شرایط تحصیل در آلمان

در چند سال اخیر کشور آلمان تبدیل به یکی از بهترین کشور‌ها برای مهاجرت به اروپا شده است. دلایل زیادی آلمان را به یک مقصد مهم برای دانشجویان تبدیل کرده است مانند تحصیل رایگان و توانایی کار پاره‌وقت در هنگام تحصیل و…

در این مقاله درباره‌ی شرایط تحصیل در آلمان در سال 2021 و شرایط محیطی و فرهنگی کشور آلمان صحبت خواهیم کرد.

اطلاعاتی در مورد موقعیت جغرافیایی و فرهنگی کشور آلمان  

 • کشور آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپا است.
 • این کشور تقریبا دارای 80 ملیون نفر جمعیت است و پرجمعیت ترین کشور اروپا است.
 • پایتخت کشور آلمان شهر برلین است.
 • واحد پول این کشور یورو با علامت اختصاری  و کد الفبایی EUR که توسط 19 کشور از 28 کشور اتحادیه اروپا استفاده می‌شود.
 • آلمان در شمال و مرکز اروپا قرار گرفته است.
 • کشور آلمان با کشور‌های دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورک همسایه است.
 • آب و هوای آلمان  معتدل است و یک کشور چهار فصل است.
 • 41 میلیون از جمعیت آن را زنان و 39 میلیون آن را مردان تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی کشور آلمان

95 درصد از مردم کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می‌کنند که دو گویش آلمانی معیار و آلمانی پایین را بیشتر استفاده می‌کنند. آلمانی بالا گویشی است که در تلوزیون‌های رسمی از آن استفاده می‌شود و مهاجران با این گویش تحصیل می‌کنند.

بجز زبان آلمانی مردم این کشور به زبان‌های دانمارکی، فریسی، رومی و سوربی نیز صحبت می‌کنند.

ارتباط مردم بومی با مهاجران

طبق تحقیقات سه چهارم مهاجران از رفتار آلمانی‌ها با آن‌ها رضایت دارند، رفتار مردم در آلمان کمی با بقیه کشور‌ها متفاوت است. مردم در کشور آلمان تعارف نمی‌کنند و شاید در دیدگاه اول مغرور بنظر برسند؛ اما بی شک می‌توانید دوستان خیلی خوبی در آلمان پیدا کنید. در کشور آلمان قوانینی برای حضور در اجتماع وجود دارد پس قبل از مهاجرت به این کشور حتما آن‌ها را مطالعه کنید.

اگر می‌خواهید که راحت‌تر با کشور آلمان و مردم آن اخت شوید بهتر است مهاجرت تحصیلی خود را از سنین کم آغاز کنید.

تحصیل در آلمان

ارتباط کشور آلمان با ایران

در بین این دو کشور اختلافاتی وجود داشته است؛ اما کشور آلمان در ایران و در شهر تهران سفارت‌خانه دارد. سفارت‌خانه آلمان در خیابان جمهوری تهران واقع شده است. با وجود سفارت‌خانه مهاجرت تحصیلی و کاری و پیگیری کار‌های قانونی ساده‌تر می‌گردد.

بهترین شهر‌های آلمان برای تحصیل

 • برلین پایتخت کشور آلمان است و یکی از بهترین شهر‌های دنیا در کنار نیویورک و لندن است. این شهر دارای جاذبه‌های توریستی و دارای چندین دانشگاه خوب برای تحصیل در آلمان است.
 • هامبورگ شهر دیگری در آلمان که دارای کیفیت زندگی بسیار بالا است. اگر می‌خواهید در شهری شاد زندگی کنید هامبورگ گزینه خوبی است و دارای تعداد زیادی دانشگاه(از جمله دانشگاه هامبورگ) برای تحصیل در رشته‌های متفاوت است.
 • مونیخ شهری آرام با جاذبه توریستی بالا برای دانشجویانی که می‌خواهند تحصیل در یک شهر آرام را تجربه کنند. هزینه زندگی در این شهر کمی نسبت به شهر‌های دیگر آلمان بیشتر است؛ اما کیفیت زندگی در این شهر بالا است و شما می‌توانید در این دانشگاه برتر آلمان یعنی دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان تحصیل کنید.
 • فرانکفورت یکی دیگر از شهر‌های کشور آلمان است که دارای بهترین دانشگاه‌های دنیا هم رتبه با با دانشگاه‌های آمریکایی است. برای زندگی نیز این شهر گزینه بسیار خوبی است و از نظر اقتصادی هم رتبه با توکیو و سنگاپور است.

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

کشور آلمان یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی را دارد. تعداد زیادی از دانش آموزان تمایل دارند در کشور‌های اروپایی دوره‌ی دبیرستان خود را بگذارنند، این کار تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور را ساده‌تر می‌کنند.

تحصیل این کشور از 6 سالگی شروع می‌شود و دوازده سال ادامه دارد. اگر می‌خواهید دوره‌ی دبیرستان را در این کشور سپری کنید دبیرستان سه سال است و به زبان آلمانی تدریس می‌شود. در دبیرستان می‌توانید زبان‌های دیگر مثل انگلیسی و فرانسوی را مطالعه کنید. در دبیرستان‌های آلمان موسیقی نیز تدریس می‌شود و هر فرد رشته ورزشی دلخواه خود را انتخاب می‌کند و آن را ادامه می‌دهد.

مدارک لازم برای تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

 • مدارک تحصیلی(ریز نمرات سه سال آخر تحصیل همراه با ترجمه انگلیسی)
 • ارئه انگیزه‌نامه
 • ارائه گذرنامه
 • ارائه بیمه‌نامه
 • ارائه گواهی پذیرش تحصیلی
 • ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی

تحصیل در دانشگاه

دانشگاه‌های آلمان از بهترین دانشگاه جهان است که می‌توانید به دو زبان انگلیسی و آلمانی در آن درس بخوانید. برای ورود به دانشگاه‌های دولتی آلمان و تحصیل رایگان نیاز به دیپلم 12 ساله دارید و باید در کنکور ایران شرکت کرده باشید؛ در این صورت نیازی به دادن آزمون برای ورود به دانشگاه‌های دولتی نیست.با این حال برای تحصیل در برخی از رشته ها(مانند رشته پزشکی) باید آزمون مربوط به دانشگاهی که می‌خواهید به آن وارد شوید را بدهید.

اگر در کنکور ایران شرکت نکرده‌اید باید در دوره‌های فاندیشن شرکت کنید و آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌ها را بدهید. مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 است. شما می‌توانید با مدرک A2 یا B1 وارد به کلاس‌های زبان آلمانی که کشور آلمان برگذار می‌کند شوید و مدرک خود را به C1 برسانید.

در دانشگاه‌های آلمان می‌توانید در مقطع کارشناسی تحصیل و سپس وارد بازار کار شوید؛ البته این به اختیار شما است. شما می‌توانید تحصیل خود را تا مدارک بالا‌تر نیز ادامه دهید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته‌های پزشکی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم برای ورود به رشته پزشکی باید آزمون آن دانشگاه را بدهید. علاوه بر آزمون شما باید با معدل بالا دیپلم خود را گذرانده باشید و رزومه قوی داشته‌باشید. رشته پزشکی در کشور آلمان 6 سال طول می‌کشد.برای تحصیل در آلمان در رشته پزشکی بی شک باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید؛ برای ارتباط برقرار کردن با بیماران در ترم هایی که به صورت عملی در بیمارستان‌ها برگذار می شود.

بهترین دانشگاه‌های آلمان در رشته پزشکی:

1-دانشگاه پزشکی مونیخ(University of Munich)

2-دانشگاه پزشکی هامبورگ(University of Hamburg)

3دانشگاه هومبولت برلین(Humboldt-Universität zu Berlin)

4-دانشگاه فرای برلین(Freie Universität Berlin)

5-دانشگاه پزشکی هانوفر(Hannover Medical School)

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‌های مهندسی

رشته‌های مهندسی از محبوب‌ترین رشته ها برای تحصیل هستند. بی شک آلمان یکی از کشور های پیشرفته در صنعت راه و شهرسازی است و برای پیشرفت بیشتر آن‌ها به مهندس‌های تحصیل کرده نیاز دارد. آلمان پیشرفت صنعتی خود را مدیون دانشگاه‌های فنی خود است. این دانشگاه‌ها جز بهترین داشگاه‌های جهان است.

در ادامه با نام چند داشگاه فنی آشنا خواهید‌ شد.

1-دانشگاه فنی مونیخ(Technical University of Munich)

2-دانشکده مهندسی، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

3-دانشگاه فرای برلین

4-دانشگاه هایدلبرگ

5-دانشگاه فرایبورگ ـ دانشکده فنی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات اولیه برای مهاجرت شما به کشور آلمان را فراهم کنیم. اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتری هستید تا بتوانید مهاجرت خود را آسان‌تر کنید موسسه مهاجرتی اصطهباناتی می‌تواند به شما مشاوره اولیه کاملا رایگان بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.