تحصیل در روسیه

بسیاری از افراد قصد دارند تا برای ادامه تحصیل به کشور روسیه مهاجرت کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دلایل این مهاجرت و دلیل روند افزایشی آن صحبت کنیم.

مزایای تحصیل در روسیه

کشور روسیه در مقایسه با سایر کشورها دارای مزایای بسیار زیادی است که برای خیل عظیمی از افراد جالب توجه است.

رنکینگ بالای دانشکده‌های روسی

دانشگاه‌های کشور روسیه در زمينه‌های مختلف با به‌کار گیری مدرسين فوق‌العاده، نحوه تدریس نوین، امکانات آموزشی بی‌نظیر توانسته تا توجه افراد زیادی را به خود جلب کند.

اعتبار مدرک فارغ التحصیلان در روسیه

شما در هر دانشگاه و هر رشته‌ای که تحصیل کنید، مدرک معتبری دریافت خواهید کرد که برای سایر کشورها نیز قابل احترام و دارای اعتبار خواهد بود؛ اما مدرک تحصیلی کشور روسیه مورد قبول تعداد زیادی از کشورهای جهان از جمله ایران است.

امکان اشتغال در حین کار

تحصیل در روسیه به شما این امکان را خواهد داد که همزمان با تحصیل، به کار مورد نظر خود اشتغال داشته باشید. توجه داشته باشید که لازمه کار، دریافت مجوز اشتغال به کار است که باید از دانشگاه تهیه شود.

امنیت بالای کشور روسیه

با توجه به اینکه اوضاع بسیاری از کشورها در حال حاضر آشفته است، کشور روسیه همچنان جزء مطمئن‌ترین و امن‌ترین کشورها به‌‌شمار می‌رود. اگر پیگیر اخبارهای جهانی باشید خواهید دید که تا کنون اخبار زیادی از نامساعد بودن و ناامنی کشور روسیه گزارش نشده است و این کشور در امنیت بالایی به سر می‌برد، که این موضوع برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، بسیار دلگرم کننده است.

تدریس به زبان انگلیسی

بسیاری از دانشگاه‌های کشور روسیه به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؛ که این مسئله کار را برای کسانی که به زبان روسی تسلط ندارند راحت‌تر کرده است.

ویزای تحصیلی آسان

برای اقدام به ادامه تحصیل در روسیه روند مهاجرتی آسان‌تری نسبت به سایر کشورها وجود دارد و ویزای تحصیلی به مراتب راحت‌تر به افراد تعلق می‌گیرد.

3 قانون برتر برای تحصیل در دانشگاه های روسیه

 1. عدم محدودیت سن

شما در هر سنی که هستید می‌توانید برای تحصیل در کشور روسیه اقدام کنید. البته برای کسب اطمینان بیشتر و اطلاعات تخصصی‌تر از دانشگاه مورد نظر خود کسب تکلیف کنید.

 1. عدم نیاز به آزمون ورودی برای رشته پزشکی و دندان پزشکی

شما برای ورود به دانشکده پزشکی و یا دندانپزشکی نیازی به آزمون ورودی ندارید و این یعنی یکی از موانع جدی برای ورود به دانشگاه از سر راه شما برداشته خواهد شد.

 1. عدم شرط معدل

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه شرط معدل مطرح نیست و این یک پوئن مثبت برای افرادی که قصد مهاجرت دارند به حساب می‌ آید.

هزینۀ تحصیل در روسیه

پیش از هر چیز باید گفت که هزینه زندگی تا اندازه بسیار زیادی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. برای مثال اقامت در سن پترزبورگ و مسکو برای شما هزینه‌های بیشتری در پی دارد. به طور کلی بین ۲۰۰ تا ۴۵۰ دلار حداقل هزینه‌ای است که برای هر فرد می‌توان در نظر گرفت. به عنوان مثال ۴۰۰ هزار دلار هزینه اجاره خانه در کشور روسیه است که با توجه به منطقه، متراژ و نوساز یا قدیمی بودن آن این هزینه متغیر خواهد بود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی حدود چهار سال است که حداقل هزینه آن بین ۲۴ تا ۲۶ هزار روبل روسی است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

زمان لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۲ سال است و هزینه‌ای که به آن تعلق می‌گیرد بین ۲۶ تا ۲۸ هزار روبل روسی است.

تحصیل در مقطع دکترا

برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا مدت زمان تقریبی ۴ سال در نظر گرفته شده است و هزینه آن چیزی حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار روبل روسی خواهد بود.

تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های روسی مورد تایید کشور ایران

اگر قصد بازگشت به کشور ایران را دارید بهتر است که در دانشکده‌ای تحصیل کنید که مدرک آن برای این کشور معتبر باشد تا پس از اتمام تحصیل مشکلی برای کار کردن شما به وجود نیاید.

دانشگاه‌های لومونسوف، تومسک، سیچینوا، سن‌پترزبورگ، فدرال کازان از جمله دانشگاه‌هایی هستند که مدرک آنان برای کشور ایران احراز شده است.

تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از دلایل استقبال تحصیل رشته پزشکی در کشور روسیه عدم نیاز به آزمون ورودی است. شما برای تحصیل در رشتۀ پزشکی باید در مدت زمان ۶ سال به زبان انگلیسی یا ۷ سال به زبان روسی بپردازید. برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور روسیه نیز مدت زمان ۵ سال به زبان انگلیسی و ۶ سال به زبان روسی در نظر گرفته شده است. پیشنهاد می‌شود ‌که برای بهبود ارتباط و اشتغال راحت‌تر در این کشور یادگیری زبان روسی را در دستور کار خود قرار دهید.

نکته قابل توجه برای دانشجویان این است که دوره‌های 1 ساله آموزش زبان روسی برگزار می‌شود. هزینه‌ تحصیل به زبان روسی کمتر از زبان انگلیسی است و آموختن این زبان به نفع خودتان است. هزینه تحصیل پزشکی در کشور روسیه حدود ۷ تا ۸ هزار دلار در سال است. هزینه تحصیل در این رشته با توجه به رشته و دانشگاه متغیر خواهد بود.

آیا بعد از اتمام تحصیل می‌‌توان ویزای کاری گرفت؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ویزایی تحت عنوان ویزای کاری برای محصلان در کشور روسیه وجود ندارد. بنابراین بهترین راه این است که در حین تحصیل و با گرفتن موافقت کارفرما در شغل مورد نظرتان ماندگار شوید.

چطور می‌‌توان بورسیه‌ی تحصیلی کشور روسیه را به دست آورد؟

 •  مدرک معتبر از دانشگاه‌های برتر
 • رزومه‌های علمی و پژوهشی قوی
 • مقاله‌های علمی تایید شده

از جمله مواردی هستند که امکان پذیرش از طریق بورس تحصیلی را برای شما افزایش می‌دهند.

تفریح در کنار تحصیل

اگر شما قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارید از لحاظ پرکردن اوقات فراغت خیالتان راحت باشد زیرا کشور روسیه سرشار از مکان‌های دیدنی و متنوع است که موجب تعجب بسیار زیاد شما خواهد شد.

چند مورد از مکان‌های دیدنی و جذاب کشور روسیه:

 • کلیسای ‌کاتولیک
 • کاخ پترهوف
 • میدان سرخ
 • دریاچه بیاشکال
 • پارک گورکی
 • مراکز خرید بی‌نظیر

جمع بندی

کشور روسیه با داشتن مزیت‌های فراوان باعث شده است تا سالانه افراد زیادی اقدام برای مهاجرت به این کشور کنند. برای دریافت اطلاعات جامع و دقیق از رشته و دانشگاه مورد نظرتان از مشاوره‌های رایگان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.