تحصیل دندانپزشکی در چین

چین در چند دهه اخیر  به سرعت به یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده. افراد زیادی از سرتاسر دنیا جذب کشور چین برای تحصیل شده‌اند. در بین رشته‌های مهاجرتی کشور چین، تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در چین از علاقه‌مندان زیادی برخوردار است. لیسانس جراحی دندان که در چین ارائه می‌شود معمولا با عنوان (B.D.S. (Bachelor of Dental Surgery یا BChD یا BDentS شناخته می‌شود.

دوره آموزشی BDS ذکر شده، در اکثر دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین دانشجوهای بین‌المللی زیادی از سراسر دنیا مشغول به تحصیل این رشته در چین هستند. برتری دوره های پزشکی، با افزایش درخواست دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دوره های BDS در چین ارتباط مستقیم دارد.

تحصیل دندانپزشکی در چین

در حال حاضر در چین 45 دانشگاه در حال ارائه دروس دندانپزشکی و زیر شاخه‌های آنها به دانشجویان خارجی هستند. دانشگاه‌های چین دارای رنکینگ QS و در قاره آسیا از رتبه بالایی برخوردار هستند. همچنین در سال 2020، 6 دانشگاه چین در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

زیر شاخه‌های رشته دندانپزشکی در چین تحت عنوان لیسانس بهداشت و دهان ارائه می‌شود. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌های کشور چین دوره‌های BDS که با واحدهای درسی خیلی از کشورها از جمله ایران مطابقت دارد ارائه می‌شود.

مدت زمان تحصیل رشته دندانپزشکی در چین 6 سال به طول می‌انجامد. از این 6 سال، 4 سال به آموزش می‌گذرد و 2 سال آن برای کارآموزی است. این دوره کارآموزی در بیمارستان‌های دانشگاه‌ها و یا مراکز دندانپزشکی ارائه می‌شود. دوره‌های دندانپزشکی در چین در ماه سپتامبر یعنی اواخر شهریور شروع و تا ژوئن و جولای سال بعد یعنی خرداد و تیر ادامه دارد. پس بهترین زمان ثبت نام در دانشگاه‌های چین در ماه‌های بهمن تا اردیبهشت می‌باشد.البته برخی از دانشگاه‌ها در چین وجود دارد که آزمون‌های پیش دندانپزشکی را به صورت اختیاری برگزار می‌کنند.

تا به الان دانشگاه‌های چین، پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را بدون آزمون ورود انجام داده است. موسسه حقوقی اصطهباناتی توانایی اعزام و پذیرش دانشجو در چین و حتی  خیلی از کشورهای دیگر را دارد. البته برای پذیرش دانشجو در چین شرایط خاصی مد نظر است. از جمله این شرایط می‌شود به محدوده سنی کمتر از 25 سال اشاره کرد. همچنین نمرات درسی شما نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. این دروس شامل (زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی می‌شود. همه این موارد تاثیر زیادی در پذیرش یا عدم پذیرش شما می‌گذارد.

تحصیل دندانپزشکی در چین

مزایای تحصیل در کشور چین

 • دانشگاه‌های کشور چین از شهریه‌های مناسبی برخوردار هستند.
 • در دانشگاه‌های چین پذیرش دانشجو بدون آزمون ورودی انجام می‌شود.
 • هزینه زندگی در چین بسیار کم و همچنین هزینه خوابگاه در چین پایین است.
 • تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چین وجود دارد.
 • چین دارای دانشگاه‌هایی است که توسط وزارت بهداشت ایران تایید شده‌اند.
 • دوره‌های پیش دندانپزشکی ارائه شده در برخی از دانشگاه‌ها اختیاری است.
 • دریافت ویزا تضمینی و به صورت بسیار سریع صادر می‌شود.

معایب تحصیل در کشور چین

 • پذیرش در کشور چین به صورت رقابتی و گزینشی انجام می‌شود.
 • در 2 سال آخر تحصیل در چین، یادگیری زبان چینی اجباری است.
 • تفاوت زیادی بین فرهنگ و آداب و رسوم ایران و چین وجود دارد.

شرایط پذیرش دندانپزشکی در چین

رشتهٔ دندانپزشکی در چین در حال حاضر یک گزینه بسیار مناسب برای دانشجویان بین المللی است. هزینه مقرون به صرفه، محیطی آرام و زیبا، زیرساخت‌های پیشرفته، آموزش متوسط انگلیسی، از همه مهم‌تر چین یکی از کشورهای در حال توسعه سریع در جهان است. سالانه تحصیل دندانپزشکی در چین مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

از زمان جنگ جهانی دوم، دندانپزشکی دستخوش تغییرات مهمی شده است. این تغییرات نه تنها در پیشرفت‌های بالینی و مکانیکی، بلکه همچنین در تغییر درک مردم از دندانپزشک می‌تواند از آنها داشته باشد.

 1. داوطلب حداقل باید دارای مدرک متوسطه، سلامت کامل و بدون سوء پیشینه کیفری باشد.
 2. داوطلب باید دوره دبیرستان را با  نمره ۱۲ یا معادل آن به اتمام رسانده باشد.
 3. داوطلب باید حداقل ۶۰% از نمره زبان انگلیسی و درس های علوم (PCB) از جمله فیزیک، شیمی، بیولوژیک را به دست آورد.

مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه‌های چین نیاز دارید

برای پذیرش شما باید فایل اسکن مدارک به زبان انگلیسی را در قالب پیوست ایمیل برای دانشگاه مورد نظر بفرستید. این مدارک عبارتند از:

الف) اسکن مدرک دیپلم یا بالاتر

ب) همراه با ریزنمرات

ج) اسکن کپی گذرنامه (کپی کارت ملی در صورت نبود گذرنامه)

د) عکس متناسب با اندازه پاسپورت

بهترین دانشگاه‌های چین

دانشگاه‌هایی که در زیر نام برده شده‌اند جزو رترین دانشگاه‌های چین برای تحصیل هستند.

 1. دانشگاه چینهوا Tsinghua
 2. دانشگاه پکینگ  Peking University
 3. دانشگاه فودان  Fudan University
 4. دانشگاه علم و فناوری جنوبی چین Southern University of Science and Technology
 5. دانشگاه ژجیانگ Zhejiang University
 6. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای Shanghai Jiao Tong University
 7. دانشگاه نانجینگ Nanjing
 8. دانشگاه علم و فناوری جنوبی چین Southern University of Science and Technology (SUSTech)
 9. دانشگاه سان‌ یات سن چین Sun Yat-sen University
 10. دانشگاه هاست Huazhong University of Science and Technology

تحصیل دندانپزشکی در چین

شهریه تحصیل دندانپزشکی در چین

با توجه به سرمایه گذاری فراوان چین طی سال‌های اخیر در صنعت آموزش و از طرفی همکاری‌های فراوانی که با دانشگاه‌های انگلستان و آمریکا برقرار کرده است، تعداد دانشجویان بین المللی هر ساله در این کشور در حال افزایش است. همچنین مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی و تحصیل در چین تاثیر بسزایی در استقبال چشمگیر دانشجویان خارجی داشته است.

هزینه دوره‌های دندانپزشکی در چین به طور میانگین سالانه 35000 الی 50000 یوان است. این مقدار معادل 6000 الی 7000 دلار در سال است. لازم به ذکر است که هرچه رده دانشگاه بالاتر باشد، به همان نسبت هزینه پذیرش آن نیز بیشتر خواهد بود.

دانشجویان بین المللی نیز سالیانه باید حدود ۴۰۰۰ دلار برای هزینه های خوابگاه و حدود ۲۰۰۰ دلار برای هزینه های زندگی (همچون غذا، حمل و نقل و غیره) در نظر بگیرند.

ویزای تحصیلی چین

چین دو نوع ویزا دارد که به X1 و X2 تقسیم می‌شوند. ویزای X1 برای آن دسته از متقاضیانی صادر می شود که برای تحصیل بیش از ۶ ماه به چین می‌روند. ویزای X2 نیز برای کسانی صادر می‌شود که با هدف مشابه به چین می آیند، اما مدت اقامت آنها کمتر از ۶ ماه خواهد بود.

دارندگان ویزای نوع X1 می توانند ظرف ۳۰ روز پس از ورود به چین درخواست مجوز اقامت موقت (Temporary Residence Permit) را بدهند. این درخواست از دفتر امنیت عمومی محلی (Public Security Bureau) داده می‌شود. اعتبار این مجوز اقامت موقت می‌تواند بین ۱۸۰ روز تا ۵ سال متغیر باشد.

مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی چین نیاز دارید:

۱. اصل گذرنامه متقاضی دارای حداقل شش ماه اعتبار و حداقل یک صفحه خالی
۲. تکمیل دقیق و صحیح فرم درخواست
۳. یک عکس رنگی جدید مخصوص گذرنامه، صورت تمام رخ، نمای جلو، بدون کلاه، دارای پس زمینه ساده و روشن بر روی فرم درخواست خود قرار دهید
۴. اصل و کپی فرم درخواست پذیرش تایید شده دانشجویان خارجی JW201 یا JW202 (فقط برای متقاضیان ویزای X1)
۵. اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه یا مدرسه چینی

کشور روسیه با داشتن مزیت‌های فراوان باعث شده است تا سالانه افراد زیادی اقدام برای مهاجرت به این کشور کنند. برای دریافت اطلاعات جامع و دقیق از رشته و دانشگاه مورد نظرتان از مشاوره‌های رایگان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.