تحصیل داروسازی در ترکیه

در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به ترکیه افزایش زیادی پیدا کرده است. این مهاجرت‌ها بیشتر برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و زیرشاخه‌های آنها صورت می‌گیرد. همچنین تحصیل داروسازی در ترکیه نیز از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. از مزایای این کشور برای تحصیل می‌شود به هزینه‌های کم زندگی، همچنین مسافت کم این کشور با ایران اشاره کرد.

داروسازی علمی است که هم مراحل تولید و توزیع داروها و هم چگونگی تأثیر آنها بر بدن افراد را بررسی می‌کند. همچنین برای کمک به تولید این داروها فعالیت می‌کند. قابل توجه است که این رشته بازار کار خوبی نیز دارد. رشته داروسازی در اکثر دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود. تحصیل این رشته در ترکیه حدودا 5 سال طول می‌کشد. در این مقاله از موسسه اصطهباناتی اطلاعات جامعی در خصوص تحصیل داروسازی در ترکیه در اختیار شما داوطلبان عزیز قرار دادیم.

مزایای تحصیل در کشور ترکیه

تحصیل در ترکیه از مزایای زیادی برخوردار است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 •  نزدیکی مسافت کشور ترکیه به ایران
 • امکان سفر به ترکیه بدون ویزا که دانشجویان ملزم به دریافت اقامت تحصیلی پس از ورود به این کشور هستند
 • بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌های ترکیه
 • نزدیک بودن فرهنگ دو کشور
 • پایین بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور‌های اروپایی
 • ارائه رشته داروسازی در ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی
 • پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های ترکیه بدون محدودیت سنی
 • برای تحصیل داروسازی در ترکیه اجباری به داشتن مدرک دیپلم ترکیه نیست
 • تایید دانشگاه‌های ترکیه توسط کشورهای اروپایی و امریکایی
 • امکان اشتغال فارغ التحصیلان این رشته در سایر کشورهای جهان

شرایط تحصیل در کشور ترکیه

شرط ورود در دانشگاه‌های بسیاری از کشورها قبولی در آزمون ورودی آنها است. کشور ترکیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. متقاضیان تحصیل داروسازی در ترکیه ابتدا باید پیش از ورود به دانشگاه در آزمون ورودی آن شرکت نمایند. داوطلبان درصورت قبولی می‌توانند وارد این دانشگاه‌ها شوند.

آن دسته از داوطلبانی که می‌خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، باید در آزمون SAT شرکت کنند. متقاضیان تحصیل به زبان ترکی نیز در آزمونی تحت عنوان YOS شرکت می‌کنند.

تحصیل داروسازی در ترکیه

آزمون های YOS و SAT برای تحصیل داروسازی در ترکیه

همانطور که گفته شد این 2 آزمون جهت تعیین سطح داوطلبان برای ورود به تمامی رشته‌های دانشگاهی در کشور ترکیه برگزار می‌شود. آزمون YOS به زبان ترکی و آزمون SAT به زبان انگلیسی می‌باشد. موارد امتحانی آنها نیز شامل موارد زیر است:

 • آزمون SAT شامل ریاضیات و انگلیسی می‌باشد.
 • آزمون YOS شامل هوش، هندسه و ریاضی می‌باشد.

علاقه مندان به تحصیل داروسازی در ترکیه نسبت به علاقه‌شان باید در یکی از این دو آزمون یاد شده شرکت کنند. این افراد پس از قبولی در یکی از این آزمون‌ها می‌توانند وارد دانشگاه مورد نظر شوند. تجربه نشان داده است که آمادگی برای این آزمون‌ها و قبولی در آن‌ها راه پیچیده و دشواری است و بدون مطالعه و آمادگی نمی‌شود در آن نتیجه مطلوب را کسب کرد.

لذا در سال‌های اخیر موسسات آموزشی در کشور ترکیه دوره‌های آماده سازی جهت شرکت در این آزمون‌ها را برگزار می‌کنند. کشور تکیه از بهترین مدرسین جهت تدریس این دوره‌ها بهره برده‌اند. دوره‌های آماده سازی دانشگاه‌ها در طی یک دوره 6 ماهه دانشجو را برای شرکت در این آزمون‌ها آماده می‌کند. زمانبندی آزمون YOS نیز بین ماه‌های اردیبهشت تا تیر و آزمون‌ SAT در سال 4 بارجهت تعیین سطح دانشجویان از سوی دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه

مدارکی که برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی کشور ترکیه نیاز دارید شامل موارد زیر می‌شود:

 • کارنامه قبولی در آزمون YOS یا SAT
 • اصل پاسپورت به همراه کپی از آن
 • اصل و ترجمه مدارک، برای فارغ التحصیلان نظام قدیم: گواهی پیش دانشگاهی، گواهی دیپلم، ریز نمرات پیش دانشگاهی، ریز نمرات دیپلم و برای فارغ التحصیلان نظام جدید، گواهی دیپلم، ریز نمرات دیپلم
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • دو قطعه عکس ۴*۳

دانشگاه‌های داروسازی ترکیه

به طور معمول جهت تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه، افراد نیاز به گذراندن یک دوره 4 ساله در این کشور را دارند. مدرکی که در آخر در اختیار فارغ التحصیلان قرار می‌گیرد، مدرک کارشناسی است. در صورت تمایل، فارغ التحصیلان می‌توانند برای مقطع فوق لیسانس در این رشته ادامه تحصیل دهند. دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در این رشته به هر دو شکل حضوری و آنلاین برگزار می‌شود و داوطلبان می توانند از سیستم آموزش از راه دور نیز بهره‌مند شوند.

تحصیل داروسازی در ترکیه دارای بازار کار بسیار خوبی است. اگر شما نیز جزو متقاضیان تحصیل داروسازی هستید؛ ولی درباره دانشگاه های داروسازی و رتبه و شرایط آنها اطلاعی ندارید می‌توانید از موسسه حقوقی اصطهباناتی مشاوره بگیرید. لیست زیر که شامل دانشکده های داروسازی ( Eczaçilik fakϋltasi) در ترکیه هستند میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد:

 1. دانشگاه آناتولی
 2. مرکز تحقیقات دارویی و گیاهان معطر و درمانی دانشگاه آناتولی
 3. دانشگاه آنکارا
 4. دانشگاه اژه
 5. دانشگاه قاضی
 6. دانشگاه حاجت تپه
 7. دانشگاه استانبول
 8. دانشگاه مرمره
 9. دانشگاه آتاتورک

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

افراد علاقه‌مند به تحصیل داروسازی در ترکیه نیز می‌توانند بدون آزمون ورودی وارد دانشگاه‌های خصوصی این کشور بشوند. برای تحصیل بدون کنکور این رشته در ترکیه تنها معدل دوره دبیرستان برای دانشگاه‌ها مهم است و باید دارای نمره ی بالایی باشند. شهریه نیز با توجه به دانشگاه و زبان تحصیل می تواند متفاوت باشد. اما مورد توجه است که در برخی از دانشگاه‌های خصوصی داشتن مدرک زبان آیلتس و تافل ضروری است.

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در بین سایر کشورهای اروپایی از امتیازاتی همچون دارا بودن سیستم بالای آموزش و کم بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل برخوردار است. به طور کلی یک دانشجو که در ترکیه زندگی می‌کند حداکثر به سالیانه 500$ (دلار آمریکا) نیاز دارد. با این هزینه دانشجو می‌تواند هزینه های تحصیل خود را در دانشگاه‌های دولتی این کشور بپردازد. این هزینه‌ها برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل می‌کنند متفاوت است. این هزینه برای این افراد امکان دارد به 25000$ (دلار آمریکا) در سال نیز افزایش پیدا کند.

ما با داشتن تجربه و تخصص در زمینه مهاجرت، کمک زیادی به دانشجویان در حال مهاجرت می‌کنیم. تحصیل داروسازی در ترکیه مانند تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دارای مراحل مختلفی است که مشاوره با افراد خبره در این کار در انتخاب این مسیر به شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.