تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه به دلیل شرایط بسیار خوب کشور روسیه و همچنین جدابیت زیاد رشته داروسازی در بین داوطلبان به عنوان یکی از  گزینه‌های پرطرفدار و جذاب در بین مهاجران قرار می‌گیرد. در این مقاله که توسط گروه مقاله نویسی موسسه حقوقی اصطهباناتی نوشته شده است، درصدد راهنمایی شما عزیزان در زمینه مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌باشد.

شرایط خوب تحصیل در روسیه که گفته شد، از جنبه‌های بین‌المللی مفید واقع می‌شود. همچنین دندانپزشکی در روسیه نیز از گزینه‌های مهاجرتی است. اگر فردی هستید که داوطلب تحصیل داروسازی در روسیه هستید باید به آگاهی کافی در این زمینه دست پیدا کنید. کشور روسیه از لحاظ تعداد دانشگاه بسیار تامین است. گرفتن بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی توسط دانشجوهای بین‌المللی از امتیازات تحصیل در روسیه به حساب می‌اید.

درخصوص اهمیت تحصیل در رشته داروسازی باید گفت که بعد از رشته پزشکی جزو یکی از رشته‌های پرطرفدار در کل دنیا محسوب می‌شود. داروساز یک متخصص دارای تحصیلات عالی در رشته داروسازی است که عوارض داروشناختی هر دارو را دقیقا می داند. در واقع دانشجویان نیز می توانند دارو را تولید کرده و در مورد آن تحقیق نمایند. داروسازی از مشاغل پر درآمد در دنیا می باشد.

تحصیل داروسازی در کشور روسیه

در دانشکده‌های روسیه برای تدریس و یادگیری موثرتر دانشجوها از مدل سیستم‌های بدن استفاده می‌کنند. همچنین برنامه های درسی در این رشته به گونه ای طراحی شده است تا دانشجویان به صورت موثرتر به یادگیری مفاهیم بپردازند. در ابتدا آموزش ها در زمینه علوم پایه تدریس می‌شوند. پس از آن آموزش‌های حرفه‌ای و چگونگی مراقبت از بیماران به دانشجویان در این دانشگاه‌ها ارائه می­ گردد.

تحصیل دوره‌های داروسازی در این کشور یک مسیر کاملا حرفه‌ای و پیشرفته است. دانشجوها در این دوره‌ها باید در زمینه چگونگی استفاده از داروها، اثرات و نقش داروها در درمان بیماری ها اطلاعات لازم و کافی را کسب کنند.

پس از فارغ‌التحصیلی در رشته داروسازی، دانشجویان می‌توانند در داروخانه‌ها در روسیه مشغول به کار شوند. همچنین می‌توانند در زمینه تنظیمات دارویی فعالیت کنند. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی توانایی ارائه و پیشنهاد درمان‌های جدید برای زمینه‌های مختلف پزشکی هستند.

این رشته در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور روسیه ارائه می‌شود. فارغ‌التحصیلان پس از گدراندن دوره کارشناسی می‌توانند وارد دوره کارشناسی ارشد بشوند. همچنین دوره دکتری داروسازی در این کشور ارائه می‌شود. دانشجویان با تحصیل در این مقطع از تحصیل داروسازی در روسیه می‌­توانند عنوان دانشمند داروسازی را کسب نمایند.

دوره‌های رشته داروسازی در کشور روسیه

داوطلبان تحصیل در روسیه می‌توانند در هر سه مقطع تحصیلی به تحصیل بپردازند. در مقطع کارشناسی داروسازی زمینه‌هایی همچون چگونگی استفاده از داروها، اثرات و نقش آنها در بهبود بیماری‌ها و همچنین چگونگی مراقبت‌های بهداشتی به دانشجویان ارائه می‌شود. پس از دریافت مدرک کارشناسی افراد می‌توانند در داروخانه های شهری و محلی و روستایی روسیه یا بیمارستان‌های آن کشور مشغول به کار شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه داروسازی روسیه نسبت به مقطع کارشناسی با توجه به پایه تحصیلی دانشجویان، آموزش های تخصصی‌تری ارائه می­­‌شود. دانشجویان در این دوره از لحاظ علمی ارتقا زیادی پیدا می‌کنند. همچنین می­‌توانند مهارت و دانش خود را در زمینه چکونگی استفاده از دارو، بررسی داروها و اطلاعات و ارتباطات افزایش بدهند.

و اما در دوره دکتری تحصیل داورسازی در روسیه دانشجویان به دانشی دقیق برای دستیابی موفقیت بعنوان دانشمندی داروساز دست خواهند یافت. این دوره در زمینه‌های تخصص های فارماکولوژی، داروسازی، داروسازی بالینی و یا کشف نمودن داروها به دانشجویان ارائه می‌شود.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های روسیه

همان  طور که در طول این مقاله اشاره شد، تحصیل در روسیه یکی از  جاذبه‌های پرطرفدار در بین متقاضیان بین‌المللی است. شاید برای شما سوال باشد که چرا تحصیل داروسازی در روسیه در بین داوطلبان سراسر دنیا اینقدر جذاب و پرطرفدار است؟

طول مدت تحصیل رشته داروسازی در این کشور از مدت تحصیل در رشته‌های دیگر مانند پزشکی بسیار کمتر است. زمان تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های روسیه بین 5 تا 5.5 سال طول می‌کشد. بر اساس تحقیق کارشناسان ما تحصیل در روسیه به دلایل زیر می‌تواند جذاب و پرطرفدار باشد:

 • طیف وسیعی از برنامه های آموزشی در بهترین دانشگاه‌های دولتی روسیه ارائه می‌شود.
 • ارائه انواع بورسیه تحصیلی در روسیه صورت می‌گیرد.
 • تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های روسیه امکان دارد.
 • دانشگاه‌های روسیه دارای شهریه معقول تحصیلی می‌باشند.

دانشگاه‌های روسیه

در ادامه 4 مورد از دانشگاه‌های روسیه را برای تحصیل بازگو کردیم که رشته داروسازی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند.

 1. Pyatigorsk university of pharmacy
 2. St. Petersburg university of chemical pharmacy
 3. Khabarovsk state university of pharmacy
 4. Yaroslav state university of medicine

مدارکی که برای تحصیل در روسیه نیاز دارید

تحصیل داروسازی در روسیه مانند خیلی از دانشگاه‌های دنیا روند اداری و سیستم آموزشی مختص به خودش را دارد. برای همین برای تحویل مدارک خود به دانشگاه‌های روسیه 2 مرحله در جلوی شما قرار می‌گیرد.

1. درخواست اولیه

این درخواست برای نشان دادن زمینه مورد علاقه برای تحصیل و سطح تحصیلی مورد نظر شما می‌باشد. برای این مراحل به مدارک زیر نیاز دارید:

 • ارائه مدرکی دال بر تحصیلات (دانشنامه، رونوشت) و فهرست موضوعات مورد مطالعه و درجات علمی کسب شده (با ترجمه زبان روسی)
 • فرم تکمیل شده (این فرم توسط دانشگاه یا اداره Rossotrudnichestvo منتشر شده است)
 • کپی کارت شناسایی
 • عکس(در صورت لزوم)

 

2. تحویل رسمی مدارک به دانشگاه

پس از ورود به روسیه، باید مدارک خود را به طور رسمی به دانشگاه‌های روسیه تحویل دهید. مدارکی که برای این تحویل رسمی نیاز دارید شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • اظهاریه بر روی فرم پزشکی استاندارد، که مبین عدم وجود بیماری‌ها جهت تحصیل در روسیه به همراه اشاره به نتیجه تست HIV باشد.
 • درخواست برای پذیرش، نشان دهنده موضوع منتخب و فرم تحصیلی
 • مدرک موید هویت و تابعیت(ترجمه رسمی و تایید شده به زبان روسی)
 • ارائه عکس

آزمون‌های ورودی رشته داروسازی در کشور روسیه

برای تحصیل داروسازی در روسیه با توجه به اینکه تحصیل افراد با بودجه مالی خود یا با تامین مالی دولت(بورسیه‌های تحصیلی) است، از آنها آزمون‌های ورودی متفاوتی گرفته خواهد شد. در شرایط معمولی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور افراد متقاضی باید نتیجه امتحان هماهنگ دولتی که تحت عنوان EGE ارائه می‌شود را به دانشگاه تحویل بدهند. EGE آزمونی است که تمام فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌های روسیه آن را پشت سر می‌گذارند.

علاوه بر فارغ‌التحصیلان دبیرستانی کشور روسیه، دانشجوهای بین‌المللی نیز می‌توانند در آزمون EGE برای ورود به دانشگاه‌های روسیه شرکت کنند. در این کشور دانشگاه‌هایی نیز وجود دارد که آزمون‌های جدا و خاصی را برای جذب دانشجویان با استعداد بین‌المللی ارائه می‌دهند. متقاضیان دارای بهترین نتایج آزمون می توانند منتظر شرایط ترجیحی به هنگام ثبت نام در دانشگاه‌های روسی باشند.

گرفتن ویزای تحصیلی در روسیه

در بعضی از کشورها افراد می‌توانند بدون ویزا و تنها با داشتن پاسپورت به کشور روسیه وارد شوند. در دیگر کشورها افراد باید در هنگام تحویل موارد علاوه بر موارد گفته شده، ویزای تحصیلی را نیز ارائه بدهند. نکته قابل توجه این که دعوت نامه یا Invitation برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه لازم است. این دعوت نامه توسط وزارت امور خارجه و اداره کل مهاجرت روسیه برای متقاضیان صادر می‌شود.

برای دسترسی به اطلاعات جزئی درباره مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف، آزمون های ورودی، نحوه برگزاری آزمون، ثبت نام و هزینه زندگی در این کشورها، تاریخ برگزاری آزمون و غیره، اخذ ویزا تحصیلی و غیره با مشاورین مجرب موسسه حقوقی اصطهباناتی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.