شرایط کامل تحصیل داروسازی در فرانسه

اگر متقاضی تحصیل و مهاجرت در خارج از کشور هستید، کشور فرانسه یکی از گزینه‌های بسیار خوب برای شما است. کشور فرانسه سالانه متقاضیان زیادی برای تحصیل و کار دارد. یکی از رشته‌های پرطرفدار که در میان آنها قرار دارد، تحصیل داروسازی در فرانسه است. اگر پس از فارغ‌التحصیلی قصد ماندن در کشور فرانسه و کار در آن کشور را دارید، باید مدرک دکترای داروساز یا diplome d’état de Docteur en Pharmacie را از دانشگاه‌های آن کشور اخذ کنید.

این مدرک و به طور کلی رشته داروسازی در کشور فرانسه حدود 6 الی 9 سال تحصیلی به طول می‌انجامد. در فرانسه دانشگاه‌ها به دانشکده‌هایی تحت عنوان (Unité de Formation et de Recherche (UFR تقسیم می‌شوند. در حال حاضر 24 دانشکده داروسازی یا UFR در فرانسه وجود دارد که مشغول آموزش به دانشجویان می‌باشند.

پذیرش در دانشگاه‌های کشور فرانسه

دانشجویان خارجی برای پذیرش در دانشگاه‌ها دارای شرایط ویژه‌ای هستند. از این شرایط می‌توان به قبولی در آزمون ورودی برگذار شده و همچنین ارائه مدرکی مبنا بر تسلط به زبان فرانسوی در پایه B2 اشاره کرد. البته باید اشاره کرد در مدت زمان تحصیل داروسازی با سختی‌های خاص خود رو به رو هستید. همچنین مدت زمان تحصیل آن نیز است.

فارغ التحصیلان می‌توانند با توجه به نیاز بازار کار اتحادیه اروپا (EU)، در کشور فرانسه دوره انترنی خود را به اتمام رسانده و با دریافت پیشنهاد کار اقامت فرانسه اخذ نمایند.

سعی ما بر این بوده است تا در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی اصططهباناتی تهیه شده است، اطلاعات کاملی در خصوص تحصیل داروسازی در فرانسه را برای داوطلبان ارائه بدهیم.

شرایط عمومی تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه در سال‌های اخیر در تلاش بوده که رشته داروسازی را در سطح بین‌المللی گسترش بدهد. در این کشور حدودا ۲۴ دانشکده داروسازی وجود دارد. در این دانشکده‌ها پذیرش دانشجو بر اساس نوع دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی متفاوت آنها انجام می‌شود. برخی شرایط دیگر مانند داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و نمره بالای 16 برای اخذ پذیرش آنها وجود دارد.

تحصیل رشته داروسازی در فرانسه به دو زبان اصلی آن کشور وجود دارد. این دو زبان شامل زبان‌های انگلیسی و فرانسوی می‌شود. برای تحصیل به زبان فرانسوی در این کشور به داشتن مدرک B2 زبان فرانسه، و برای تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه‌های این کشور ملزم به ارائه مدرک‌های آیلتس و تافل هستید.

تفاوت این عمده این دو زبان در هزینه‌های تحصیل است. هزینه ی تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی تقریبا رایگان می‌شود. اما هزینه تحصیل به زبان انگلیسی به مراتب بالاتر است. همچنین دانشجویان از بدو ورود به فرانسه برای تامین هزینه‌های زندگی خود می‌توانند مشغول به کار شوند.

دوره کاروزی در این کشور نیز به این صورت است که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی باید 62 هفته به عنوان کارورز در این کشور به فعالیت بپردازند. این دوره کارآموزی جهت آمادگی بیشتر از لحاظ عملی، برای ورود به عرصه کار داروسازی است.

تحصیل داروسازی در فرانسه

مباحث رشته داروسازی در دانشگاه‌های فرانسه

به طور کلی مباحثی که در رشته داروسازی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود شامل موارد زیر است:

 • آگاهی از مسائل بهداشت عمومی و سازماندهی سیستم بهداشتی
 • دانش داروها از طراحی آنها تا استفاده درمانی
 • آگاهی از بیماری‌های اصلی که از دسته‌بندی‌های داروهای درمانی برای آن‌ها استفاده می‌شود

برنامه تحصیلی داروسازی دانشگاه‌های فرانسه

همانطور که قبلا برنامه های تحصیلی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را ارائه دادیم، نوبت به ارائه برنامه تحصیلی داروسازی در فرانسه است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل تا مدرک دکترای داروسازی (de Docteur en Pharmacie) را دارند، باید به‌ترتیب دوره‌های آماده‌سازی، دانشگاهی، جایگاه‌های بالینی و عملی را پشت‌سر بگذارند. این دوره‌ها به شرح زیر هستند:

سال اول تحصیل داروسازی در فرانسه

در سال اول رشته داروسازی، دوره‌های آمادگی PASS یا L.AS به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویان برای تحصیل باید این دوره‌ها را پشت سر بگذرانند.

سال‌های دوم و سوم رشته داروسازی در فرانسه

دانشجویان در سال‌های دوم و سوم تحصیل ابتدا باید مباحثی همچون دانش عمومی در علوم داروسازی را بگذرانند. مباحث درسی که این دوره ارائه می‌شود شامل دروسی مانند فیزیک، شیمی، زیست شناسی و… می‌باشد.

پس‌ از این دوره‌ها، دانشجویان در دوره‌های کاربردی پزشکی و علوم سلامت، اعم از مکانیزم بیماری‌ها، تشخیص و درمان، فرمولاسیون و تولید داروها و… تحصیل می کنند. علاوه‌ بر‌ این دوره‌ها، دوره‌های آموزشی عملی دیگری نیز ارائه می‌شود. دانشجویان در این دوره‌ها به طراحی و انجام آزمایش‌ها، تحلیل‌های زیستی جهت شناسایی بیماری‌ها و مطالعه عوارض دارویی، می‌پردازند.

در پایان سال سوم، دانشجویان دیپلم آموزش عمومی علوم دارویی (DFGSP) را دریافت می‌کنند. این مدرک معادل مقطع لیسانس در فرانسه است.

سال‌های چهارم و پنجم رشته داروسازی در فرانسه

در سال‌های چهارم و پنجم دانشجویان ملزم به یادگیری عمیق علوم بیولوژیکی و دارویی هستند. این دانش شامل موارد زیادی می‌شود. مباحث آن نظیر مطالعه بیماری‌ها، مدیریت درمان و ارائه خدمات به بیمار، بهینه‌سازی درمان، مطالعه سطح تحمل، آثار سو داروها، اصول اخلاقی و رفتار حرفه‌ای و بهداشت عمومی می‌شود.

در سال چهارم در ترم 2، دانشجویان می‌توانند سه دوره را برای گذراندن انتخاب کنند:

 1. کار در داروخانه داروسازی
 2. کار در صنعت داروسازی یا صنایع مرتبط آن مانند صنایع آرایشی و بهداشتی یا صنعت مواد غذایی
 3. آمادگی برای کارآموزی، مانند کار در داروخانه بیمارستان

لیست دانشگاه‌های داروسازی در فرانسه

یکی از مزایای خوب این کشور برای تحصیل، به خصوص تحصیل داروسازی در فرانسه، امکان اشتغال دانشجویان خارجی در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی است. البته این موضوع رابطه مستقیمی با تحصیل افراد در دانشگاه‌های معتبر این کشور دارد. برای پیدا کردن راحت این دانشگاه‌ها و تصمیم درست، برای شما لیستی از معتبرترین دانشگاه‌های فرانسه فراهم کردیم.

 1. Sorbonne University
 2. University of Paris Sud
 3. Aix-Marseille University
 4. Université Grenoble Alpes
 5. University of Montpellier
 6. Sciences Po
 7. Université Côte d’Azur
 8. University of Bordeaux
 9. University of Strasbourg

تحصیل داروسازی در فرانسه

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه

شهریه‌ای که دانشجویان متقاضی برای تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه باید بپردازند توسط دولت فرانسه تعیین می‌شود. باید توجه کرد که هزینه این شهریه در سراسر کشور فرانسه یکسان است. این هزینه حدودا اینگونه براورد می‌شود:

 • برای برنامه‌های لیسانس متوسط شهریه حدود ۱۷۰ یورو در سال
 • برای برنامه‌های مهندسی متوسط شهریه در حدود ۶۲۰ یورو در سال
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی می‌تواند تا ۴۵۰ یورو در سال
 • هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب برابر ۲۶۰ و ۳۹۶ یورو در سال

برای دانشجویان بین‌المللی نیز این هزینه‌ها به این صورت می‌شود:

 • برای مقطع کارشناسی ۲,۷۷۰ یورو در سال
 • برای مقطع کارشناسی ارشد ۳,۷۷۰ یورو در سال
 • برای مقطع دکتری ۳۸۰ یورو در سال

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه

پس از اینکه داوطلبان موفق به دریافت اخذ پذیرش در فرانسه شدند، باید در یک دوره پیش پزشکی شرکت کنند. ظرفیت دانشکده های داروسازی موجود در فرانسه برای جذب افراد متقاضی متغیر می‌باشد. بر این اساس، مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه های فرانسه به شرح زیر می‌باشد:

 • مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات مربوطه
 • 2 توصیه نامه
 • حداقل 2 نامه ارجاع تحصیلی از اساتیدی که قبلا به شما آموزش داده‌اند
 • انگیزه نامه یا SOP
 • آزمون زیان فرانسه در سطح B2

تحصیل در کشورهای گوناگون سراسر دنیا شرایط خاص خود را دارد. مشاوران موسسه حقوقی اصطهباناتی در تلاش هستند تا شما را با شرایط اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های سراسر دنیا آشنا کنند. همچنین این موسسه در سال‌های طولانی سابقه بسیار خوبی در اعزام دانشجو به خارج از کشور دارد. اگر شما از افراد علاقه‌مند به مهاجرت و ساختن آینده خود هستید، می‌توانید با موسسه ما در تماس باشید و بهترین نتیجه را برای خود دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *