تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا چه شرایطی دارد؟ کانادا همیشه مقصد محبوب مهاجران تحصیلی بوده است. این کشور معمولا برای پذیرش دانشجویان خارجی سخت‌گیری قائل نمی‌شود. هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور نیز نسبت به کشورهای هم رده بسیار مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. از طرفی دیگر کانادا آب و هوا و طبیعت بسیار مطلوبی برای زندگی دارد. اگر شما نیز علاقه‌مند به تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا هستید، این مقاله را با ما دنبال کنید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کشور کانادا

تحصیل رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی در کانادا، می‌تواند بهترین فرصتی باشد که علاقه‌مندان این رشته‌ها به آن دست پیدا می‌کنند. کشور کانادا از سیستم آموزشی قوی برخوردار است. به خاطر اینکه همیشه به این موضوع اهمیت بالایی می‌دهد. از طرفی کشور کانادا بسیار مهاجرپذیر است.

اکثر دانشجویان مهاجر علاقه‌مند به این کشور می‌آیند و تحصیل خود را در رشته‌های مختلف ادامه می‌‌دهند. همین امر باعث رشد روز افزون علم در این کشور و همچنین قدرتمندتر شدن سیستم آکادمیک می‌شود.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی کانادا

شما ابتدا باید در یک دوره 4 ساله علوم زیستی شرکت کنید. پس از اتمام این دوره با نمرات بالا، که در آن دروس مربوط به رشته خوانده می‌شود باید آزمون ورودی بدهید.

آزمون ورودی پزشکی در کانادا

آزمون ورودی رشته پزشکی در کانادا، MCAT یا Medical College Admission Test نام دارد. افرادی که این آزمون را با نمره بالا قبول شوند، می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا تحصیل کنند. سوالات این آزمون در حوزه، علوم طبیعی، درک مفاهیم، انشا و علوم زیستی می‌باشد. بخش علوم زیستی در این آزمون به صورت تستی برگزار می‌شود، که شامل دروس شیمی آلی و زیست‌شناسی است.

بخش علوم طبیعی را دروس فیزیک و شیمی تشکیل می‌دهد. شما برای پاسخ به همه سوالات، 5 ساعت زمان دارید. تعداد دفعات برگزاری آزمون MCAT در کانادا، حدودا 25 بار در سال می‌باشد.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل در کانادا با موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

آزمون ورودی دندان پزشکی در کانادا

شما برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا، به آزمون ورودی نیازی ندارید. البته باید مدارک زبان معتبر خود را جهت اخذ پذیرش ارائه کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی

یکی از مزیت‌های بزرگ تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا، تحصیل به زبان انگلیسی است. شما مانند دیگر کشورها چه در اروپا و چه در آسیا، نیاز ندارید که علاوه بر انگلیسی، زبان رسمی آن کشور را نیز بیاموزید. برای تحصیل در هر رشته‌ای در کشور کانادا نیاز است که مدرک آیلتس داشته باشید. حداقل نمره مورد نیاز آیلتس برای پذیرش در دانشگاه‌ها، آیلتس 6 است.

البته بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است به مدرک زبان نیازی نداشته باشند. ولی معمولا در رشته پزشکی . در مقطع کارشناسی و پزشکی عمومی، آیلتس 6 مورد نیاز است. ایالتی در کانادا به اسم “کبک” وجود دارد. این ایالت به طور کلی فرانسوی زبان هستند. پس اگر مقصد شما در این استان است، بهتر است یادگیری زبان فرانسوی را جزئ برنامه‌های خود بگذارید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دندان پزشکی

همانطور که گفته شد، شما برای دریافت پذیرش در رشته دندان پزشکی از دانشگاه‌های کانادا، باید مدرک زبان معتبری ارائه کنید. این مدرک می‌تواند آیلتس، تافل، COPE یا MELAB نیز باشد. هرچقدر نمره شما در یکی از این آزمون‌ها بالاتر باشد، شانس شما برای پذیرفته شدن نیز بیشتر است. اگر در آزمون آیلتس شرکت می‌کنید، حداقل نمره آیلتس آکادمیک برای کانادا 6.5 است.

اگر در آزمون تافل شرکت می‌کنید، حداقل نمره کل مورد نیاز شما، 600 یا بیشتر در تافل PBT و نمره‌ی 100 به بالا در تافل IBT به علاوه نمره 22 در نوشتار می‌باشد. در آزمون میشیگان یا MELAB نیز حداقل نمره 85 مورد نیاز می‌باشد. اگر هم در آزمون COPE شرکت می‌کنید، حداقل نمره کلی 86 است. در بخش نوشتار نمره 32، و در خواندن و شنیداری نمره 22 کافی است.

بهترین دانشگاه‌های تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کانادا

رتبه 17 جهانی دانشگاه تورنتو University of Toronto
رتبه 27 جهانی دانشگاه مک گیل McGill University
رتبه جهانی 31 دانشگاه بریتیش کلمبیا British Colombia University
رتبه جهانی 133 دانشگاه مک مستر McMaster University
رتبه جهانی 81 دانشگاه آلبرتا Alberta University
رتبه جهانی 120 دانشگاه مونتریال Montreal University
رتبه جهانی 188 دانشگاه کالگری Calgary University

تحصیل پزشکی در دانشگاه تورنتو

تاسیس دانشکده پزشکی تورنتو به سال 1843 برمی‌گردد. این دانشکده پزشکی از قدیمی‌ترین موسسات تحقیقاتی و آموزشی پزشکی کانادا است. این دانشکده در رتبه‌بندی سایت تایمز، در رتبه ششم قرار گرفته است.

این دانشکده، دارای هشت دپارتمان برای مقطع کارشناسی، چهارده دپارتمان برای مقطع ارشد و دکترا و همچنین چهل و چهار دپارتمان تحقیقاتی را در خود جای داده است.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل در کانادا با موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل در شهر مونتریال قرار دارد و تاسیس سال 1821 است. سالانه بیش از هزار دانشجوی بین‌المللی و خارجی در این دانشگاه پذیرش می‌شوند. این دانشگاه دارای 50 مرکز تحقیقاتی می‌باشد. تعهد این دانشگاه در راستای آموزش تخصصی به دانشجویان، باعث شده است که از باقی دانشگاه‌ها جوایز ملی و بین‌المللی بیشتری بگیرد. شهریه ثابت ثبت‌نام در این دانشگاه حدود 4000 دلار می‌باشد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع شده در ونکوور کانادا، از برترین مراکز تحصیل پزشکی جهان است. این دانشگاه در سال 1908 تاسیس شد. رتبه‌بندی دانشکده پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا از نگاه سایت QS، رتبه 28 است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی می‌باشد.

دانشگاه مک مستر کانادا

شما برای پذیرفته شدن در این دانشگاه، نیازی به آزمون ورودی ندارید. بلکه باید مصاحبه‌ای را در تاریخی که برایتان مشخص می‌شود، انجام دهید. یکی از شرایط مهم برای پذیرفته شدن در این دانشگاه، بالا بودن نمرات مقاطع قبلی، و پیشرفته بودن سطح علمی شما است. شما می‌توانید در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تحصیل کنید. همچنین در آزمون زبان آیلتس باید نمره 6 و نیم به بالا را کسب کنید.

در صورتی که شما بتوانید تاییدیه استادی از دانشگاه مک مستر دریافت کنید، کمک هزینه تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد. در شرایطی نیز حتی ممکن است بورسیه تحصیلی کامل شوید.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل در کانادا با موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

تحصیل پزشکی در دانشگاه آلبرتا

دانشگاه دولتی آلبرتا در منطقه ادمونتون کانادا قرار دارد. این دانشگاه علاوه بر آموزشی بودن، جنبه تحقیقاتی نیز دارد. دانشگاه آلبرتا در سال 1908، توسط اولین استاندار این منطقه تاسیس شد. این دانشگاه در کل 5 پردیس دارد که یکی از آن‌ها در مرکز شهر ادمونتون واقع شده است.

این دانشگاه به خاطر دارا بودن بیش از 100 مرکز تحقیقاتی-پژوهشی، در بین 5 مرکز تحقیق برتر کانادا قرار گرفته است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه مونتریال کانادا

دانشگاه مونتریال کانادا در سال 1878 تاسیس شد. این دانشگاه بیش از 100 سال سابقه بسیار عالی در حوزه تحقیق و پژوهش دارد. دانشکده پزشکی مونتریال یکی از سه دانشکده اولیه این دانشگاه است. دانشکده پزشکی دارای دپارتمان‌های بسیاری از جمله: دپارتمان بیوشیمی و پزشکی مولکولی، دپارتمان جراحی، دپارتمان پزشکی اورژانس، علوم اعصاب، علوم تغذیه و… است.

از آن‌جایی که دانشکده پزشکی مونتریال مورد تایید وزارت بهداشت و علوم کشور ایران است، تمامی امور و برنامه‌های این دانشگاه توسط ایران تحت نظر است.

دانشگاه کالگری در کانادا

این دانشگاه دولتی در سال 1966 تاسیس شد. دانشگاه کالگری کانادا یک دانشگاه تحقیقات محور است. دارای 14 دانشکده و 250 دوره آموزشی می‌باشد. هم اکنون تعداد دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه، 6791 نفر است. دانشکده پزشکی کالگری دارای دپارتمان‌هایی مثل: زیست‌شیمی و بیولوژی مولکولی، بیولوژی سلول و آناتومی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و چندین دپارتمان دیگر است.

مشاوره

کلام آخر

کانادا کشوری پیشرفته از لحاظ آموزشی و اقتصادی می‌باشد که نظر مهاجران بسیاری از سراسر جهان را به خود جلب می‌کند. دریافت پذیرش تحصیلی رشته پزشکی و دندان پزشکی در این کشور، نیازمند مدرک معتبر زبان، نمرات درسی و سطح علمی بالا می‌باشد.

همچنین از رتبه بالاترین دانشگاه‌های سطح جهان مثل دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیای معروف در این کشور قرار دارند. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به صورت رایگان ممن نیست و باید حتما مقداری هزینه بپردازید. این هزینه بستگی به دانشگاه شما، رشته شما و دولتی و یا خصوص بودن موسسه آموزشی دارد.

دریافت پذیرش در دانشگاه‌های کانادا کار چندان راحتی ممکن است نباشد. پس با کمک مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی اصطهباناتی، راحت‌تر پذیرش و ویزای خود را دریافت کنید.