تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه همواره خواسته و هدف بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است. زیرا کشور فرانسه از سطح بالاترین کشورهای اروپایی در زمینه آکادمیک می‌باشد. اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در فرانسه هستید و می‌خواهید شرایط پذیرش را بدانید، با ما این مقاله را بخوانید.

شرایط تحصیل پزشکی در کشور فرانسه

دانشگاه‌های پزشکی در فرانسه علاوه بر اعتبار بالا در سطح بین‌المللی، دارای تاییدیه وزارت بهداشت و درمان ایران نیز هستند. همچنین این دانشگاه‌ها هزینه مناسبی برای تحصیل دارند. شما برای دریافت پذیرش در رشته پزشکی از دانشگاه‌ها، باید آزمون ورودی پزشکی را بگذرانید. تحصیلات پزشکی در کشور فرانسه، دارای سه مرحله پیش پزشکی، پزشکی عمومی و تخصص می‌باشد.

پس از اتمام تحصیل و فارغ‌التحصیلی، شما باید در دوره‌های کارآموزی شرکت کنید. به این معنا که باید به صورت عملی در بیمارستان‌ها و با بیماران در تعامل باشید. دوره‌های کارآموزی در کشور فرانسه معمولا 3 ساله تمام می‌شوند. بعد از این سه سال شما به عنوان یک پزشک دارای سابقه می‌توانید وارد بازار کار شوید.

برای بررسی دقیق‌تر شرایط خود و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

شرایط تحصیل دندان پزشکی در کشور فرانسه

یکی از شرایط خوب رشته دندان پزشکی، نداشتن آزمون ورودی است. شما تنها با ارائه مدرک معتبر زبان و قبول شدن در مصاحبه، می‌توانید تحصیل دندان پزشکی خود را شروع کنید. در صورتی که بخواهید می‌توانید زبان فرانسوی خود را در کالج‌های زبان کشور فرانسه بگذرانید. پس از یکسال آموزش در این کالج‌ها، آماده خواهید بود که به دانشگاه بروید.

متقاضیان تحصیل در رشته دندان پزشکی، می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند. از آن‌جایی که پس از اتمام تحصیل شما وارد دوره کارآموزی و سپس بیمارستان‌ها می‌شوید، تحصیل به زبان انگلیسی کافی نخواهد بود. در نهایت شما باید دوره‌های آموزشی زبان فرانسوی را فرا بگیرید.

همچنین دانشگاه‌های دولتی تماما به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند. پس باید در دانشگاه‌های خصوصی پذیرش شوید. هزینه این دانشگاه‌ها بسیار زیاد است و اصلا به صرفه نمی‌باشد. پس با یادگیری و تسلط بر زبان فرانسوی، کمک بزرگی به خودتان خواهید کرد.

آزمون ورودی پزشکی فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

ابتدا شما باید در دوره‌های پیش پزشکی در فرانسه شرکت کنید. سپس برای انجام این آزمون آماده می‌شوید. آزمون ورودی رشته پزشکی یا کنکور پزشکی در فرانسه، می‌تواند بسیار سخت باشد. این آزمون به زبان فرانسوی برگزار می‌شود و افراد معمولا از دفعات دوم به بعد در آن قبول می‌شوند.

آزمون ورودی دندان پزشکی فرانسه

همانطور که در بالاتر هم گفته شد، تحصیل در رشته دندان پزشکی آزمون ورودی ندارد. پذیرش در رشته دندان پزشکی از رشته پزشکی بسیار راحت‌تر است. البته ممکن است بعضی دانشگاه‌ها برای ورود شما مصاحبه‌ای را تدارک ببینند.

دوره پیش پزشکی در فرانسه

افرادی که در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی فرانسه پذیرش می‌شوند، پس از یک سال تحصیل در دوره پیش پزشکی باید آزمونی را بگذرانند. یعنی زمانی که دوره پیش پزشکی خود را گذراندید، باید آزمونی را در آخر سال تحصیلی بدهید که ورود قطعی شما را به این رشته‌ها مشخص می‌کند.

در صورت قبول نشدن نگران نباشید! چون شما به طور کلی سه نوبت اجازه شرکت در آزمون را دارید. اگر پس از این سه بار باز هم قبول نشوید، می‌توانید در رشته‌های پیراپزشکی شرکت کنید.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

اگر شما قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های پزشکی شرکت کنید، شهریه دانشگاه برای شما کمتر در نظر گرفته می‌شود. کالج‌های مخصوص پزشکی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. کالج‌های دولتی از خصوصی به صرفه‌تر هستند. هزینه کالج‌های خصوصی 700 یورو در سال است، در حالی که کالج‌های دولتی 450 یورو از شما دریافت می‌کنند.

البته این مقدار برای شهروندان کشور فرانسه است. اگر شما از دانشجویان بین‌المللی هستید، باید سالیانه 6000 یورو پرداخت کنید.

هزینه تحصیل دندان پزشکی در فرانسه

در صورت پذیرش دندان پزشکی در دانشگاه‌های دولتی، باید سالیانه 1500 تا 3770 یورو به عنوان شهریه بپردازید. اگر بخواهید در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه دندان پزشکی را تحصیل کنید، موظف هستید 6000 تا 20000 یورو در سال به دانشگاه هزینه دهید.

شهریه دانشگاه‌ها در کشور فرانسه

شما می‌توانید قبل از ورود به دانشگاه، در کالج‌های پیش پزشکی شرکت کنید. در این صورت هزینه‌های تحصیل شما در دانشگاه بسیار کم‌تر خواهد شد. در شرایطی نیز این شهریه رایگان خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در فرانسه با یکدیگر متفاوت است. در صورت پذیرش شدن شما در دانشگاه‌های دولتی، تحصیل در آن بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر است. حدود این مقدار از 3000 یورو شروع می‌شود. ممکن است که تا 10000 یا حتی بیشتر هم باشد.

برای بررسی دقیق‌تر شرایط خود و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

معرفی برخی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندان پزشکی در فرانسه

دانشگاه Aix-Maeseille(دانشگاه اکس مارسی)

دانشگاه Aix-Maeseille

دانشگاه اکس مارسی یکی از بهترین‌ دانشگاه‌های دولتی فرانسه می‌باشد. این دانشگاه در شهر مارسی فرانسه قرار دارد. دانشگاه اکس مارسی از سال 2012 به صورت رسمی شروع به کار کرده است. عنوان دومین مرکز تحقیق در کشور فرانسه به این دانشگاه تعلق دارد. اکس مارسی با داشتن 80000 دانشجو، از بزرگترین دانشگاه‌های فرانسه به شمار می‌آید.

این دانشگاه از سه دانشگاه مجزا دیگر به نام‌های پرووانس، مدیترانه و پل سزان تشکیل شده است. در این دانشگاه حدود 19 دانشکده و 5 محوطه دانشگاهی قرار دارد. همچنین 600 رشته در زمینه‌های مختلف در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

دانشگاه Paris Diderot(دانشگاه پاریس دیدرو)

دانشگاه Paris Diderot

دانشگاه “پاریس دیدرو” یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور، که رتبه 54 جهانی و رتبه چهارم را در فرانسه به خود اختصاص داده است. این دانشگاه دولتی از ادغام دانشگاه‌های “پاریس دیدرو” و “پاریس دکارت” بوجود آمده است که شامل 14 مجموعه آموزشی می‌باشد.

35 درصد از 29000 دانشجوی در حال تحصیل را دانشجویان بین‌المللی و خارجی تشکیل می‌دهند. در این دانشگاه، چندین بیمارستان آموزشی تاسیس شده است. یکی از این بیمارستان‌ها به نام Lariboisiere در قرن 19 به هدف پیدا کردن درمانی برای بیماری وبا ایجاد شد.

تحقیقات بالینی این دانشگاه در حوزه بهداشت و درمان، عموما زمینه‌های زیر را پوشش می‌دهد: دندان پزشکی، بیماری‌های عفونی، قلب و عروق، التهاب، علوم اعصاب، انکولوژی، هماتولوژی.

دانشگاه Saclay(دانشگاه پاریس ساکلی)

دانشگاه Saclay

دانشگاه “پاریس ساکلی” در حومه شهر Saint-Aubin قرار گرفته است. البته پردیس‌هایی از این دانشگاه در شهرهای پاریس، سنت کوئنتین و ورسای قرار دارد. نام این دانشگاه در سال 2019 به پاریس ساکلی تغییر پیدا کرده است. این دانشگاه در سال 1975 با نام پاریس-ساد(Paris-Sud) بنا شده بود.

دانشگاه پاریس ساکلی دارای 5 دانشکده می‌باشد. پاریس ساکلی بیشتر بخاطر برنامه‌های علمی که در حوزه دندان پزشکی، داروسازی و مامایی ارائه می‌کند شناخته شده است.

برای بررسی دقیق‌تر شرایط خود و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

دانشگاه Sorbonne(دانشگاه سوربن)

دانشگاه Sorbonne

این دانشگاه در سال 1257 تاسیس شده است. در این دانشگاه، چندین دانشگاه بزرگ دیگر و تعدادی کالج کوچک وجود دارد. دانشگاه سوربن فرانسه در عرصه تحقیقات سابقه بسیار خوبی دارد. دلیل این امر تشویق مداوم دانشجویان به تحقیق و تفکر درباره مسائلی است که برایشان پاسخی وجود ندارد.

هم اکنون حدود 34000 نفر دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. حوزه تحقیقاتی دانشگاه سوربن بسیار پیشرفته می‌باشد. نزدیک به 3400 استاد و محقق در حال مطالعه و تحقیق در این دانشگاه هستند.

یکی دیگر از دلایل شهرت دانشگاه سوربن فرانسه، برندگان نوبلی است که زمانی دانشجوی این دانشگاه بوده‌اند.

دانشگاه Lorraine(دانشگاه لورن)

دانشگاه Lorraine

دانشگاه “لورن” موسسه‌ای بسیار معتبر در شمال شرقی فرانسه(ناحیه لورن فرانسه) می‌باشد، که از چهار دانشگاه مجزا تشکیل شده است. زمینه تحصیلی دانشگاه در بهداشت بالینی و غیر‌بالینی، پزشکی و دندان پزشکی است.

تمرکز دانشگاه لورن بر تحقیقات بالینی می‌باشد. تحقیقات این دانشگاه بسیار دقیق و پیشرفته است. بسیاری از پزشکان و دانشجویان فارغ‌التحصیل این دانشگاه برای تحقیقات خود به مدارک بدست آمده از تحقیقات این دانشگاه روی می‌آورند.

دانشگاه Montpellier(دانشگاه مون پلیه)

دانشگاه Montpellier

دانشگاه “مون پلیه” یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه است. تاسیس این دانشگاه در سال 1289 صورت گرفته است. این دانشگاه به سه بخش، مون پلیه1، مون پلیه2 و مون پلیه3 تقسیم می‌شود. از بین این سه بخش تنها مون پلیه3 تا حدودی برای دانشجویان رایگان است.

این دانشگاه معتبر تمرکز خود را روی زمینه‌هایی چون: جراحی، داروسازی، قلب، زیست‌شناسی، زیست‌شناسی مولکولی، انکولوژی و بهداشت عمومی قرار داده است.

خلاصه تحصیل پزشکی در فرانسه

کشور فرانسه مقصدی جذاب و قابل توجه برای مهاجران تحصیلی است. چون دانشگاه‌های فرانسه از معتبرترین‌ها در سطح جهان می‌باشند. اکثریت دانشگاه‌ها در فرانسه، تحقیقات محور هستند. این روش آموزش باعث پیشرفت فراوان دانشگاه‌ها در کشور فرانسه شده است. با دریافت پذیرش تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه‌های دولتی، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی بسیاری کنید. در غیر این صورت همیشه می‌توانید از دانشگاه‌های خصوصی نیز با مقداری هزینه بیشتر، پذیرش دریافت کنید.

برای بررسی دقیق‌تر شرایط خود و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاوران حرفه‌ای موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.