجارستان
 • برنامه ریزی سفر

در این مقاله از موسسه حقوقی اصطهباناتی سعی کردیم دوره‌ پری مدیکال در مجارستان را برای شما شرح دهیم. شما می‌توانید با خواندن این مقاله آمادگی کافی برای شرکت در این دوره را پیدا کنید. همچنین موسسه ما کمک‎‌های شایانی برای اعزام دانشجو به سایر کشورها را دارد. برای گرفتن اطلاعات تکمیلی و اعزام دانشجو به کشور مورد نظر برای تحصیل رشته‌های گوناگون با کارشناسان موسسه ما در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و رشت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *