تحصیل پزشکی در مجارستان

امروزه مهاجرت به کشور مجارستان به عنوان مقصد نهایی بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل به‌شمار می‌رود. پیرو سوالات مکرر شما عزیزان در رابطه با جزئیات تحصیل پزشکی در این کشور، امروز قصد داریم تا از زوایای مختلف به بررسی تحصیل پزشکی مجارستان بپردازیم. تا پایان این مقاله پُربار با ما همراه باشید تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

برای تحصیل پزشکی در مجارستان به چه مدارکی نیازمندیم؟

مدرک دیپلم تجربی همراه با ریز نمرات قبولی، تائیدیه امتحان ورودی پزشکی، داشتن مدرک آیلتس با نمره‌ای بین ۵ و ۶،  از جمله مواردی ست که برای دریافت ویزا، جهت تحصیل در مجارستان نیاز دارید. اعتبار این ویزا برای یک سال است و تا زمان گذراندن دوره فاندیشن در کشور مجارستان به شما تعلق می‌گیرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان چند سال طول می‌کشد؟

برای تحصیل پزشکی در این کشور، به زمان تقریبی ۶ سال و گذراندن ۱۲ ترم موظف هستید. توجه داشته باشید که پیش از گذراندن این دوره شش ساله، یک دوره یک ساله با نام فاندیشن برای شما برگزار خواهد شد. دوره فاندیشن چیست؟ فاندیشن، یک دوره یک ساله است که طی آن دروسی مثل شیمی، زبان، زیست و… سال آخر دبیرستان برای شما تدریس می‌شود تا به نوعی، آمادگی برای تحصیل رشته پزشکی در شما ایجاد شود. بعد از گذراندن این دوره، شما مجاز به شرکت در آزمون ورودی پزشکی هستید.

جهت آشنایی با دوره‌ پری مدیکال در مجارستان می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

تحصیل پزشکی در مجارستان

اصول تدریس پزشکی در دانشگاه‌های مجارستان چگونه است؟

تدریس در دانشگاه‌های این کشور با زبان انگلیسی و مجاری انجام می‌شود. روال تدریس اساتید به این صورت است که در دو سال اول، پایه و اساس علم پزشکی به دانشجویان ارائه خواهد شد. در سال بعدی علاوه بر ارائه مطالب، تمرینات بالینی نیز در نظر گرفته می‌شود. در دو ترم پایانی، کارآموزی به موارد فوق افزوده خواهد شد تا دانشجويان هم به صورت عملی و هم به صورت نظری در علم پزشکی، مهارت کافی و لازم را به دست آوردند

هزینه‌های دانشجویی در کشور مجارستان به چه صورت است؟

مدیریت هزینه و سبک زندگی، به میزان بسیار زیادی در تعيين هزینه‌های فرد تاثیرگذار خواهد بود. به طور کلی شما برای تحصیل پزشکی در این کشور، به مبلغی حدود ۱۳ تا ۲۰ هزار دلار در سال نیاز دارید. علاوه بر آن لازم است تا برای هزینه‌های جانبی، چیزی حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ یورو را در نظر بگیرید. بدیهی است که زندگی در مناطق مختلف این کشور، هزینه‌های متفاوتی را به همراه دارد. اگر می‌خواهید از لحاظ مالی دچار مشکل نشوید و کمتر هزینه کنید، شهر بوداپست را انتخاب نکنید. چرا که این شهر، مرکز کشور مجارستان است و هزینه زندگی در آن نسبتاً بالاتر از سایر نقاط است؛ اما به طور کلی هزینه‌ها در این کشور مقرون به صرفه است.

به طور مثال خرید یک کیلوگرم برنج در این کشور مبلغی حدود۳۰۹.۷۱ فوت و استفاده از ۱ لیتر بنزین، مبلغ تقریبی ۳۹۳.۷۹ فوت و کرایه یک آپارتمان در مرکز شهر چیزی حدود ۱۳۲/۷۲۳۸۰ را به خود اختصاص داده است. بررسی نرخ تورم سالانه در کشور مجارستان نشان داده است که ثبات اقتصادی مناسب و کنترل تورم، شهروندان را با افزایش قیمت ناگهانی و چشم‌گیر روبرو نخواهد کرد. به عبارت دیگر شما در این کشور، از پس هزینه‌های زندگی بر می‌آیید.

آیا بعد از پایان تحصیل امکان کار کردن در این کشور وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال به بررسی نرخ بیکاری در کشور مجارستان پرداختیم، که نتیجه حاصل از آن نشان دهنده نرخ پایین بیکاری و اشتغال اکثریت افراد به شغل مورد نظر خود است. بنابراین احتمال اشتغال شما در این کشور بسیار بالاست. البته این مسئله تا اندازه بسیار زیادی به مهارت و توانایی شخصی شما بستگی دارد. مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های مجارستان بسیار معتبر است و در سراسر اتحاديه اروپا و ایالات متحده قابل پذیرش و احترام است.

تحصیل در مجارستان

برترین دانشگاه‌های کشور مجارستان کدام‌اند؟

در ادامه مقاله قصد داریم تا به بررسی چهار دانشگاه برتر در این کشور بپردازیم. با ما همراه باشید.

دانشکده سملوایز، دانشگاه سگد، دانشگاه پچ و دانشگاه دابرسن، در شماره برترین دانشگاه‌های کشور مجارستان به‌شمار می‌روند. در این دانشگاه‌ها، علاوه بر تدریس پزشکی به تدریس رشته‌های پرمخاطب مثل دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری نیز پرداخته می‌شود. ارائه مدرک معتبر، تدریس مطابق با استانداردهای اروپا، امکانات و تجهیزات فوق‌العاده، از جمله عواملی است که به اعتبار و ارزش دانشگاه‌ها در این کشور افزوده است.

دانشگاه سملوایز

این دانشگاه قدیمی‌ترین و به نوعی اولین دانشگاه در کشور مجارستان به‌شمار می‌آید. در حال حاضر حدود ۲۵ هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند. لازم به ذکر است که گفته شود، هزینه شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه، چیزی حدود ۲۵۰ هزار دلار است و هزینه دوره پزشکی برای هر ترم، مبلغی حدود ۹۱۰۰ دلار می‌باشد. توجه داشته باشید که دوره پزشکی در این کشور ۶ سال زمان می‌برد.

دانشگاه سگد

این دانشگاه جزء ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان به‌شمار می‌رود و معماری جذاب و داشتن اساتید ماهر، از جمله امتیازات تحصیل در این دانشگاه است. برای شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه، مبلغی حدود ۲۰۰ دلار را کنار بگذارید و مطلع باشید که آزمون ورودی این دانشگاه به صورت شفاهی و نوشتاری انجام می‌شود. برای ۵ سال اول تحصیل در دانشگاه سگد، مبلغی حدود ۱۶۵۰۰ دلار و برای ترم آخر، چیزی حدود ۸۰۰۰ دلار را کنار بگذارید.

دانشگاه پچ

با انتخاب کردن دانشگاه پیچ، شما در بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان تحصیل کرده‌اید. برای ورود به این دانشگاه، نیازمند آیلتس 5/5 و تافل 5/6 هستید. آزمون ورودی این دانشگاه، مبلغی حدود ۲۵۰ دلار نیاز دارد و ۱۶۰۰۰ دلار هزینه تقریبی تحصیل در این دانشگاه است.

دانشگاه دابرسن

دابرسن، یکی از برترین دانشگاه‌های کشور مجارستان به‌شمار می‌رود. برای تحصیل پزشکی در این‌ دانشگاه، مبلغی حدود ۱۷۰۰۰ دلار را کنار بگذارید و برای گذراندن دوره فاندیشن ۷۰۰۰ دلار را در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

کشور مجارستان یکی از پرمخاطب‌ترین کشورها برای تحصیل پزشکی به‌شمار می‌رود. ما در این مقاله قصد داشتیم تا با نشان دادن شمای کلی این کشور، شما را در انتخاب آگاهانه و صحیح یاری کنیم. برای کسب اطلاعات تخصصی‌تر، می‌توانید با موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل کنید و با دریافت مشاوره رایگان و بنابر شرایط منحصر به فرد خود، دست به انتخاب بهترین گزینه بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *